مشخصات و کاربرد انواع پوکه ساختمانی چیست؟

دسته بندی:

پوکه ساختمانی

پوکه ساختمانی چیست؟ و چه کاربردهایی در طرح‌های عمرانی دارد؟ انواع پوکه ساختمانی و قیمت آن‌ها چقدر است؟ چگونه می‌توان پوکه ساختمانی تهیه کرد؟ بهترین فروشندگان انواع پوکه ساختمانی کدام هستند؟

این سوال یا سوال‌های مشابه می‌توانند ذهن هر خریداری را به خود جلب کنند تا بهترین پوکه ساختمانی را تهیه کنند. شاید عده‌ای از خریداران قصد داشته باشند قبل از خرید، اطلاعات جامعی را در مورد پوکه ساختمانی به دست بیاورند یا می‌خواهند کاربرد و تفاوت‌ آن‌ها را بدانند. زیرا پوکه‌های ساختمانی زیادی در بازار فروش مصالح ساختمانی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها کارایی خاصی دارند. به همین دلیل اگر قصد داشته باشید در مورد آن‌ها اطلاعات جامعی را به دست بیاورید ما را در ادامه مقاله همراهی کنید.

 

منظور از سنگ‌ریزه‌های پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه‌ یا پامیس‌‌، در واقع سنگ‌دانه‌های ریزی هستند که به دلیل تخلخل و وجود حفره‌های زیاد وزن آن‌ها سبک می‌باشد. این سنگریزه‌ها به صورت طبیعی (پوکه معدنی) یا فرآوری شده (پوکه مصنوعی) تهیه می‌شوند. ذرات آن‌ها حالت اسفنجی دارند در اندازه‌های غباری تا 100 میلیمتری موجود هستند. پوکه‌ها در ساختمان‌سازی، ساخت فرآورده‌های بتنی، سدسازی و حتی در تهیه خاک کشاورزی به کار گرفته می‌شوند. خاصیت ضد صدا و ضد حرارت آن‌ها می‌تواند به عنوان عایق‌ صدا و حرارت مورد استفاده قرار بگیرد.

 

پرفروش‌ترین نوع پوکه‌های ساختمانی

پوکه‌های موجود در بازار به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم‌ می‌شوند:

پوکه معدنی:

پوکه معدنی یکی از قدیمی‌ترین پوکه‌های مورد استفاده در مصالح ساختمانی است. مهندسین رومی از این سنگریزه‌ها در ساختمان‌سازی‌ باستانی حدود 2 هزار سال پیش استفاده می‌کردند. ولی در صنعت ساختمان‌سازی نوین از سال 1348 شمسی (1969 میلادی) مورد استفاده قرار گرفته است. اما به تدریج با افزایش مزیت کاربردی آن‌ها استفاده از این پوکه‌ها رایج شد. پوکه‌های معدنی دانه‌های سبک سنگی هستند که از فعالیت آتش‌فشان‌ها به وجود آمدند. آن‌ها درجه سختی بالایی دارند و در برابر تغییرات دما و ضربه مقاوم هستند. رنگ پوکه‌های معدنی سفید، خاکستری مایل به سفید یا زرد است. این پوکه‌ها برای خود خواص زیادی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • روی آب شناور می‌شوند و وزن‌ سبکی دارند. معمولا جرم آن‌ها در هر مترمکعب بین 0.5 الی 1 تن است.
 • عایق‌های خوبی در برابر صوت و حرارت هستند. به طوری که آن‌ها حجم و شکل خود را تا 760 درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کنند. نقطه ذوب پوکه معدنی نیز دمای 1342 درجه سانتی‌گراد است.
 • فرآورده‌های پوکه‌ معدنی استقامت و مقاومت بالایی نسبت به وزن آن‌ها دارند. این امر معمولا در پوکه اسکوریا بیشتر نمایان می‌شود.
 • وقتی پوکه معدنی را با آهک شکفته ترکیب می‌کنند نوعی سیمان طبیعی به دست می‌آید. این سیمان در محیط‌های خشک، مرطوب و حتی در داخل آب به راحتی سخت می‌شود. به همین دلیل از پوکه طبیعی در صنعت سیمان سازی به عنوان یکی از مواد اولیه استفاده می‌کنند. خوب است بدانید که وقتی درصد اختلال آن‌ها تا 40% باشد، به آن سیمان پرتلند پوزولان میگویند. در صورتی که اختلاط آن‌ها بیشتر از آن باشد در این صورت به آن‌ها سیمان پوزولانی می‌گویند.

پوکه صنعتی:

پوکه صنعتی به کمک جدیدترین کوره‌های گردان روز دنیا و با انبساط خاک رس تهیه می‌شود. در این کوره‌ها دمای درون آن را تا 1200 درجه سانتی‌گراد بالا می‌برند تا سنگریزه‌ها کاملا پخته شوند و شکل نهایی خود را بگیرند. پوکه‌های صنعتی دایره‌ای شکل هستند و سطح آن‌ها زبر و ناهموار می‌باشد. رنگ ظاهری این پوکه‌ها قهوه‌ای است اما در درون آن‌ها بافت‌های سلولی سیاهی وجود دارد. پوکه‌های صنعتی مانند پوکه‌های طبیعی دارای وزن سبک، عایق صدا، عایق حرارت و مقاوم در برابر آتش هستند. البته آن‌ها ویژگی‌های دیگری نیز دارند:

 • پوکه‌های صنعتی در صورتی که با مصالح ساختمانی مختلف ترکیب شوند استقامت و دوام آن‌ها زیاد می‌شود. مثلا اگر در ملات از پوکه صنعتی استفاده کنید نتیجه خوبی خواهد داشت.
 • یکی از ویژگی‌های پوکه صنعتی، مقاومت و دوام بالا در برابر ترکیبات شیمیایی است، زیرا آن‌ها هرگز فاسد نمی‌شوند.

 

انواع پوکه‌های معدنی موجود در بازار خرید و فروش مصالح ساختمانی

معمولا در بازار، پوکه‌های صنعتی زیادی وجود دارند که با قیمت‌های مختلف عرضه می‌شوند. البته نمونه‌های بارز آن نیز در سایت خوارزم سازه نیز وجود دارند که شما برای به دست آوردن جدیدترین قیمت انواع پوکه‌های معدنی و صنعتی می‌توانید به بخش مصالح ساختمانی خوارزم سازه مراجعه کنید. در ادامه به انواع پوکه‌های معدنی موجود در بازار مصالح ساختمانی کشور اشاره می‌کنیم.

1. پوکه معدنی عدسی:

پوکه عدسی یکی از پوکه‌های معدنی است که اندازه ذرات آن بین 10 الی 15 میلی‌متر می‌باشد. از این پوکه برای ساخت بلوک‌های سبک و دیوارچینی‌ها و اجرای سقف‌های مختلف ساختمان استفاده می‌کنند. معمولا خریداران پوکه معدنی عدسی آن‌ها را در حجم‌های 550 تا 600 کیلوگرمی سفارش می‌دهند. شما نیز جهت سفارش آن‌ها می‌توانید به بخش خدمات ساختمانی خوارزم سازه مراجعه کنید.

2. پوکه معدنی نخودی:

 این پوکه از نظر ظاهر بسیار شبیه پوکه عدسی است. اما وزن آن‌ها بسیار سبک‌تر از پوکه عدسی می‌باشد. به همین دلیل از آن‌ها در ساختمان‌های مرتفع و در بین طبقات آسمان خراش استفاده می‌کنند.

3. پوکه معدنی بادامی:

پوکه معدنی بادامی، نمونه بزرگ‌تر پوکه نخودی و عدسی است. قیمت آن نیز نسبت به پوکه‌های ذکر شده ارزان‌تر می‌باشد.

4. پوکه معدنی سیاه:

یکی از رایج‌ترین پوکه‌های معدنی ساختمانی، پوکه سیاه است. این پوکه را از معادن روباز استخراج می‌کنند و کاربرد زیادی در دیوارچینی و ساختمان‌سازی، شیب بندی پشت‌بام، ساخت دیواره تونل‌ها، کشاورزی، ساخت آب‌نماها و غیره کاربرد دارند.

5. پوکه معدنی ماسه‌ای:

نوع دیگری از پوکه معدنی، پوکه ماسه‌ای است که ابعاد ذرات آن بین 0 تا 5  میلی‌متر می‌باشد. از آن برای ساخت بلوک‌های دیواری و سقفی، ساخت بتن و پر کردن سطوح خالی لوله‌ها استفاده می‌کنند. معمولا تمام کسانی که این نوع پوکه را سفارش می‌دهند آن‌ها را در وزن‌های 800 تا 900 کیلوگرمی تهیه می‌کنند.

 

رایج‌ترین کاربرد پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه ساختمانی کاربرد زیادی در ساخت‌وسازهای مختلف دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کاربرد پوکه ساختمانی معدنی:

 • از قطعات باربر سبک آن برای تهیه بلوک‌های سقفی و دیواری، موزاییک و بتن سبک بهره می‌برند.
 •  از قطعات جدا کننده آن که شامل ذرات کوچک‌تر از 15 میلی‌متر می‌باشند برای عایق‌های حرارتی در سردخانه‌ها و گرم‌خانه‌ها استفاده می‌کنند. از دانه‌های 2 تا 40 میلیمتری نیز برای پوشاندن لوله‌های حرارتی بهره می‌برند.
 • پوکه‌های معدنی با ذرات ریز تا 30 میلیمتری خاصیت جذب رطوبت بالایی دارند. بنابراین از آن‌ها در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی بهره می‌برند.
 •  از ذرات پودری پوکه‌های طبیعی در ساختمان سدها، اسکله‌ها و پل‌ها استفاده می‌کنند.
 • در سنگ نماها و غیره به عنوان ملات پشت‌کار استفاده می‌کنند.
 •  در انواع سیمان‌کاری‌های نمای داخلی و خارجی ساختمان و رویه کاری کاربرد دارند.
 • در تعمیر و نگهداری فرآورده‌های بتنی به کار گرفته می‌شوند.
 •  به عنوان حایل بین خاک و بتن در بتن‌های مانند فونداسیون، پایه پل‌ها، دیوار تونل و سدها، سقف کانال‌های زیرزمینی، حایل بین دیوارهای طبقات زیرین با خاک استفاده می‌کنند.

کاربردهای پوکه ساختمانی صنعتی:

 • در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی مانند تولید بلوک سبک، کف سازی و شیب بندی بام، بتن سبک سازه‌ای و روف گاردن کاربرد دارند.
 • در راه و ترابری به عنوان بستر یا روسازی راه‌ها، ساخت تونل، سد سازی و بند سازی بهره می‌برند.
 •  در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب می‌توان از پوکه‌های صنعتی برای تصفیه آب استفاده کرد.
 • از پوکه‌های صنعتی می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان به عنوان پرکننده و زهکش سبک بهره برد.

 

تولید کنندگان پوکه ساختمانی معدنی و صنعتی

به دلیل اهمیت و کاربرد زیاد پوکه ساختمانی، تولید کنندگان زیادی در کشور ما وجود دارند. آن‌ها معمولا از دستگاه‌های سنگینی مانند بلدوزر، سنگ‌شکن و بیل مکانیکی برای تهیه آن‌ها استفاده می‌کنند. تولید کنندگان پوکه معدنی، مواد اولیه آن‌ها را پس از حفاری در دل کوه در سنگ‌شکن‌ها خرد کرده و برای فروش روانه بازار می‌کنند.

برای تولید پوکه صنعتی نیز ابتدا خاک رس را از صافی عبور می‌دهند. سپس آن‌ها را با آب ترکیب کرده و توسط دستگاه‌های صنعتی ورز می‌دهند، این کار را تا آنجایی ادامه می‌دهند که گل رس شبیه به پلاستیک حالت کشی بگیرد. حالا آن‌ها را به دانه‌های گردی تبدیل می‌کنند تا وارد کوره‌های گرد با دمای 1200 درجه شوند. در نهایت نیز پوکه‌های پخته شده را خنک می‌کنند تا برای فروش و عرضه بازار آماده شوند.

خوب است بدانید که سایت خوارزم سازه به عنوان یکی از فعال‌ترین شرکت‌های عرضه و فروش انواع پوکه ساختمانی تمام پوکه‌های ذکر شده را با بهترین قیمت ارائه می‌دهد. هم‌چنین این شرکت با کارد فنی خود می‌تواند پوکه‌های خریداری شده شما را در اسرع وقت در سراسر کشور جابجا کند. برای این کار تنها کافی است با کارشناسان فروش خوارزم سازه در ارتباط باشید تا تمام کارهای شما را در سریع انجام دهند.

 

صادرات پوکه ساختمانی به کشورهای خارجی

خوشبختانه در کشور ما به دلیل وجود تولیدکنندگان انواع پوکه ساختمانی سالانه هزاران تن پوکه طبیعی و صنعتی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، امارات متحده عربی، عربستان و غیره صادر می‌شوند. شرکت بازرگانی خوارزم سازه نیز به عنوان یکی از فعالان حوزه صنعتی کشور حاضر است تا با تمام تاجران کشور در زمینه واردات و صادرات مصالح ساختمانی مشارکت کند. به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان این شرکت در تماس باشید.

خرید پوکه ساختمانی به قیمت روز

خرید پوکه ساختمانی به قیمت روز

خرید پوکه ساختمانی به قیمت روز کارخانه

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد منظور از آخرین قیمت پوکه ساختمانی چیست؟ ارزان‌ترین قیمت خرید آن‌ها چقدر است؟ بهترین روش سفارش پوکه ساختمانی چیست؟

 در این رابطه باید بیان کرد بهترین و ارزان‌ترین روش خرید پوکه ساختمانی، تهیه آن‌ از کارخانه تولیدی می‌باشد. در این روش معمولا به دلیل این که هیچ‌گونه واسطه‌ای میان خریدار و تولید کننده وجود ندارد، قیمت تمام شده آن‌ها برای مصرف‌کننده ارزان می‌شود. شرکت خوارزم سازه نیز می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند تا با بهترین کارخانه‌های تولیدکننده انواع پوکه ساختمانی در ارتباط باشید تا بدین طریق بتوانید آن‌ها را به قیمت روز کارخانه تهیه کنید. لذا اگر شما به دنبال خرید عمده انواع پوکه ساختمانی هستید می‌توانید با این شرکت بازرگانی صحبت کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس