تفاوت شن و ماسه و کاربرد های آن

دسته بندی:

تفاوت شن و ماسه

شن و ماسه از انواع مختلفی تشکیل می شوند و با توجه به شیوه تولید، می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد:
۱) شن ماسه های طبیعی که از دل طبیعت به دست می آیند.
۲) شن و ماسه های صنعتی که در کارخانه ها تولید می گردند.
گرچه شن ها و ماسه ها را می توان بر پایه دیگر عواملی به دسته های جزئی تقسیم کرد. این دسته بندی مطابق اندازه های آن ها می باشد و بر اساس ابعاد، سنگدانه ها را نام گذاری می کنند. شرکت خوارزم سازه نمایندگی فروش مستقیم مصالح ساختمانی و انواع شن ها و ماسه را به قیمت روز کارخانه و همچنین کیفیت عالی در تهران می باشد و نیز توسط وبسایت خود امکان خرید آنلاین در تمام مناطق کشور و همچنین شرایط خرید آسان را برای شما مصرف کنندگان گرامی فراهم آورده است.

شن و ماسه طبیعی

همان گونه که در بالا اشاره شد، این مدل از شن و ماسه ها را از طبیعت می توان استخراج کرد. انواع طبیعی این مصالح در واقع نوعی ماده گرانشی می باشند که در بستر طبیعت وجود دارد. نسبت میزان شن و ماسه در مکان های مختلف متغیر است و می توان در رنگ های مختلف همچون: سفید، سبز، سیاه و سفید یافت.
اقلام سازنده شن و ماسه بیشتر از دی اکسید سیلیکون می باشد که به شکل کوارتز ایجاد شده است. نکته قابل ذکر این است که کوارتز سخت می باشد و به همین علت داخل آب حل نمی شود و موجب می گردد تا در فرآیند های هوازدگی تجزیه نشود. در نهایت می توان این سنگدانه ها را توسط عوامل طبیعی مثل: باد، آب، دما و … به دست آورد و به این صورت که در اثر خرد شدن سنگ هایی که در طبیعت وجود دارند، به دست می آیند و با ذخیره شدن در بستر سواحل رودخانه ها و بیابان ها می توان از آن ها استفاده کرد.
شن و ماسه را می توان بر پایه ابعاد آن ها و نیز شیوه بهره وری دسته بندی کرد.

"انواع

انواع شن و ماسه طبیعی

به شن ها و ماسه های درشت می توان از طریق چاه های عمیق دست یافت که به رنگ های قرمز و نارنجی دیده می شوند. از لحاظ شکل ظاهری این ماده ها زاویه دار و دارای شکستی تیز می باشند و اندازه آن ها بزرگ می باشد و این موجب نام گذاری آن ها به این نام شده است. از این نوع از مصالح در بتن ریزی به کار برده می شود.
شن و ماسه های رودخانه را می توان از رودخانه ها به دست آورد و از نظر کیفیت دارای کیفیت بیشتری نسبت به مدل هایی که از گودال ها به دست می آیند برای آن ها در نظر گرفت. رنگ این شن و ماسه های رودخانه ایی در اغلب اوقات سفید تا خاکستری می باشد. از لحاظ شکل ظاهری، بدون زاویه و گرد هستند. این نوع از مواد اولیه در  گچکاری به کار گرفته می شود.

شن و ماسه های مصنوعی

انواع مصنوعی این مصالح ساختمانی در صنعت تولید می شوند و به شکل معمول پس از خرد کردن سنگ های گرانیت یا بازالت به دست می آید که بعد از گذراندن مراحل خرد کردن که شامل سه مرحله می گردد، تولید می شوند. از این شن و ماسه ها می توان به عنوان یک جایگزین مناسب برای شن و ماسه های رودخانه ای استفاده کرد. این شن و ماسه ها را در کارخانه های تولید شن و ماسه و توسط دستگاه های مختلفی که مسئول شکستن سنگ های بزرگ هستند و به سنگ شکن معروف هستند تولید می گردند.

کاربرد های شن:

شن یکی از مصالح بسیار مفید در صنعت ساختمان می باشد که کاربرد های زیادی دارد، از جمله:
● صنعت بتن سازی
● شیشه سازی
● سنباده سازی
● پی سازی ساختمان
● ساخت مصالح پیش ساخته
● تولید ملات در آجر چینی
● دانه بندی کف فضاهایی که بر روی زمین ساخته می شود به منظور جلوگیری از وارد شدن رطوبت به محیط

تفاوت شن و ماسه

ماسه و شن، مواد بدون سیمان و مجزائی هستند که از متلاشی شدن طبیعی سنگ های سطح زمین به وجود می آیند. با وجود اینکه همیشه این مواد در سطح زمین با هم پیدا می شوند اما تفاوت هایی نیز در نوع و دانه بندی با همدیگر دارند.
به صورت کلی، ماسه عبارت است از مواد زاویه داری که از سایش و خرد شدن طبیعی سنگ ها حاصل شده و دانه های آن از الک شماره “۸/۳ اینچ ” و به طور تقریبی تماماً از الک شماره “۴ یا ۶/۴” میلی متر عبور نماید.

شن نیز عبارت است از موادی که به شکل طبیعی از سایش و خرد شدن سنگ ها حاصل شده و اغلب روی الک شماره “۴ یا ۶/۴” میلی متر باقی بماند و تماماً از الک شماره “۲/۱ (۲) “اینچ عبور نمایند. در مجموع در کارگاه های تولید این مصالح دو نوع شن و ماسه تولید می شود. شن و ماسه های طبیعی که به طور مستقیم از سرند کردن و شستن و دانه بندی مخلوط آن ها  طبق نیاز مصرف کننده تهیه می شود که دانه های طبیعی دارند. شن و ماسه شکسته که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ درون سنگ شکن حاصل می گردند.

شن و ماسه طبيعي:

هر سال پس از فصل بارندگي وطغيان رودخانه‌ها مقدار زيادي شن ها و ماسه در بستر رودخانه باقي مي‌ماند كه پس از كم شدن آب رودخانه‌ها اين منابع در دسترس قرار مي‌گيرد و اين مواد را پس از شستن و سرند كردن مورد استفاده قرار مي‌دهند. این شن وماسه دارای دانه ی گرد بوده و حالتی طبیعی دارد.

شن و ماسه شکسته:

شن شکسته و نیز ماسه شکسته، نوع دیگری از این دسته می باشند که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ در درون سنگ شکن و دانه بندی شن و ماسه به وسیله سرند های مختلف مطابق نیاز مصرف کننده یا استاندارد تهیه می شد. حاشیه این شن و ماسه زاویه دار بوده و در تهیه انواع بتن به مصرف می رسند.

در کارگاه های تهیه مصالح ساختمانی، مواد اولیه از بستر رودخانه به کمک لودر جمع آوری شده و در مجاورت محل کارگاه انباشته می گردند، مواد اولیه که به واسطه لودر داخل یک قیف ریخته شده در انتهای قیف یک تغذیه کننده بر حسب میزان کشش دستگاه ها، مواد اولیه را به خط تولید تغذیه می نماید. مواد اولیه توسط یک تسمه نقاله به درون سرند های اولیه ریخته می شوند و در این بخش به اندازه های متفاوت بادامی، شن و ماسه توسط سرند های مختلف دانه بندی شده اند.

باقی مانده مواد ها، بر روی هر سرند به وسیله یک تسمه نقاله به محل ذخیره منتقل می شود. مواد بالاتر از اندازه های مورد نیاز یا استاندارد توسط یک تسمه نقاله دیگر به داخل سنگ شکن هدایت شده و بعد از خرد شدن به دیگر سرندها منتقل شده و بر پایه اندازه جدا می شوند که این مصالح ساختمانی همان شن و ماسه شکسته یاد شده می باشد. چنانچه مواد تولید شده یا بخشی از آن ها دارای مقادیری رس باشد، لازم است تا پیش از مصرف، مواد اولیه تولید شده داخل دستگاه شن شویي شسته شوند و رس های چسبیده به دانه ها زدوده شوند.

براساس اندازه:

 • ماسه: سنگ هایی که دارای قطر ۲ میلی متر یا کوچک تر 
 • شن نخودی: سنگی هایی با قطر بیش از ۲ میلی متر 
 • شن: سنگ هایی با قطر بیشتر از ۶ میلی متر
   

از نظر چگالی:

 •  سنگین دانه: همچون سرپانتین، مگنتیت، لیمونیت، باریت،ایلمنیت، ژئوتیت که از آن ها در ساخت بتن سنگین استفاده می گردد. 
 • سبک دانه: همچون پومیس، خاکسترهای آتشفشانی، توف، رس، دیاتومیت و شیل که دارای چگالی کمی می باشد و مناسب جهت ساخت بتن سبک می باشد. 
 • وزن معمولی: برای بتن هایی با وزن معمولی به کار برده می شود.

تفاوت طبیعی و نوع شکسته:

با در نظر گرفتن اینکه نوع طبیعی این مصالح از بر روی هم غلتیدن تکه های سنگ در اثر جریان آب رودخانه و خرد شدن آن ها تولید می گردد و احتمال دارد راهی طولانی را با سنگ های دیگر در بستر رودخانه طی نماید که به طور تقریبی قطعه سنگ های درش تر همچون آسیاب ساچمه ای نسبت به قطعات ریزتر عمل می نماید. در نتیجه دانه های شن و ماسه حاصل از جریان آب رودخانه گرد گوشه بوده و در صورتی که دانه های نوع شکسته آن تیز گوشه است.

دانه های گرد گوشه به جهت آنکه سطح آن ها صیقلی می باشد، دارای اصطکاک داخلی کمتری بوده و بهتر می لغزد. به همین خاطر در بتن ریزی نیز روی همدیگر لغزیده و قالب را پر می کند. در حالی که انواع شکسته آن به علت تیز گوشه بودن اصطکاک داخلی بالایی بین دانه ها وجود داشته و دارای لغزندگی مناسب به روی هم نیست.

در راه سازی و در بخش روسازی راه، دانه های شکسته به علت همین اصطکاک داخلی زیاد و تیز گوشه بودن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که چرخ های اتومبیل در موقع ترمز کردن و همچنین در موقع تغیر سرعت دادن و همچنین در سر پیچ ها که یک نیروی گریز از مرکز وجود دارد و اتومبیل را به خارج از جاده پرتاب می کند. تنها نیروی موجود که بین جاده و چرخ اتومبیل وجود دارد،مانع از پرتاب شدن اتومبیل به خارج جاده می شود. ماسه های شکسته به دلیل اصطکاک داخلی زیاد به سختی بر روی یک دیگر لغزیده و زیر چرخ های وسایل نقلیه بهتر مقاومت کرده و نیرو های وارد شده از چرخ اتومبیل را بهتر تحمل می نماید.

قیمت هر تن شن و ماسه

قیمت هر تن شن و ماسه

امرزه در تهیه بتن ها دامنه گسترده ای از مواد طبیعی و مصنوعی به کار برده می شوند. از این رو، نوع طبیعی این مصالح  بهترین و پر مصرف ترین مصالح است. مصالح دانه ای استفاده شده در بتن در درجه اول شن و ماسه طبیعی و پس از آن سنگ شکسته یا مخلوطی از آن ها می باشد. در بتن ریزی اگر از مصالح شکسته استفاده گردد، برای جا به جایی بتن در قالب و پرکردن تمام زوایای آن باید دقت بیشتری به خرج داد. اما باید در نظر گرفت که در این نوع مصالح، قطعه ریخته شده در شرایط مساوی دارای مقاومت فشارشی و کششی بیشتری نسبت به نوع طبیعی می باشد.

شن ها و ماسه های طبیعی دارای مواد اضافی فراوانی از جمله: چوب، زغال و دیگر ماده آلی می باشد که همگی آن ها برای قطعات بتنی و ملات مضر است و مهم تر از همه شن ها و ماسه های طبیعی به مقدار زیادی، دارای دانه های ریزتر می باشد که در اصطلاح به آن خاک می گویند و اگر درصد این دانه های عبوری از الک “۲۰۰ میکرون” با توجه به نوع بتن بر طبق استاندارد ملی از ۳ یا ۵ درصد در ماسه زیادتر باشد به صورت فیلم نازکی روی دانه را پوشانیده و مانع اتصال آن با سیمان و در نتیجه با دانه مجاور می گردد که این مسئله باعث تضعیف قطعه بتنی خواهد بود. برای جلوگیری از این عیب باید شن ها و همچنین  ماسه طبیعی دو یا سه بار با آب شسته شود.

قیمت هر تن شن و ماسه

قیمت شن و ماسه، بسته به نوع آن ها تفاوت دارد و طبق نیاز و نوع کار صنایع تولید و عرضه می‌شود. به جهت نوسانات بازار و تغییر قیمت لحظه ای محصولات، برای استعلام قیمت روز مصالح ساختمانی و انواع ماسه و شن و نیز مشاوره با کارشناسان مجرب مجموعه خوارزم سازه می توانید به وبسایت خوارزم سازه مراجعه کرده و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09308424173

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس