کارایی و نحوه استفاده از پوکه صنعتی چگونه است؟

دسته بندی:

نحوه استفاده از پوکه صنعتی چگونه است؟ برای ماندگاری بیشتر پوکه صنعتی چیکار باید کرد؟ نکات استفاده از پوکه‌های صنعتی کدام است؟ چند نوع پوکه صنعتی داریم؟ کاربرد پوکه صنعتی چیست؟ انواع پوکه صنعتی موجود در کشور کدام هستند؟ قیمت پوکه صنعتی چقدر است؟

این سوالات از جمله سوال‌هایی هستند که ذهن هر خریدار پوکه صنعتی را به خود مشغول می‌کند. به طوری که شما با جواب دادن به آن‌ها می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید و بدانید که در کجا از چه پوکه‌ای استفاده کنید. در حال حاضر پوکه‌های معدنی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سبک‌سازی ساختمان‌ها به شمار می‌آیند و کاربرد زیادی در زندگی ما دارند. به همین دلیل به دست آوردن اطلاعات کامل و جامع در مورد آن‌ها قبل از خرید پوکه صنعتی می‌تواند در انتخاب درست شما کمک شایانی کند. حال در ادامه مقاله قصد داریم در مورد سوالات بالا بیشتر توضیح دهیم.

منظور از پوکه صنعتی یا پومیس چیست؟

پوکه صنعتی یا پومیس، یکی از سنگ‌هایی با ساختار منحصربه‌فرد است. آن‌ها انواع مختلفی دارند به همین دلیل می‌توانند کاربرد متفاوتی داشته باشند. این پوکه‌ها در طبیعت یافت نمی‌شوند بلکه آن‌ها را توسط گل‌های منبسط شده خاک رس به دست می‌آورند. این پوکه‌ها در کارخانه‌ها و در کوره‌های گردان با دمای 1200 درجه تهیه می‌شوند. آن‌ها معمولا به شکل گرد هستند و سطح زبری دارند. استفاده از پوکه صنعتی بسیار پر اهمیت است. به همین دلیل به هنگام کاربرد باید تمام اصول و استانداردهای آن را رعایت کنید.

تولید سبک دانه‌های صنعتی در واقع به دنبال دستیابی بیشتر انسان به پوکه‌های معدنی صورت گرفته است. تاریخ استفاده از پوکه صنعتی یا پومیس به زمانی که انسان قصد داشته است از مصالح ساختمانی سبک در ساخت پروژه‌های عمرانی استفاده کند، برمی‌گردد. زیرا او همواره در طول تاریخ تلاش کرده تا از مصالح ساختمانی مقاوم و کم وزن استفاده کند. آن‌ها در ساخت معبد پانتئون و استادیوم کلوزیوم از نوعی سبک دانه استفاده کردند. هم‌چنین در ساخت کلیسای صوفیای استانبول در قرن ششم از سبک دانه‌های خاصی بهره برده‌اند. در قرن دوم نیز معبد پانتئون با پوکه‌های طبیعی ساخته شده است. بنابراین می‌توان دریافت که انسان‌ها از قدیم‌الایام با این ماده انس گرفته است. به طوری که همواره تلاش می‌کرد تا سازه‌هایی مقاوم و با ماندگاری بالا استفاده کند. شناخت این مهندسان نسبت به پوکه‌های طبیعی منجر شده تا به تولید سبک دانه مصنوعی روی بیاورند. استفاده از پوکه مصنوعی در کشور ما نیز بعد از سال 1357 پس از الگوبرداری از کشورهای پیشرفته‌ای مانند آمریکا و انگلیس شروع شده است.

 

ویژگی‌ها پوکه صنعتی تولید شده در کشور و نحوه استفاده از پوکه صنعتی چگونه است؟

پوکه صنعتی برای خود ویژگی‌ها و مشخصاتی دارد که آن را نسبت به نمونه‌های مشابه خود ممتاز کرده است. به همین دلیل در زیر قصد داریم به ویژگی‌های پوکه صنعتی تولید شده در کشور اشاره کنیم.

 1. سبک وزن هستند.
 2. عایق حرارت و صدا می‌باشند.
 3. مقاومت بالا در برابر آتش دارند.
 4. شکل ظاهری آن‌ها گرد است.
 5. با انواع مصالح ساختمانی دیگر مانند ملات‌ها به راحتی ترکیب می‌شوند و چسبندگی بالایی دارند.
 6. رنگ پوکه‌های صنعتی قهوه‌ای است. ولی بافت داخلی آن‌ها مشکی می‌باشد.
 7. با مواد شیمیایی واکنش نمی‌دهد. به همین دلیل قرار دادن آن‌ها در مجاورت مواد شیمیایی هیچ‌گونه خورندگی یا پوسیدگی به وجود نمی‌آورد.
 8. مقاوم در برابر فشار مکانیکی دائم و بارگذاری مکرر هستند.
 9. ذرات پوکه صنعتی در برابر ضربه، فشرده نمی‌شوند. به طوری که درصد هوای موجود در آن همیشه ثابت است.
 10. جذب رطوبت سبک دانه‌های صنعتی با توجه به وجود منافذ درونی بسته و ساختمان‌های سلولی آن بسیار کم است. این ذرات می‌توانند حداکثر 18 درصد وزن خود آب جذب کنند.
 11. سبک دانه‌های صنعتی در برابر یخ زدگی مقاوم هستند. لذا در مناطق سردسیر با بارندگی بالا می‌توانید استفاده کنید.
 12. عمر مفید پوکه‌های صنعتی بسیار بالا است. در صورتی که شما از آن‌ها به خوبی مراقبت کنید می‌تواند بیش از 100 سال عمر کند.

 

انواع کاربرد پوکه صنعتی در ساختمان‌سازی

پوکه صنعتی به دلیل خواص زیادی که دارد از آن در بخش ساختمان‌سازی و سازه‌های عمرانی استفاده می‌کنند. در حال حاضر با گسترش ابعاد مختلف این سنگ‌ریزه‌ها، روزانه کاربردهای جدیدی به پوکه‌ صنعتی اضافه می‌شود. اما مهم‌ترین آن‌ها در بخش ساختمان‌سازی و ساخت سازه‌های عمرانی بدین طریق است.

 1. انواع شیب بندی ساختمانی مانند شیب بندی پشت‌بام، شیب بندی حیاط، شیب بندی بین طبقات
 2. شناژ بندی
 3. پوکه ریزی
 4. عایق کردن ساختمان
 5. مقاوم در برابر زلزله، آتش، رطوبت
 6. نمای بیرونی ساختمان

نحوه استفاده از پوکه صنعتی در ساختمان‌سازی

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که نحوه استفاده از پوکه صنعتی چگونه است؟ برای استفاده از آن‌ها معمولا این پوکه‌ها را با توجه به کاربردشان در دسته‌های مختلف جدا می‌کنند.

سپس آن‌ها را در عملیات مختلف استفاده می‌کنند. معمولا به عملیات اجرایی پوکه‌ها، پوکه ریزی می‌گویند. هر چند که کاربرد پوکه صنعتی در کشور ما زیاد است. اما اکثر مهندسان از آن در زیرسازی و کف سازی استفاده می‌کنند. زیرا این پوکه‌ها بسیار سبک هستند و استحکام بالایی دارند. البته این کار مزایای دیگری نیز دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • استحکام ساختمان را افزایش می‌دهند.
 • به عایق سازی ساختمان کمک می‌کنند.
 • معمولا قیمت پوکه صنعتی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه خود کمتر است. به همین دلیل در کاهش هزینه ساخت و ساز به شما کمک می‌کند.
 • باعث سبک‌سازی ساختمان میشوند و وزن آن را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهند.
 • طول عمر مفید ساختمان را افزایش می‌دهد. هم‌چنین در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی و غیره مقاومت می‌کند.
 • قدرت چسبندگی بالایی دارد. به همین دلیل می‌توانید در بخش‌های مختلف ساختمان‌ استفاده کنید.

 

چگونه می‌توان برای کف سازی سازه‌ها پوکه ریزی کرد؟

معمولا پوکه ریزی در کف سازی به دو روش مختلف انجام می‌گیرد که به توضیح آن‌ها بسنده می‌کنیم.

 • در ابتدا فضای دلخواه خود را شیب بندی و کروم بندی کنید. حالا مقدار مشخصی از پوکه صنعتی را در درون کروم بندی مشخص شده به صورت یکدست پخش ‌کنید. سپس برای این که مطمئن شوید پوکه‌ها به خوبی در جای خود قرار گرفته‌اند و فضای خالی در میان آن‌ها وجود ندارد، آن‌ها را بکوبید و محکم به هم بفشارید. بعد از آن که مطمئن شدید پوکه‌ها به اندازه کافی در کروم بندی مشخص شده فشرده شده‌اند، ملات ماسه و سیمان را روی آن‌ها بریزید.
 • روش دوم مانند روش قبلی است. با این تفاوت که در روش دوم بعد از شیب بندی و کروم بندی، پوکه صنعتی را با ملات ماسه و سیمان ترکیب کرده و در کروم مشخص شده پخش ‌کنید.

 

نکات مهم پوکه ریزی کف سازی ساختمان

معمولا در پوکه ریزی چند نکته مهم وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند کف ساختمان را بهتر کند.

 1. در پوکه ریزی کف سازی بهتر است از پوکه‌های مختلف صنعتی استفاده کنید. زیرا ترکیب پوکه‌ها با سایزهای مختلف می‌تواند فضای خالی میان آن‌ها را به حداقل برساند. لذا دانه‌ها می‌توانند به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در صورتی که شما چنین نکاتی را رعایت کنید از نشست کف ساختمان جلوگیری خواهید کرد.
 2. سعی کنید از پوکه صنعتی و مصالح ساختمانی با کیفیت برای پوکه ریزی و کف سازی استفاده کنید. در غیر این صورت با گذشت زمان ملات‌های شما شکسته شده و کف نشست می‌کند. به طوری که در برخی موارد می‌تواند به تاسیسات صدمه بزند.
 3. قبل از کشیدن ملات‌ روی پوکه‌ها بهتر است تراز کف سازی، کروم بندی و شیب بندی را به دقت کنترل کنید. زیرا این کار می‌تواند فضای لازم جهت اجرای نازک‌کاری یا پهن سازی کف را مشخص کند.

 

برای شیب بندی ساختمان چگونه باید پوکه ریزی کرد؟

برای شیب بندی یا کف سازی بین ساختمان‌ها بهتر است از پوکه‌هایی به اندازه ذرات 10 الی 20 میلی‌متری استفاده کنید. معمولا به این نوع پوکه‌ها پوکه نخودی یا فندقی میگویند. این پوکه‌ها نسبت به سایر نمونه‌های خود آسیب کمتری را به ساختمان می‌زنند. پوکه صنعتی نخودی عایق خوبی برای انتقال حرارت است. بدین ترتیب مانع نفوذ گرما و سرما از طریق سقف و دیوار می‌شود. هم‌چنین مانع از هدر رفتن آن‌ها در این پروژه‌های عمرانی می‌شود.

عمق پوکه ریزی نیز معمولا در تعیین نوع پوکه صنعتی تاثیر گذار است. مثلا برای شیب بندی و کف سازی با عمق زیر 5 سانتی‌متر بهتر است از پوکه‌های عدسی که ذرات ریزی دارند استفاده کنید. در صورتی که عمق آن‌ها تا 7 سانتی‌متر باشد، آنگاه پوکه نخودی انتخاب درستی است. اما اگر شیب بندی و کف سازی شما بیشتر از 10 سانتی‌متر باشد، در این صورت پوکه بادامی که اندازه بزرگتری دارد برای شروع کار شما گزینه خوبی است.

 

نحوه استفاده از پوکه صنعتی برای عایق‌بندی ساختمان چگونه است؟

شیب بندی یا کف سازی می‌تواند به عنوان عایق‌بندی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد. هم‌چنین استفاده از فرآورده‌های بتنی در ایجاد عایق برای ساختمان‌ها مفید باشند. مثلا بلوک‌های سبک دیواری می‌توانند در برابر نفوذ یا اتلاف انرژی مقاومت کنند. هم‌چنین آن‌ها را ضد رطوبت و ضد آتش کند. اما در صورتی که از پوکه صنعتی به تنهایی استفاده کنید، عایق‌بندی آن بیشتر خواهد بود.

فروش پوکه صنعتی به قیمت روز

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا تاکنون در مورد معرفی و تاریخچه پوکه صنعتی، کاربرد و ویژگی‌های آن اطلاعاتی را به دست آورده‌اید. هم‌چنین توانسته باشید جواب سوال نحوه استفاده از پوکه صنعتی چگونه است؟ را به خوبی بلد باشید. حالا شما برای خرید پوکه صنعتی به قیمت روز کارخانه می‌توانید به سایت خوارزم سازه مراجعه کنید. در این سایت علاوه بر پوکه‌های صنعتی می‌توانید مصالح ساختمانی دیگری را نیز تهیه کنید. در این شرکت بازرگانی انواع مصالح ساختمانی به قیمت روز کارخانه عرضه می‌شود که شما با مراجعه به بخش مصالح ساختمانی خوارزم سازه می‌توانید آن‌ها تهیه کنید.

البته خوب است بدانید که این شرکت شما را فراهم کردن تمام مصالح ساختمانی جهت پی‌ریزی، اجرا و نگهداری ساختمان‌ها کمک کند. یعنی در آن انواع آسانسور، نرده، شیرآلات، ایزوگام و غیره وجود دارد که در بخش خدمات ساختمانی خوارزم سازه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

در خصوص به دست آوردن اطلاعات جدید در مورد قیمت پوکه صنعتی می‌توانید با کارشناسان فروش آن در بخش تماس با ما در ارتباط باشید. آن‌ها می‌توانند ضمن ارائه مشاوره در خصوص تهیه بهترین پوکه صنعتی و مصالح ساختمانی، آن‌ها را با ارزان‌ترین قیمت در اختیار شما قرار دهند. نمایندگان فروش خوارزم سازه در سراسر کشور به شما این امکان را می‌دهند تا محصولات مورد نظر خود را در هر جای کشور که باشید به صورت عمده و جزیی سفارش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس