راهنما تصویری گام به گام روش اجرای تیرچه پیش تنیده

دسته بندی:

روش اجرای تیرچه پیش تنیده

تیرچه ها در انواع مختلف و برای کاربردی های مختلف به تولید می رسند. یکی از این انواع تیرچه پیش تنیده می باشد. در این مقاله می خواهیم شما را با روش اجرای تیرچه پیش تنیده آشنا نموده و سپس به توضیح نکات اجرایی و نحوه اجرای سقف پیش تنیده بپردازیم. در صورت وجود هر گونه سوال در این رابطه با تیم کارشناسی خوارزم سازه که خود مجموعه تولیدی سقف های پیش تنیده و تیرچه پیش تنیده می باشد، تماس بگیرید.

روش اجرای تیرچه پیش تنیده

اجرا سقف با استفاده از تیرچه پیش تنیده شبیه اجرای سقف با استفاده از خرپایی می باشد. که همه پیمانکاران با آن آشنایی کامل را دارند. جهت اجرای تیرچه پیش تنیده ، تیرچه از هر طرف ۱۵ سانتی متر از کل مقطع بتنی وارد تیر می شود. بلوک های پر کننده بین تیر ها قرار میگیرند. آرماتور اودکا را بر روی تیر و تیرچه می اندازند و میلگرد حرارتی برروی سقف بسته می شود و سپس بتن ریزی انجام می شود. جهت محاسبه تیرچه به صورت دوسر نیازی ندارد از آرماتور ممان منفی استفاده شود. استفاده از میلگرد اودکا برای محاسبات لزومی ندارد.

به دلیل اینکه امکان دارد بتن درجا زیر سقف بی کیفیت باشد به این دلیل استفاده می شود. وزن تیرچه های پیش تنیده در محل قرار گیری بیشتر از تیرچه های خرپایی می باشد. به همین علت است که هنگام نصب تیرچه پیش تنیده از جرثقیل استفاده می شود. وزن تیرچه پیش تنیده به این علت بالا است که مقداری از بتن را در تیرچه فندوله ای بعد از نصب به صورت درجا می ریزند، در تیرچه پیش تنیده از قبل در کارخانه تمان بتن ریزی انجام شده است ، کیفیت بتن ریخته شده در کارخانه بیشتر از بتن ریخته شده به صورت درجا است چون با استفاده از دستگاه ها و مواد اولیه مرغوب و استاندارد صورت میگیرد.

همچنین به علت بتن بیشتر موجود در تیرچه پیش تنیده شده  مقدار قابل توجهی از سقف را پوشش می دهد . که این امر باعث صرفه جویی در مصرف بتن میشود و هزینه ها را کاهش می دهد و هزینه جرثقیل به این ترتیب پوشش پیدا میکند. وزن زیاد تیرچه پیش تنیده هنگام نصب به دلیل بتن اضافه در آن می باشد خود این بتن هزینه های بیشتر نصب را پوشش می دهد.

مجاسبه اندازه تیرچه

برای محاسبه اندازه گیری تیرچه دو سر مفصل نیازی به استفاده از آرماتور ممان منفی نیست. و استفاده از میلگرد اودکا برای اندازه گیری لزومی ندارد. ولی به دلیل اینکه ممکن است بتن استفاده شده در زیر سقف بی کیفیت باشد و ممکن است این مسئله خطراتی را در پیش داشته باشد ، بهتر است از آرماتور اودکا استفاده شود. یکی دیگر از مواردی که در روش اجرای تیرچه پیش تنیده و نحوه اجرای سقف پیش تنیده اهمیت دارد وزن تیرچه ها می باشد، که باید به آنها دقت لازمه شود. وزن تیرچه ها پیش تنیده هنگام نصب از تیرچه های خرپایی بیشتر است ، و باید هنگام نصب دقت زیادی داشت.

برای نصب تیرچه های پیش تنیده بهتر است از جرثقیل استفاده شود تا مشکل و حوادثی برای کسی پیش نیاید. وزن تیرچه پیش تنیده به قدری بالا است که به سختی زیاد میتوان یکی از آنها را جا به جا کرد. پس باید جهت جابه جایی این تیرچه ها دقت زیادی شود و از جرثقیل استفاده شود.

روش اجرای تیرچه پیش تنیده

چرا وزن تیرچه پیش  تنیده هنگام اجرا بیشتر از تیرچه خرپایی می باشد

این مسئله پیش می آید که چرا وزن تیرچه پیش تنیده در هنگام اجرا بسیار زیاد می باشد. به دلیل این است که مقدار بتن که در تیرچه فندوله پس از نصب به صورت درجا ریخته می شود. در حالی که این اقدام برای تیرچه پیش تنیده قبلا در کارخانه انجام شده است و تمام بتن ریزی در تولیدی صورت میگیرد و کیفیت بتن استفاده شده در کارخانه طبیعتا بیشتر و بهتر از بتنی است که درجا ریخته می شود. به دلیل بتن بیشتری که در تیرچه پیش تنیده استفاده شده است می تواند مقدار سقف زیادی را پوشش دهد از این رو در مصرف بتن صرفه جویی شده و هزینه بتن استفاده شده در این تیرچه نیز کاهش پیدا میکند.

می توان این هزینه را در جای دیگر کرد مانند هزینه جابجایی توسط جرثقیل ،تا در هنگام جابه جایی مشکلی برای کسی پیش نیاید. در حالت کلی سنگینی این تیرچه به دلیل استفاده زیاد از بتن در آن می باشد ، خود این بتن اضافه میتواند هزینه های دیگر را پوشش دهد و از این رو مصرف تیرچه پیش تنیده اقتصادی می باشد.

 

تاثیر تیرچه پیش تنیده در مقابل آتش سوزی

یکی از مواردی که توصیه می شود از روش اجرای تیرچه پیش تنیده درساخت ساختمان استفاده شود، به دلیل مقاومت این تیرچه در مقابل آتش سوزی است. بتن پیش تنیده از مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی و دمای بالا برخوردار است. در کل اگر میخواهید ساختمانتان در مقابل آتش سوزی مقاوم باشد در ساخت از تیرچه پیش تنیده استفاده کنید. تا کمتر خسارت ببینید و در امنیت زندگی کنید. نکات اجرایی سقف پیش تنیده را به صورت کلی شناخته و بر اساس آن عملیات خود را انجام دهید تا دچار مشکل و خطا از این بابت نگردید.

مقایسه تیرچه پیش تنیده با انواع تیرچه های دیگر

انواع تیرچه ها، تیرچه خرپایی، تیرچه کرومیت ، تیرچه فندوله و تیرچه پیش تنیده است. از جمله تفاوت بین تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت در قیمت است که قیمت پیش تنیده پایین تر از تیرچه کرومیت است. این تفاوت حدود ۵۰ درصد می باشد. ولی از لحاظ مقاومت تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت یکسان می باشند.صرفه جویی یکی دیگر از مزایای استفاده از روش اجرای تیرچه پیش تنیده نسبت به تیرچه کرومیت می باشد. تفاوت تیرچه پیش تنیده با تیرچه خرپایی در استفاده ازمیلگرد ممان منفی می باشد. در تیرچه های خرپایی از میلگرد ممان منفی استفاده می شود ولی در تیرچه پیش تنیده از میلگرد ممان منفی استفاده نمی شود. 

نکات اجرایی سقف پیش تنیده نیز با سایر سقف ها که از تیرچه های انواع دیگر تولید می شوند، متفاوت است. برای اطلاع از نکات اجرایی سقف پیش تنیده همین حالا با شماره درج شده در روی سایت تماس بگیرید.

 

 

مزایای اقتصادی استفاده از روش اجرای تیرچه پیش تنیده

استفاده از تیرچه پیش تنیده چه مزیتی از نظر اقتصادی دارد.

 • استفاده از تیرچه پیش تنیده قیمت نهایی را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.
 • کاهش مصرف بتن تا ۴۰ در صد در کل
 • در تیرچه پیش تنیده از بلوک هایی با ارتفاع کمتر از ۲۵ سانتی متر استفاده می کنند. که باعث کاهش قیمت بلوک هم میشود. علت استفاده آجر کم ارتفاع در این نوع تیرچه به دلیل ارتفاع کم تیرچه پیش تنیده نسبت به بقیه تیرچه ها می باشد . ارتفاع یک تیرچه پیش تنیده حدودا ۱۳ و یا ۱۵ سانتی متر می باشد.
 • به دلیل کاهش وزن سقف هایی که با تیرچه پیش تنیده ساخته شده اند، از فولاد کمتری استفاده می شود
 • همچنین در این نوع سازه به دلیل عدم نیاز به جک در زیر تیرچه کوچک و در دهانه های بزرگ از جک کمتر استفاده می شود که این امر باعث سرعت بخشیدن در کار می شود.

 

نحوه اجرای سقف پیش تنیده

سقف پیش تنیده برای اولین بار توسط یک مهندس امریکایی به ثبت رسیده است. زمان زیادی برد تا این فناوری جایی در صنعت ساختمان سازی پیدا کند.

سقف پیش تنیده هر پروژه و ساختمانی با دیگری متفاوت است. بنابرین اجرای سقف های پیش تنیده با بقیه روش های اجرای سقف که همگی تقریبا یکی هستند و به راحتی توسط پیمانکار قابل اجرا هستند فرق دارد. هر پروژه های نیازمند طراحی منحصر به فردی می باشد. بعضی ها به دلیل نگاه  ساده نگری به طراحی و نحوه اجرا سقف های پیش تنیده از مجموعه های دیگر تقلید میکنند تا قیمت تمام شده کمتر شود که این کار امری اشتباه برای ساخت این نوع ساختمان ها می باشد. اجرای غیر اصولی این نوع سقف ها گاهی منجر به تخریب کلی ساختمان می شود . به این دلیل پرداخت هزینه لازم برای استفاده و بهره برداری صحیح و بهینه از فناوری و تکنولوژی توصیه می شود.

بهتر است به تمامی نکات اجرایی سقف پیش تنیده واقف باشید، تا در حین عملیات دچار مشکل و خطا نگردید.

نکات اجرایی سقف پیش تنیده

مزایای استفاده از این تیرچه های پیش تنیده

 • کاهش وزن سازه
 • کاهش ارتفاع کل سازه
 • کاهش تغییر شکل
 • کنترل بهینه  ترک و آب بندی مناسب
 • کاهش هزینه اجرا و ساخت و ساز
 • سرعت اجرای بالاتر
 • کیفیت سازه ای بالاتر
 • امکان ایجاد دهانه بیشتر
 • برای اجرای تیرچه پیش تنیده احتیاجی به نیروی متخصص نمی باشد
 • داربست و نگهبان کمتری نیاز می شود
 • روش اجرای تیرچه پیش تنیده ساده و راحت است
 • ضریب ایمنی بیشتری دارد
 • خیز منفی در این تیرچه وجود ندارد

 

کاهش وزن سازه

به دلیل حذف قسمت کششی بتن ضخامت دال کاهش پیدا می کند. این امر اثر مستقیم بر کوچک تر شدن ابعاد ستون ها و دیوارهای برشی و  فنداسیون دارد. و در پی این امر تحمل سازه در برابر زلزله بالا می رود.

کاهش ارتفاع کل سازه

کاهش ضخامت سقف و حذف کامل آویز تیرها باعث کم شدن کل ارتفاع سازه می شود. به نحوی که به طور متوسط در هر طبقه ۲۰ سانتی متر باعث کاهش ارتفاع می شود. با حساب اینکه سقف کاذب نیاز نباشد این عدد به ۴۰ سانتی متر خواهد رسید. این کاهش ارتفاع باعث کم شدن نیروی زلزله و تغییر مکان سازه در هنگام زلزله می شود.

کاهش تغییر شکل

به دلیل شکل خاص قرار گیری کابل در دال پس کشیده به صورت سهمی معکوس که باعث ایجاد یک نیروی به سمت بالا و برخلاف جهت نیروهای ثقلی می شود. این دال خیزبسیار کمتری نسبت به دال های معمولی دارد.

کنترل بهینه ترک و آب بندی مناسب

به دلیل تنش های فشاری وارده از دو سمت عمود برهم در دال ها ترک در این نوع دال ها بسیار کمتر و قابل کنترل تر می باشد. آب و روغن و سایر مواد شیمیایی که عموما در پارکینگ وجود دارد امکان نفوذ بر این دال ها را ندارند و در پی این عدم نفوذ باعث افزایش طول عمر آنها می شود.

 

معایب استفاده از تیرچه پیش تنیده

ساخت این تیرچه ها بسیار حساس بوده و تمام قوانین و مقررات و آیین نامه ها باید در زمان ساخت رعایت شوند.

در زمان ساخت این تیرچه ها نیاز به نیروی فوق العاده متخصص است.

به این دلیل باید از تولیدی مطمئن مانند خوارزم سازه خرید خود را انجام دهید.

تا تمام میلگرد و بتنی که در ساخت این تیرچه به کار رفته است دارای استاندار های تعیین شده باشند چون کافی است یک اشتباه در پرسه تولیدش رخ دهد تا تمام مزایای روش اجرای تیرچه پیش تنیده به معایب تبدیل شود. برای همین توصیه می شود از خوارزم سازه تیرچه پیش تنیده تهیه کنید زیرا این تولیدی دارای نیروی بسیار ماهر و کارآمد برای ساخت تیرچه را دارد و تمام مواد به کار رفته در ساخت این تیرچه دارای استاندارهای لازمه می باشد. برای خرید با کارشناسای ما در ارتباط باشید.

 

مزایای سقف پیش تنیده از نظر اقتصادی

 • افزایش فضای مفید در طبقات
 • افزایش یکسان ارتفاع طبقات
 • کاهش مصالح مصرفی
 • کاهش زمان اجرا

 

افزایش فضای مفید طبقات

به دلیل حذف ستون های اضافه در نقشه و کاهش ابعاد اعضا برای کم شدن بارها ، به فضای مفید طبقات اضافه خواهد شد. این اصل در پارکینگ ها باعث اضافه شدن پارکینگ می شود.

افزایش یکسان ارتفاع طبقات

حذف کلی آویز تیرها و همچنین کاهش ضخامت دال باعث کاهش فضای غیر مفید طبقات می شود. با حفظ ارتفاع مفید طبقات می توان در ارتفاع یکسان تعداد طبقات ساختمان را بیشتر کرد.

کاهش مصالح مصرفی

استفاده از سقف های پیش تنیده باعث کاهش مصرف بتن در سقف و اعضا می شود. این امر باعث کاهش چشمگیر هزینه ها در کل سازه می شود.

کاهش زمان اجرا

کاهش زمان به دلیل اجرای سریع سقف : با توجه به قالب بندی آسان اینگونه سقف ها به دلیل حذف آویز تیرها و امکان باز کردن قالب بندی در مدت کوتاه وجود دارد.

کاهش زمان به دلیل کاهش حجم عملیات کاری

کاهش عملیات نازک کاری ۲۵ درصد کاهش پیدا میکند زمان اجرای ساختمان به دلیل حذف تیرها کاهش تعداد و ابعاد اعضای سازه و کاهش ارتفاع ساختمان  

 

دلایل رشد سیستم پیش تنیدگی

 • سرعت بالای اجرای کار
 • مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی و نیروی زلزله
 • افت نیروهای پیش تنیدگی حاصل از اصطحکاک

 

کاربرد مختلف پیش تنیدگی

 • پیش تنیدگی در پل ها
 • دال در درجا

 

عوامل مهم در تعیین کیفیت پروژه سقف پیش تنیده

 • طراحی درست و بهینه
 • مصالح با کیفیت و استاندارد
 • اجرا توسط تیم فنی و مهندسی خبره

نحوه اجرای سقف پیش تنیده

نکات و نحوه اجرای سقف پیش تنیده

مقاومت فشاری بتن مصرفی ۲۸ روزه در سقف های پیش تنیده حداقل ۳۰ مگاپیکسل است.

پیمانکار ۲ هفته قبل از نصب کابل های هر سقف پیش تنیده نسبت به ارائه نقشه کارگاهی کابل گذاری باید اقدام کند و تاییدیه دستگاه نظارت را دریافت کند سپس عملیات اجرایی را آغاز کند.

حذف و از بین بردن پروفیل کابل ها با اسپیسرهای مناسب امکان پذیر است . گذاشتن اسپیسر و یا خرک در بالاترین و ‌پایین ترین نقاط کابل های پیش تنیده واجب می باشد. کابل های پیش تنیده با استفاده از وزن خود مسیر منحنی خود را پیدا می کنند. برای حذف شیب ها و قوس های کابل در فاصله های ۲ متری از خرک های مناسب با شیب قوس منحنی ایجاد شده  کابل استفاده می شود.

در هنگام اجرای عملیات پیش تنیدگی کشش استرندها ، نماینده دستگاه نظارت باید حضور داشته باشد. و هیچ گونه عملیات کششی حتی ۱ رشته بدون حضور نماینده نباید صورت بگیرد و در صورت انجام ، عملیات مورد تایید دستگاه نظارت نخواهد بود

انجام عملیات کششی زمانی مجاز است که بتن سقف پیش تنیده به ۷۰ درصد مقاومت در ۲۸ روز رسیده باشد.

در حین عملیات کشش اپراتور کشش و کارگران نهایت دقت و ایمنی در کار را باید داشته باشند از قرار گرفتن در لبه ی پرتگاه و انتهای جک کشش جدا خودداری کنند.

پس از رسیدن بتن به مقاومت لازمه پیمانکار میتواند عملیات کشش را آغاز کند.

نکات قبل از شروع عملیات

قبل از شروع عملیات کشش بر روی استرند ها با رنگ علامت گذاری می کنند، و پس از تمام شدن عملیات کشش ازدیاد طول عملی با میزان تئوری ارائه شده در نقشه را مطابقت می دهند.

نیروی اعمال شده به هر رشته کابل تحت عملیات کشش باید با مقدار اعلام شده در نقشه یکی باشد.

محل قرار گیری کابل ها باید روی سطح قالب علامت گذاری شوند ، تا درصورت نیاز به سوراخ کاری آتی خطر آسیب رساندن به کابل وجود نداشته باشد.

پوشش خالص بتنی کابل ها در هیچ نقطه ای نباید از ۲۵ میلی متر کمتر باشد.

استفاده از کابل های روکش دار نسبت به کابل های بدون روکش دارای مزایای طراحی و اجرایی بیشتری است و استفاده از آن نسبت به کابل های بدون روکش ارجعیت دارد.

 

راهنمای خرید

برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به تیرچه و نحوه اجرای سقف پیش تنیده می توانید با کارشناسان خوارزم سازه ارتباط بر قرار کنید .گروه تولیدی خوارزم سازه خود به تولید این تیرچه ها می پردازد درنتیجه هم قیمت پایین تر دارند و هم از مواد با کیفیت و دارای استاندارد برای ساخت تیرچه های پیش تنیده استفاده می کنند. برای اطلاع از قیمت و ویژگی های این نوع تیرچه ها با ما در تماس باشید. برای اطلاع از نکات اجرایی سقف پیش تنیده به صورت مو به مو می توانید با کارشناسان خوارزم سازه تماس بگیرید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

باسلام و تبریک سال نو
بی زحمت لیست قیمت روز تیرچه برای واحد مسکونی رو می‌خوام بدونم.
بنده پیمانکارم من بعد می‌خوام از این نوع تیرچه در کارام استفاده بکنم.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس