طراحی نما رومی ساختمان + جذاب ترین ایده های 1402 | خوارزم سازه

دسته بندی:

طراحی نما رومی ساختمان

نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که توجه هر شخصی را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل از نظر زیبایی شناسی بسیار اهمیت دارد. یکی از بهترین سبک‌های نمای خانه، نمای رومی می‌باشد و در حال حاضر شرکت‌های بسیاری خدمات طراحی نما رومی ساختمان را ارائه می‌کنند. اکثر کارفرمایان انتظار دارند که نمای بومی زیبایی مطابق سلیقه عموم افراد طراحی شود، اما به دلیل زیاد بودن سبک‌ها در طراحی نمای رومی، اینکه بتوان طرحی را اجرا کرد که مطابق با استانداردهای روز و زیبایی شناختی باشد، کار سختی است.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که برای اجرای نمای بومی جدید و به کار بردن بهترین طرح ‌های نمای رومی ، این خدمات را از شرکت‌های باسابقه و دارای تیم متخصص دریافت کنید. چنانچه مایل به دریافت خدمات مربوط به طراحی نما رومی ساختمان هستید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه خوارزسازم سازه در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم را در این خصوص به شما عزیزان ارائه کنند.

اصول طراحی نما رومی ساختمان

در حال حاضراجرای نمای رومی ساختمان با انواع مصالح صورت می گیرد و طرفداران زیادی دارد. طراح نمای رومی ساختمان یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که باید توسط افراد متخصص و شرکت‌های بازسازی دارای تجربه صورت بگیرد. در مجموع اجرا و طراحی نمای رومی به سبک جدید باید طبق استانداردهای خاصی صورت بگیرد و آن را از بقیه سبک‌ها متمایز می‌کند. برخی از اصول طراحی نما رومی ساختمان شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. هلال در نمای رومی بهه صورت پهن و گرد طراحی می‌شود.
 2. ستون‌ها در نمای رومی، به سبک دوریک، یونیک و قرنتی اجرا می‌شوند.
 3. المان‌ها، تاج ها، قرنیزها، سردر و کتیبه‌های سنگی برای تزئینات نمای رومی کاربرد دارند. 
 4. بعضاً از مجسمه‌ها در نمای رومی و یا بر روی ستون‌ها استفاده می‌شود.
 5. این نما دارای جزئیات، تزئینات و طراحی‌های پیچیده است.
 6. طراحی پاستون‌ها که در زیر ستون قرار دارند، بسیار زیبا و شکیل هستند.

اصول طراحی نما رومی ساختمان

انواع سبک‌ ها در طراحی نما رومی ساختمان

بهترین طرح ‌های نمای رومی  که در حال حاضر می‌توانید آنها را در ساختمان اجرا کنید شامل نمای رومی کلاسیک، نمای رومی جدید، نمای رومی ایرانی، نمای رومی ساده، نمای رومی و لندنی می‌باشند که هرکدام جلوه خاصی دارند و در ادامه بیشتر در ارتباط با هر کدام از این سبک‌ها توضیح خواهیم داد.

نمای رومی کلاسیک

طراحی نما رومی ساختمان به سبک کلاسیک و یونان قدیم بسیار پرطرفدار است. این سبک به علت ستون‌ها و پاستون‌هایی که در نما استفاده می‌شود، معروف است. در این سبک تحمل وزن ساختمان بر عهده ستون‌ها می‌باشد. در گذشته از چوب و الوار در سازه‌های رومی استفاده می‌شد و کم کم جای خود را به سنگ و مرمر دادند.

این سبک هنوز هم در کشورهای آمریکایی و اروپایی رواج دارد. البته در برخی از کشورها برخلاف ایران از نمای رومی کلاسیک در طراحی ساختمان استفاده نمی‌شود و بیشتر ساختمان‌های اداری به این شکل هستند. یکی از مهم‌ترین علتی که کشورهای مختلف از این سبک کمتر استفاده می‌کنند، گران بودن مصالح است. در گذشته کلیساها و معابد زیادی با ستون‌های بلند به سبک رومی کلاسیک ساخته می‌شدند.

 

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان شرکت خوارزم سازه وارد لینک شوید.

 

نمای رومی کلاسیک در ایران

نمای رومی کلاسیک در ایران به سبک رومی ساخته می‌شود، با این تفاوت که تزیینات و پیچیدگی‌های زیادی در این سبک به کار می‌رود. نمای رومی کلاسیک در ایران طرفدار زیادی دارد، چرا که شکوه و تجمل گرایی را نشان می‌دهد. در کنار طرح کلاسیک، طرح نما رومی جدید نیز طرفداران زیادی دارد. در مجموع به دلیل هزینه زیاد اجرا و ناهماهنگی‌های بصری که سبک کلاسیک رومی در سطح شهر ایجاد می‌کند، پروسه اخذ مجوز برای این طرح از نما دشوار می‌باشد.

 طراحی نما رومی جدید

در حال حاضر با توجه به سختگیری‌هایی که نسبت به اجرا و طراحی نما رومی ساختمان وجود دارد، بیشتر افراد از طرح نما رومی جدید که تلفیق معماری ایرانی همراه با مصالح مانند آجر با سبک رومی می‌باشد، بهره می‌برند.

البته لازم به ذکر است که علاوه بر سختیگیری های سازمان‌هایی مانند شهرداری، قیمت مصالحی که در این نوع نما به کار می‌رود، گران‌تر از مصالح دیگر است و با توجه به پایدار نبودن بازار ارز، این سبک انتخاب مناسبی برای کارفرمایان نیست. از این رو افراد از متریال‌هایی که سبک و ارزان هستند، استفاده کنند.

اجزای پیش ساخته انبساطی با یونولیت دانسیته ۲۰ ساخته می‌شوند. نمای پیش ساخته برای همه نوع شرایط آب و هوایی مناسب خواهند بود و هیچگاه ترک نمی‌خورند. یکی از روش‌های دیگر برای اجرای این نوع نما، استفاده از سیمان سفید به جای سنگ می‌باشد. این روش نیز هزینه کمتری نسبت به نمونه‌های نمای رومی با سنگ دارد.

انواع سبک‌ ها در طراحی نما رومی ساختمان

اجرای نمای رومی ایرانی

 یکی دیگر از روش‌های طراحی نما رومی ساختمان که بهترین طرح ‌های نمای رومی  با آن ایجاد می‌شود، نمای رومی ایرانی است. طراحی نما رومی ساختمان به دلیل مصالح گران و پیچیده بودن طرح،  بیشتر برای ساختمان‌های لوکس به کار می‌رود.

با این حال در حال حاضر می‌توانیم در بیشتر شهرها و خیابان‌ها این نوع سبک معماری را ببینیم. بسیاری از معماران و طراحان بر این باورند که این نما به ظاهر شهرهای ایران آسیب زیادی وارد کرده است و برخی دیگر احساس می‌کنند که این سبک جذابیت بیشتری به شهر خواهد داد.

 شواهد نشان می‌دهد که عناصر نمای رومی تنها مختص معماری رومی نیست و در بعضی از کشورها نیز رواج داشته است. با توجه به محبوبیت این نوع نما در ایران بسیاری از افراد سعی می‌کنند از روش‌های تلفیقی استفاده کنند و بیشتر اصالت معماری ایرانی در این سبک نمایان می‌شود. علاوه بر این می‌توان از سبک مینیمال معماری ایرانی در این نوه نما استفاده کنید که قیمت مصالح نیز کاهش خواهد یافت.

نمای رومی ساده

در حال حاضر با همسو شدن نمای رومی و سبک ایرانی نماهای ایجاد شده‌اند که بیشتر به سبک مینیمال نزدیک هستند. در واقع با کاسته شدن تزئینات و پیچیدگی‌ها، می‌توان طرح ساده‌ای پیاده سازی کرد.

 نمای رومی ساده طرفداران زیادی دارد. ساختمان‌های مسکونی هستند  که با ساده‌ترین طرح‌های اجرا شده ولی متریال‌های نمای رومی در ساختمان‌ها بکار رفته است. این طراحی ساده با سنگ برای هر بیننده‌ای زیبا است و انسجام و هماهنگی بالاتری با سیمای شهر دارد.

 

برای اینکه بدانید نمای رومی چیست؟ وارد لینک شوید. 

 

نمای رومی لندنی

نمای رومی در کشورهای مانند انگلیس که یک کشور تاریخی است نیز اجرا می‌شود. با توسعه معماری رومی در انگلیس ایده طراحی پلان‌ها به صورت مستطیلی در این کشور معرفی شدند. این طراحی پلان برای شهرسازی مناسب‌تر بود، چرا که خانه‌ها در خیابان به صورت نزدیک به یکدیگر ساخته می‌شدند.

هنوز هم در برخی از آثار قدیمی در این شهرها معبدهایی وجود دارد که سرستون‌ها و المان‌هایی مشاهده می‌شود که ریشه آن به نمای بومی باز می‌گردد. در حال حاضر این نوع نما در کشور انگلیس به صورت نمای کلاسیک در ساختمان‌های اداری اجرا می‌شود.

مراحل طراحی نما رومی ساختمان

اولین کاری که باید برای طراحی نما رومی ساختمان انجام شود، طراحی نقشه بنا است. در همه مراحل ایده پردازی برای اجرای نمای رومی مهندس معمار باید به درخواست مشتری و سلیقه وی توجه کند.

گاهی پیش می‌آید که مشتری از کارفرما درخواست می‌کند که در طراحی نما رومی ساختمان المان‌های بیشتری در نظر بگیرد تا نما پیچیده‌تر و باشکوه‌تر به نظر آید. هر چقدر این پیچیدگی‌ها و جزئیات بیشتر شود، هزینه اجرای نمای رومی نیز بیشتر خواهد شد.

در هنگام اجرای نمای رومی بالاخص نما رومی جدید باید به نوع مصالح و المان‌های مورد نیاز، میزان برجستگی، میزان قوس، ارتفاع ستون و ضخامت سنگ‌ها توجه شود. برخی از مشتریان علاقه دارند که نمای رومی ساختمان آنها با سنگ تراورتن اجرا شود و برای بعضی از مشتریان به مصالح اهمیت دارد.

مراحل طراحی نما رومی ساختمان

نما رومی جدید برای چه ساختمان‌ هایی اجرا می شود؟

تمام ساختمان‌های اداری آموزشی مسکونی و تجاری می‌توانند از نما رومی جدید برای ظاهر ساختمان استفاده کنند تا جذابیت بیشتری داشته باشد. به طور مثال نمای رومی سنگی برای اجرا در بسیاری از تالارها، ویلاها و برج‌ها انتخاب می‌شود که یکی از پرطرفدارترین نماها در ایران است.

 با اینکه نمای رومی جزو نماهای بومی ایرانی نیست، اما در ایران این نما با مصالحی مانند آجر و سنگ‌های ساخته می‌شود تا بیشتر به معماری ایرانی شباهت داشته باشد. ویژگی‌های چون استحکام بالای ساختمان در مقابل فشار و زلزله، جذابیت و زیبایی بالا، استفاده از مصالح سنگی باعث محبوبیت این نما در کشور شده است. با انتخاب بهترین طرح ‌های نمای رومی  برای ساختمان دو طبقه یا سه طبقه نیز می‌توانید جلوهای تازه در ساختمان ایجاد کنید.

برآورد هزینه‌ ها برای طراحی نما رومی ساختمان

 قیمت هر متر طراحی نما رومی ساختمان به عوامل متعددی به وابسته است. به طور مثال متراژ سنگ برای نمای رومی یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت می‌باشد. کیفیت سنگ‌ها، کیفیت فراوری‌های انجام شده بر روی سنگ، میزان حکاکی بر روی سنگ، میزان تراشه زنی و ساب دادن سنگ‌ها از عوامل مهم در هزینه اجرای نمای رومی است.

یکی از مهمترین موارد در تعیین قیمت هر متر نمای رومی قیمت سنگ است. مثلاً هزینه خرید سنگ تراورتن با هزینه خرید سیمان سفید کاملاً متفاوت است و روی هزینه کلی تاثیرگذار خواهد بود.

 

جهت دریافت خدمات بازسازی پنجره قدیمی شرکت خوارزم سازه بر روی لینک کلیک کنید. 

 

طراحی نما رومی ساختمان خوارزم سازه

 اگر به دنبال اجرای نمای رومی ساختمان هستید، قبل از هر چیز با متخصصان بازسازی ساختمان که در این امر دارای تجربه و مهارت هستند، مشورت کنید، چرا که نمای رومی یکی از سبک‌های کلاسیک و پیچیده می‌باشد و هر شخصی نمی‌تواند این طرح را مطابق با استانداردها پیاده‌سازی کند.

علاوه بر این اجرای قوس‌ها در مراحل مختلف طراحی نما رومی جدید و انتخاب بهترین طرح ‌های نمای رومی  نیازمند کمک گرفتن از متخصصان امر بازسازی ساختمان می‌باشد.

چنانچه مایل به کسب اطلاع در ارتباط با جذاب‌ترین ایده‌های سال ۱۴۰۲ و نحوه پیاده‌سازی نما رومی جدید با تلفیق معماری باستانی ایرانی هستید،  کافی است که با تیم متخصص شرکت خوارزم سازه در ارتباط باشید تا مراحل اجرای کار را به شما عزیزان توضیح دهند.

طراحی نما رومی ساختمان خوارزم سازه

خلاصه مطالب

طراحی نما رومی ساختمان باید توسط مجموعه‌ها و تیم‌های متخصص بازسازی صورت بگیرد، چرا که اجرای این نما پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. با توجه به گرانی مصالح، رعایت کردن استانداردها و اصول لازم هنگام پیاده‌سازی نما رومی جدید و کلاسیک کار دشواری است.

 در ایران و کشورهای دیگر از این طرح برای ایجاد استقامت در ساختمان استفاده می‌شود و همواره طرفداران خاص خود را دارد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم را در خصوص طراحی نما رومی ساختمان به سبک‌های مختلف توضیح دهیم. چنانچه شما به دنبال اجرای بهترین طرح ‌های نمای رومی  هستید، کافی است با کارشناسان ما در خوارزم سازه در ارتباط باشید تا در این زمینه شما عزیزان را به بهترین شکل راهنمایی کنند.

 

برای دانلود pdf مقاله کلیک نمایید.

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس