سقف كروميت چيست؟

دسته بندی:

سقف کرومیت چیست؟

تیرچه های کرومیت نوعی سقف های پیش ساخته می باشند که در روند ساخت آن ها از تیرچه های فولادی ترکیب شده با بتن استفاده می شود. زمانی که سقفی را می سازند نیاز است که زیر سقف شمع بندی صورت گیرد. شمع بندی مشکلات خاصی دارد که سقف های کرومیت با عدم نیازشان به شمع بندی این مشکلات را از بین برده اند. در این مقاله قصد داریم شما را به پاسخ سوال های خود از قبیل اینکه سقف کرومیت چیست؟ مزایا و معایب تیرچه کرومیت چه می باشد؟ نکات اجرایی سقف کرومیت چیست؟ برسانیم. به همین دلیل تا آخر مقاله همراه ما باشید.

سقف کرومیت چیست؟

سقفي است با تيرچه هاي بلوكي اما تيرچه هايي كه در آن به كار مي روند با تيرچه معمولي فرق دارند. در ساخت این سقف از تيرچه فلزي با جان ساز استفاده مي شود. غالبا كروميت در سازه هاي فولادي به كار مي رود و از استحكام و يكپارچگي بالايي برخوردار است.با وجود تيرچه هاي كروميت ميتوان چندين سقف را با هم بتن ريزي كرد كه اين كار براي ساختمان سازها امري مهم و مقرون بصرفه است.بعد از بتن ريزي تيرچه با بتن تركيب شده و استحکام آن افزایش یافته و بارهاي وارده را از این طریق تحمل مي كند. در كل ميتوان گفت كه سقف کرومیت سقف بسیار مقاومی بوده و قادر است تمامی بارها را تحمل نماید.

اين تيرچه ها حالت ايستاده داشته و نيازي به شمع بندي در زير سقف نيست. طراحي اين تيرچه ها به نوعي است كه مي توانند وزن بتن و قالب ها را تحمل نمایند. گروه توليدي خوارزم سازه يكي از بهترين شركت هاي توليد كننده سقف هاي كروميت هستند كه مي توانند در اين راستا شما را راهنمايي كنند. براي کسب اطلاعات بيشتر با كارشناسان مجرب و توانمند اين مجموعه تماس بگيريد. 

سقف کرومیت چیست؟

اجراي سقف کرومیت

تیرچه فولادي با جان ساز

نوعي سازه از قبل ساخته شده مي باشد كه شكل اجراي آنها به صورت خرپاهاي ويژه در دو سر سازه است. این تیرچه در دو مرحله از زمان اجراي بتن، قبل از گيرش آن و پس ار گرفتن بتن گذاشته مي شود. اين تيرچه ها متشکل از بال تحتاني ، اعضاي قطري و بال فوقاني می باشند.

بال تحتاني تيرچه ها از تسمه ساخته شده كه به عنوان عضو كششي خرپا هستند. اعضاي قطري عمدتا ميلگرد بوده و به شكل مورب اجرا مي شوند. بال فوقاني اين تيرچه ها مي توانند از تسمه، ناوداني و یا نبشي باشند که در داخل پوشش بتن قرار مي گيرد.

ميلگرد حرارتي

از اين ميگرد ها براي مقابله با تنش هاي ناشي از تغييرات دمايي استفاده مي شود. ميلگرد هاي حرارتي در جهت عمود بر تيرچه ها در قسمت بالايي سقف اجرا مي شوند.

بلوك هاي پركننده

اين بلوك ها نقش پر كننده در سقف داشته و بر استحكام و مقاومت تاثيري ندارند، جنس اين بلوك هاي پر كننده ازسيمان، سفال پلي استايرن است.

كلاف عرضي

استفاده از این کلاف های عرضی ضروری می باشد. حداقل عرض این قسمت ١٠سانتي متر بوده كه شامل دو ميلگرد به قطر حداقل ١٢ميلي متر است. 

بتن رويه

بتن رويه جزيي از تير مركب است بعد از ان كه تيرچه و بلوك ها را نصب كردند، بتن رويه را اجرا مي كنند كه این قسمت به كمك تيرچه فولادي جان باز بارهاي وارده بر سقف را تحمل مي كند.

انواع سقف کرومیت

سقف پليمر كروميت

به دليل كاهش وزن سقف از اين نوع استفاده ميكنند. مصالحي كه در اين نوع سقف بکار گرفته مي شود بلوك پلي استايرن است، كه علاوه بر كاهش ميزان مصرف تيرچه و فولاد باعث ساده تر شدن گچ كاري در زير سقف مي شود. وزن پايين اين سقف باعث اجراي سريع پروژه مي شود.

سقف تيرچه بلوك كروميت

سقف تيرچه بلوك كروميت سرعت اجراي بالاتري نسبت به سقف هاي تيرچه اي معمولي دارد. در اجراي اين نوع سقف از شمع بندي استفاده نمي شود.

سقف كامپوزيت كروميت

كامپوزيت ها به منظور كاهش وزن مورد استفاده قرار مي گيرند. از تيرچه هاي فولادي جان باز به جاي تير اهن ساده يا لانه زنبوري استفاده مي شود. بين تيرچه ها را با قالب هاي موقت پر كرده كه بعد از بتن ريزي آن ها را برمي دارند. سقف هاي كامپوزيت كروميت علاوه بر وزن پايين، از تعداد کمتری تیرچه استفاده می کنند. اين نوع سقف ها به سادگي اجرا شده و اجزاي ساده اي داشته كه در دسترس است. اجراي سقف هاي كامپوزيت در دهانه هاي بلند سبب كاهش بسيار زياد هزينه هاي تمام شده مي شود.

 

روش ها و نکات اجرایي سقف کرومیت چیست؟

سقف كروميت با قالب دائمي:  در این سقف ها از بلوک های سفالی، سیمانی و یونولیت استفاده می شود.

سقف كروميت با قالب موقت: اين نوع سقف ها عموما فلزي بوده و وزن سقف کرومیت با قالب موقت حدودا ٢٤٠ كيلوگرم بر متر مربع است.

در صورتی که قصد خرید تیرچه یا سقف کرومیت را دارید، با کارشناسان مجموعه تولیدی خوارزم سازه تماس بگیرید تا هم مشاوره خرید و هم لیست قیمت برای شما فراهم شود. این مجموعه بدون واسطه و به صورت مستقیم فعالیت نموده و در اسرع وقت محصولات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می دهد.

مزایا تیرچه کرومیت

ابزار مورد استفاده در سقف هاي كروميت

جرثقيل

اره

پمپ بتن سقف کرومیت

فرز

تيشه

سيم ارماتوربندي

انبر

دستگاه جوش

مزایای بسیاری در استفاده از تیرچه کرومیت وجود دارد که عبارتند از : انسجام بسيار بالا، ضخامت قابل قبول، اجرا بدون نياز به سقف كاذب و سرعت اجراي بالا و در مقابل این مزایا که مختصرا به آن ها پرداختیم معایب تیرچه کرومیت بسیار اندک می باشد. در زیر به تفصیل تمامی مزایا و معایب تیرچه کرومیت را بررسی می کنیم.

مزایا تیرچه کرومیت چیست؟

سرعت اجراي بالا و اسان انجام شدن كار

اجراي اين نوع سقف ها سرعت بالاتري در مقايسه با سقف هاي ديگر از جمله تيرچه و غيره دارد، بعد از مرحله بتن ريزي بلافاصله ميتوان به عمليات ساخت و ساز بدون مانعي براي بارگزاري هاي سبك پرداخت.

تغيير شكل به خاطر دستيابي به مقاومت نهايي و چشمگير

سقف هاي كروميت بعد از تغيير شكل به مقاومت نهايي دست پيدا مي كنند بين تيرچه و بتن انفصال رخ خواهد داد، اين رفتار سقف باعث شده كه استحكام و ايمني آن تضمین شوذ.

كاهش تنش بتن

تيرچه هاي كروميت حالت ايستاده داشته كه باعث مي شود وزن بتن خيس را تحمل كنند و در اين راستا ميزان تنش بسيار پايين خواهد بود.

كاهش وزن سقف

در مقايسه با سازه هاي ديگر از جمله تيرچه معمولي و بلوك مصرف بتن پايين بوده كه سبب كاهش وزن سقف مي شود.

عدم نياز به شمع بندي

تيرچه هاي كروميت ميتوانند به تنهايي وزن بتن خيس را قبل و بعد از گيرش بتن تحمل كنند و به دليل مقاومت و استحكام بالايي كه دارند نيازي به شمع بندي در عملیات اجرایی مختلف نمی باشد.

يكپارچگي اسكلت و سقف

تيرچه هاي كروميت را به اسكلت جوش مي دهند و بعد از اين كه بتن سفت شد سقفي مقاوم و با استحكام بالا خواهيد داشت.

نظارت بر اجراي پروژه سقف کرومیت

طراحي و اجراي پروژه سقف هاي كروميت در زير نظر راهنمايي نيروهاي متخصص مثل شركت توليدي خوارزم سازه صورت مي گيرد تا از ايمني بيشتر برخوردار بوده و نقصي در كار وجود نداشته باشد. كار خود را به ما سپرده تا خيالتان راحت باشد.

اجراي چند سقف به طور هم زمان

سقف هاي كروميت براي سازه هايي بيشتر كاربرد دارند كه تعداد طبقات زياد و يا زير بناي ان كم بوده است. این کاربری باعث صرفه جويي مي شود، چون نياز به شمع بندي نبوده و مي توان بتن ريزي را براي چند سقف به طور همزمان اجرا كرد.

 

معایب تیرچه کرومیت

 • همان طور كه گفتم نياز به نيروي ماهر و كارامد دارد.
 • امكان دارد بعد از گذر زمان از زير گچكاري سقف تيرچه ها معلوم شود.
 • تيرچه هاي كار شده در اين سازه بايد با كيفيت بالا بوده و شرايط فني و استاندارد بايد دراين سقف ها بايد رعايت شود.

معایب تیرچه کرومیت در مقایسه با مزایای این قطعه بسیار کمتر بوده و همین امر سبب شده است این محصول بازار وسیعی از مصرف کنندگان و تولید کنندگان را به خود اختصاص دهد.

معایب تیرچه کرومیت

نکات اجرایی سقف کرومیت

 • در زیر به مواردی که مرتبط با نکات اجرایی سقف کرومیت می باشند می پردازیم:
 • جوشکاری بال تحتانی به پل ها صورت گیرد ولی بال فوقانی جوش داده نشود.
 • در هر سمت از تیرچه حداقل 5 سانتی متر طول جوشکاریمان باشد
 • در حالتی که طول تیرچه ها بیشتر از اندازه مورد نیاز باشد، قسمت های اضافی را بریده و در طول مناسب با دهانه عرضه شوند.
 • به اندازه مینیمم 2 سانتی متر باشد تیرچه روی لبه بال تیرآهن نشیمن داشته باشد.
 • بهتر است به منظور تقویت برش در تکیه گاه از گوشواره اضافی استفاده گردد.
 • ورق تقویتی متناسب با طول دهانه در قسمت تکیه گاه معین شود.

 

در كلام اخر براي ساختمان هايي كه تعداد طبقات بالا داشته و زمان ساخت برايشان مهم است توصیه می نماییم که از اين سقف ها استفاده كنند. پيشنهاد ما براي شما خرید به صورت عمده از خوارزم سازه توليد كننده سقف کرومیت می باشد. با خرید سقف کرومیت از مزایا بیشمار تیرچه های کرومیت بهره مند خواهید شد. شما مي توانيد با خرید از این مجموعه می توانید با هزينه پايين كار خوب و استاندارد را تهيه كنيد. براي کسب اطلاعات بيشتر و اطلاع از نکات اجرایی سقف کرومیت با كارشناسان ما در ارتباط باشید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس