راهنمای انتخاب کلرزن استخر شنا

دسته بندی:

انتخاب کلر زن برای استخر

شاید یکی از مهم ترین مواردی که باید قبل از افتتاح یک استخر عمومی و یا ساخت یک استخر خانگی مد نظر قرار داد، انتخاب کلرزن استخر شنا می باشد. این کلر زن ها در برندها و مدل های مختلف به تولید می رسند و عرضه می شوند. در این قسمت شما را برای انتخاب بهترین کلرزن های استخر راهنمایی می نماییم. برای انتخاب بهترین کلرزن برای استخر با شماره تماس کارشناسان فروش مجموعه تولیدی خوارزم سازه در تماس باشید و به پاسخ سوالاتتان برسید.

انتخاب کلرزن استخر شنا

کلر یک ماده ضدعفونی کننده برای آب استخر است، که چگونه و چطور از آن استفاده شود مهم است. تزریق و کنترل مقدار ورود مواد شیمیایی بخش مهمی از مراحل نگه داری استخر شنا می باشد. با مدیریت درست مقدار کلر می توانید، باعث ضد عفونی شدن آب و از بین رفتن باکتری ها شوید. در ساده ترین راه می توانید روزی دو بار کلر را با دست وارد آب استخر کنید. انجام این کار روش مناسبی نیست زیرا مقدار کلر را نمی توانید تنظیم کنید و همچنین در همه جای آب استخر به صورت یکنواخت پخش نمی شود.

 

انواع دستگاه های کلر زن

استخر های شنا باید به طور مرتب تمیز و ضدعفونی شوند. تا از رشد مواد مضر مانند باکتری و قارچ و ویروس ها و لاروحشرات در آب و یا کناره و کف استخر جلوگیری شود. از تصفیه های گوناگون برای تمیز کردن آب از هر نوع کثیفی و آلاینده ها و ذارات ریز و درشت استفاده می شود، ولی فقط دستگاه تصفیه برای تمیز و ضد عفونی کردن آب کافی نمی باشد، و برای ضد عفونی کردن آب استخر باید از کلرین و برومین که مواد شیمیایی جهت ضد عفونی کردن آب هستند استفاده شود.

کلرین پر کاربردترین ماده شیمیایی برای ضد عفونی کردن آب استخر است. اما باید در هنگام استفاده از این ماده شیمیایی بسیار دقت کنید زیرا استفاده بیش از اندازه آن می تواند باعث تحریک پوست و در نتیجه موجب مشکلات جدی دیگری در افراد استفاده کننده از استخر شود. برای کنترل مقدار استفاده از این ماده در آب استخر برای ضدعفونی کردن می توان از انواع مدل های دستگاه کلرزن استخر بسته به ابعاد و حجم استخر استفاده کرد.

انتخاب کلر زن برای استخر

دستگاه کلرزن استخر چیست

برای اینکه بتوانید با حساسیت بیشتر مقدار استفاده از کلر در آب را کنترل کنید و برای گند زدایی آب می توانید از دستگاه کلرزن استفاده کنید. شما می توانید به جای اینکه با دست کلر را به آب استخر اضافه کنید، از دستگاه کلرزن استفاده کنید. این دستگاه مدل های مختلفی دارد که بسته به محیط شما باید انتخاب شود که می تواند مقدار ph آب را در متعادل نگه دارد و از رشد میکروب ها و باکتری ها جلوگیری کند.

دستگاه کلرزن استخر با استفاده از قرص های کلر و یا محلول ها می تواند آب شما را ضد عفونی کند. توانایی این را دارد که قرص را به آرامی و به طور یکنواخت در آب استخر پراکنده کند، اکثر مدل های این دستگاه اتوماتیک می باشد که می توانید سرعت، مقدار کلر اضافه شده به آب استخر را تنظیم کنید. از انواع کلرزن، کلرزن شناور، خطی، اتوماتیک و … می باشد.

 

اجزای کلرزن اتوماتیک

سیستم کلرزن دارای قطعات مختلفی می باشد که شامل:

 • دوزینگ یا پمپ تزریق
 • مخزن پلی اتیلن
 • شیر مکش
 • شیرتزریق
 • دستگاه اندازه گیری مقدار کار موجود در آب
 • مجهز به کنترل کننده برای تنظیم مقدار کلر

تقسیم بندی انواع کلرزن ها

در حالت کلی کلرزن ها به چهار دسته تقسیم می شوند : کلرزن خطی، کلرزن شناور، کلرزن نمکی، کلرزن اتوماتیک

کلر به صورت، قرص کلر، پودر کلر، کلر مایع و کلر گاز وجود دارد. کلرزن ها از کلری استفاده می کنند که قابل حل شدن در آب هستند.

 

مزایای کلرزن اتوماتیک استخر

 • تنظیمات مختلفی دارد که میتواند میزان کلر موجود در استخر را تنظیم و کنترل کند.
 • با انواع استخر ها سازگاری دارد.
 • عملکردش خودکار و اتوماتیک است.
 • کلر ریخته شده را داخل مخزنش نگه می دارد وبه اندازه نیاز مصرف می کند.

معایب کلرزن اتوماتیک استخر

 • هزینه بالایی دارد
 • به مرور زمان نیاز به تعمیر و نگه داری دارد
 • نصب آن دشوار می باشد.

 

کاربرد انواع کلرزن استخر

کلرزن شناور استخر

کلرزن شناور استخر جزو دستگاه های ساده و ارزان برای پخش کلر در آب استخر می باشد. این دستگاه در آب استخر شناور می ماند و مقدار معینی ار کلر را در آب استخر پخش می کند. زمانی که پمپ روشن نباشند، کلرزن شناور قرص کلر در خود دارد که بسته به ابعاد اندازه دستگاه می توانید قرص کلر در آن بریزید و درش را ببندید و بر روی آب رها کنید تا خودش به حرکت دراید. در هنگام استفاده از استخر این دستگاه را باید از آب خارج کنید.

مزایای استفاده از کلرزن شناور استخر

استفاده از این دستگاه برای تمام افراد بسیار راحت می باشد، مقدار مشخصی قرص در داخلش می ریزند و سپس در آب استخر رها می کنند. بر روی این دستگاه سوراخ هایی جهت رها کردن مقدار مشخصی کلر در آب قرار داده شده است. این روش برای زمانی که می خواهید استخر را خالی کنید برای فصل زمستان و دیگر استفاده نکنید راحت تر است و نیازی به اقدامات خاصی ندارد.

قیمت کلرزن شناور استخر نسبت به دستگاه های دیگر بسیار پایین می باشد، می تواند راهی موثر برای کنترل مقدار کلر موجود در آب استخر باشد. این دستگاه مدل های جذاب عروسکی هم دارد.

معایب استفاده از کلرزن شناور در آب استخر
 • کلرزن شناور دارای مزایایی می باشد و در کنار این مزایا، معایبی هم دارد.
 • جنس اکثر این کلرزن ها از پلاستیک می باشد و به دلیل اینکه بر روی آب قرار می گیرند بر اثر تابش نور خورشید زود خراب می شوند.
 • اگر جنس بدنه از پلاستیک باشد بعد از چند ماه استفاده بدنه اش ترک می خورد و حالت شناور بودنش را از دست می دهد.
 • این دستگاه نیاز به بررسی توسط افراد دارد که آیا قرص ها به طور کامل حل شده است و یا نیاز به افزودن قرص در دستگاه می باشد.
 • هنگام باز کردن محفظه این دستگاه ممکن است دارای بخار و گاز کلر باشند که بسیار خطر ناک می باشد و باید از ماسک های مخصوص استفاده شود.
 • این دستگاه های شناور ایمنی زیادی ندارند و هنگامی که کودکان در آب استخر می باشند باید مراقب باشید تا با پوست آنها برخورد نکند
 • برای تامین مخزن این دستگاه ها باید مقدار زیادی قرص کلر خریداری کنید و دائما آنها را پر کنید. کلر ماده شیمیایی خطر ناک است و پر کردن دستگاه باید با دستکش صورت بگیرد.

 

کلرزن های خطی

یکی از پر کاربرد ترین نوع کلرزن می باشد.

این دستگاه در مسیر جریان برگشت آب به استخر نصب می شود، در داخل محفظه آنها قرص های کلر قرار می دهند ، که با گذشت آب از داخل این دستگاه مقداری از قرص را با خود می شورد و داخل استخر می برد. باید بعد از پمپ تصفیه نصب شود زیرا کلر می تواند باعث خوردگی فلزات شود. شکل این کلرزن استوانه ای است و می تواند ۲ تا ۶ کیلو گرم قرص کلر را در خود جا دهد.  این کلرزن ها دو نوع می باشند، کلرزن خطی و کلرزن افلاین هر دو این دستگاه ها کارایی یکسانی دارند تنها تفاوت آنها در محل نصبشان می باشد. که کلرزن افلاین بعد از پمپ و قبل از فیلتر نصب می شود و در انتها به لوله اصلی مجددا وصل می شود ، که در بازسازی استخر های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلرزن خطی دارای دستگیره کنترل دستی برای تنظیم و یا کاهش مقدار کلر تزریق شده به آب است. این دستگاه ها برای صاحبان استخری که می خواهند روند کار به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به برق انجام شود جزو بهترین انتخاب ها می باشد.

انتخاب کلر زن

کلرزن نمکی استخر

دستگاه های کلرزن نمکی از امکانات اتوماسیون بالاتری نسبت به کلرزن خطی و شناور برخوردار است.

می توانید از یک ژنراتور نمک برای تصفیه آب استخرتان کمک بگیرید. کلرزن های نمکی استخر توانایی این را دارند که نمک های موجود در آب را جمع آوری می کنند و با فعل و انفعالات شیمیایی آن را تبدیل به کلر و ماده ضدعفونی کننده آب می کنند. این دستگاه در مسیر برگشت آب به استخر قرار می گیرد. وسل آن با تعدادی پره فلزی احاطه شده که جریان برق کوچکی از آن عبور می کند. یک قاشق چای خوری نمک می تواند نیاز یک گالن آب را تامین کند.

از آنجایی که نمک در آب استخر باقی می ماند و بخار نمی شود، تنها در صورت رقیق شدن آب به وسیله باران شدید و یا کاهش حجم آب بر اثر حضور تعداد زیادی شناور به طور همزمان در این صورت نیاز به افزودن مقداری نمک به آب استخر می باشد. این دستگاه ها اتوماتیک می باشند و دارای صفحه نمایشگری است که تمامی مشکلات و هشدار های لازمه در خصوص میزان نمک و کلر در آب را نشان می دهد، و برای استخر های بتنی، فایبرگلاس و وینیل تا ظرفیت ۴۰۰۰۰ گالن مناسب است. این دستگاه قابلیت شک دادن و سوپر کلرزنی را دارد.

مزایای استفاده از این دستگاه کلرزن نمکی استخر
 • توانایی تولید یک فرم ملایم از کلر را دارد، حساسیت زا نمی باشد و بوی بد و سفید کننده نمی دهد.
 • مشکلات حمل و نقل و نگه داری از کلر از بین می رود.
 • آب سالم تر می باشد به دلیل ضد عفونی های ملایم این سیستم و ترکیبات ناخواسته و مضر کلر بسیار کمتر خواهد بود.

 

کلرزن اتوماتیک استخر

این دستگاه در واقع فیدر اتوماتیک تزریق کلر هستند. می توانند وقت شما را ذخیره کنند، زیرا به صورت اتوماتیک مقدار مشخصی کلر را به آب استخر اضافه می کنند، این دستگاه می تواند به صورت خودکار ph آب را بررسی کند و مقدار مورد نیاز کلر که توسط دستگاه کلرزن نمکی تولید می شود را به آب استخر اضافه کند. این دستگاه دارای فناوری بسیار بالایی می باشد که امروزه از این دستگاه ها بیشتر استفاده می شود ، در برخی از مدل های پیشرفته و جدید این دستگاه برنامه ای بر روی گوشی نصب می شود و می توان با استفاده از آن دستگاه را مدیریت کرد. این دستگاه طبیعتا گران تر و البته دقیق ترین روش برای کلرزنی استخر می باشد.

 

کلرزن میکسرا

از پرطرفدارترین و پر کاربردترین کلرزن ها، کلرزن میکسرا و یا همزن می باشد. استفاده انبوه از این کلرزن در استخر های آب درمانی، استخر ها و جکوزی های عمومی است. این کلرزن شامل مخزن کلر جهت نصب میکسر و تولید محلول غلیظ کلر است. و سیستم مکمل آن یک پمپ تزریق کلراست که با توجه به حجم استخر انتخاب می شود. سیستم کنترل این دستگاه معمولا به صورت تست دستی و با استفاده از تایمر می باشد. در برخی از موارد با استفاده از سیستم کنترل هوشمند کلر و ph عمل می کند. در این دستگاه بهتر است از کلر پودری استفاده شود. به دو دلیل از کلر پودری در این دستگاه استفاده می شود،

 ۱: راحت تر حل می شود ۲: همزن دستگاه به مشکل نخورد

 

کاربرد کلی کلرزن استخر

 • استفاده از کلرزن شناور برای استخر های کوچک و خانگی جکوزی ها و حوضچه ها مناسب می باشد.
 • استفاده از کلرزن نمکی به دلیل قیمت بالایی که دارد و همچنین پیچیدگی های سیستم کلرزنی هایش پیشنهاد نمی شود.
 • بهره برداری از کلرزنی میکسر دار برای استخر های بزرگ که تکنشین نگه داری و تعمیر داند پیشنهاد می شود
 • استفاده از کلر زن خطی در دو نوع موجودش برای استخرهای خصوصی بهتر می باشد، چون کاربرد ساده تری دارد و قطعه متحرک و آسیب پذیر در آن وجود ندارد. و بعد از کلرزنی شناور ارزانترین دستگاه کلرزنی می باشد.
 • کلر مورد استفاده در کلرزنی میکسرا از نوع پودری و در کلرزنی خطی در دو نوع و کلرزنی شناور از کلر به صورت قرص استفاده شود.

 

نتیجه گیری

شما می توانید هر یک از این کلرزن ها را با توجه به استخر و بودجه ای که در نظر دارید خریداری کنید. گروه صنعتی خوارزم سازه یک شرکت تولیدی است و شما می توانید انواع کلرزن ها را از این مجموعه خریداری کنید چون تضمین قیمت دارند قیمتشان نسبت به جاهای دیگر پایین تر می باشد و کارشناسان این مجموعه می توانند شما را برای انتخاب کلرزن متناسب برای استخرتان راهنمایی کنند.            

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس