تفاوت گچ و سیمان سفید

دسته بندی: ,

تفاوت گچ و سیمان سفید

گچ و سیمان سفید از مصالح بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشند. هر دو به رنگ سفید بوده و شباهت های ظاهری بسیاری دارند. عده ای در تشخیص تفاوت گچ و سیمان سفید با مشکل مواجه می شوند. برای اطلاع از تمامی تفاوت های بین گچ و سیمان سفید با شماره 09308424173 تماس بگیرید.

تفاوت گچ و سیمان سفید

تفاوت عمده گچ و سیمان سفید کاربرد این دو می باشد. از گچ برای دیوار های داخلی استفاده می شود به منظور سفید کاری دیوار و سقف. از سیمان سفید برای نمای خارجی ساختمان استفاده می شود. سیمان در برابر رطوبت قوی می باشد ولی گچ در برابر رطوبت ضعیف می باشد. شباهت این دو در رنگ سفیدی است که دارند. مواد تشکیل دهنده این دو نیز با هم فرق دارد. برای اطلاع دقیق تر از تفاوت بین گچ و سیمان سفید با کارشناسان خوارزم سازه تماس بگیرید.

 

سیمان سفید

سیمان سفید یکی از مهم ترین و پر کاربردی ترین نوع سیمان ها می باشد. در پرسه تولید سیمان سفید باید عناصری حذف شوند آن عناصراکسید های، آهن، مس ، کروم ،تیتان و منگنز می باشد که باید در مواد اولیه سیمان سفید به صفر برسد. در زمان تولید سیمان سفید باید از سنگ آهک و خاک کائولن سفید که فاقد تمام اکسید های رنگی باشد استفاده شود. اکسید های آهن در سیمان های معمولی و خاکستری نقش گداز آور را دارند، و در سیمان سفید این ماده وجود ندارد و به جای آن اکسید آلومینیوم، گچ، فلدسپات، شیشه و کرور منیزیم و یا کریولیت این کار را انجام می دهد و نقش گداز آور را در سیمان سفید را دارد.

استفاده از مواد خاص و تکنولوژیکی پیچیده در روش ساخت سیمان سفید باعث شده است هزینه تولیدش ۲ برابر سیمان معمولی باشد. نرمی سیمان سفید بسیار بالا تر از سیمان معمولی می باشد، در نتیجه این موضوع بتن تشکیل شده با این سیمان مقاومت بالاتری نسبت به بتن با سیمان معمولی دارد.

سیمان سفید در واقع همان سیمان خاکستری و معمولی می باشد که در زمان تولید کلینکر آن مواد اضافی وارد ترکیبش شده است و مواد اولیه خالص استفاده شده و مقداری سنگ گچ برای رنگ سفیدش اضافه می شود و دوباره آسیاب می شود. در زمان پختش باید از سوختی استفاده شود که دود نداشته باشد چون دود ناشی از سوخت در سیمان خاکستری در رنگ تیره اش نقش دارد بنابراین باید از سوخت بدون دود استفاده شود سوخت بدون دودی مانند گاز بسیار مناسب می باشد. چون کلینکر این سیمان با بقیه سیمان ها فرق دارد کلینکر سفید می گویند.

 

کاربرد سیمان سفید

در نماسازی ساختمان ها به کار می رود با اینکه هزینه تولید این سیمان از همه سیمان ها بالاتر می باشد ولی هزینه نما با توجه به این که با سنگ بسیار بالا می باشد و استفاده از سیمان سفید بسیار مقرون به صرفه تر می باشد استفاده می شود. در ساخت آجر موزائیک و سرامیک نیز استفاده می شود. در ساخت کارهای هنری و مجسمه های زیبا هم از سیمان استفاده می شود.

در زمان ساخت ملات سیمان سفید باید دقت بسیاری داشت تا ماده خارجی با ملات قاطی نشده چون جدا کردنش کار بسیار دشوار و غیر ممکن می باشد و باعث می شود تا مقاومت ملات پایین آید و رنگ سفید سیمان تغییر کند. همچنین باید در ظرف تمیز ملات درست شود و هنگام سیمان کشی باید توجه داشت تا سطح کار هم دچار آلودگی نشود که باعث می شود گیرش خوبی نداشته باشد.

کاربرد این سیمان به دلیل قیمت بالایی که دارد به مراتب پایین تر از سیمان معمولی و یا خاکستری است. تولید سیمان سفید نشانگر پیشرفت تکنولوژی در صنعت سیمان سازی می باشد. استفاده اعظم و بسیار زیاد از این سیمان در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، بند کشی درزهای بین موزائیک و سرامیک ها و در زمان ساخت ملات این سیمان بسیار باید دقت شود چون در نتیجه کار مهم می باشد.

 

تفاوت چشمگیر سیمان معمولی با سیمان سفید

شاید در نگاه اول تفاوت بین این دو سیمان فقط رنگ آنها باشد، در صورتی که کاربرد و ویژگی های متفاوتی دارند. از سیمان معمولی در ساخت و ساز بسیار استفاده می شود، مانند دیوار چینی، ملات ، بتن ساختمانی در حالت کلی می توان گفت در تمام ساختمان سازی ها کاربرد دارد و جزو ماده حیاتی در ساخت و ساز می باشد. کاربرد سیمان سفید همان طور که در بالا ذکر شد به طور انبوه در نماسازی ساختمان و بند کشی درزهای سرامیک و موزائیک ساختمانی می باشد.

ماده اصلی سیمان خاکستری سنگ آهک و خاک رس می باشد و رنگ تیره و خاکستری اش به دلیل وجود سولفات آهن و منیزیم می باشد در صورتی که برای تولید سیمان سفید باید خاک رس خالص با میزان بسیار کم و کمتر از ۸ درصد آهن باید باشد. برای ایجاد استحکام بالا و رنگ سفید باید از سنگ گچ استفاده شود. نکته بسیار مهم تفاوت بین این دو سیمان قیمت می باشد که قیمت سیمان سفید دو برابر سیمان معمولی می باشد.

 

سیمان سفید در کدام نما ها کاربرد دارد؟

 • نمای سیمان شسته
 • نمای سیمان سفید
 • نمای رومی سیمان
 • نمای تگرگی و ماهوتی
 • نمای خراشی

و دیگر نما ها که تنوع نما با استفاده از سیمان سفید بسیار زیاد می باشد.

 

اجرا نمای با استفاده از سیمان سفید در ساختمان ها

اجرای نما با استفاده از سیمان سفید باید بسیار با دقت انجام شود. برای اینکه سیمان سفید چسبندگی خوبی به فلزات داشته باشد باید از رابیتس استفاده شود و سطح را با آن پوشش داد تا محل مناسبی برای چسبیدن و اجرا نمای تمیز با سیمان سفید ایجاد شود.

مرحله بعدی این است که سطح مورد نظر برای اجرای کار باید کاملا صاف و مرتب باشد و برای ساخت ملات باید دقت بسیار زیادی داشت، در صورت استفاده از سیمان کم و یا بی کیفیت و استفاده از ماسه و شن دانه درشت باعث کنده شدن ملات از روی سطح دیوار خواهد شد. و باید کروم بندی ها به طور منظم در جهت ارتفاعی و طولی اجرا شود و فاصله بین کروم ها با ملات سیمان سفید پر شود. برای اینکه چسبندگی سیمان در زمان اجرا کافی باشد باید سطح زیرین را نمناک کنید و مرطوب کنید. تمیزی ونمای ساختمان بسیار مهم می باشد چون باعث می شود توجه همه را جلب کند و باعث برداشت های گوناگون می شود.

 

فواید استفاده از سیمان سفید برای نمای ساختمانی

 • روش کار بسیار راحت و آسان می باشد.
 • در هزینه ها بسیار صرفه جویی می شود.

این دو نکته بسیار مهم می باشد و سبب می شود تا از سیمان سفید به عنوان نما استفاده شود.

 

مزایای استفاده از سیمان سفید

 • سیمان سفید در برابر هوازدگی بسیار مقاوم می باشد
 • به دلیل خصوصیات مواد استفاده شده در ساخت این سیمان از تغییر رنگش جلوگیری می کند.
 • رنگ سفید سیمان در مدت طولانی نه در نمای خارجی و نه در نمای داخلی تغییر رنگ ندارد
 • می توانید با استفاده از سیمان سفید طرح های خلاقانه و زیبا بسازید
 • سخت شدن سریع سیمان سفید و رسیدن به حداکثر مقاومتش، که باعث کاهش بسیاری از هزینه های ساختمانی می شود.
 • به دلیل پراکندگی این نوع سیمان از تخریب مواد تحت رطوبت و یا محلول های تهاجمی جلوگیری می شود.
 • این نوع سیمان چون مواد اولیه اش از طبیعت استخراج شده است در نتیجه دوست دارد طبیعت می باشد
 • مقاوم در برابر خورد شدگی و ترک خوردگی از مهم ترین مزیت این سیمان است

 

گچ چیست

گچ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مواردی که به کار برده می شوند خصوصیات متفاوتی دارند. گچ ماده ای می باشد که به فراوانی در طبیعت به صورت سنگ گچ موجود می باشد و یافت می شود.

 

کاربرد انبوه از گچ

 • از گچ در ساختمان سازی به طور انبوه در پوششی برای سقف و دیوار ها استفاده می شود.
 • البته قابل به ذکر است که گچ کاربرد های زیاد دیگری به غیر از ساختمان سازی دارد.
 • مصارف پزشکی، مجسمه سازی، تولید قطعات پیش ساخته جهت گچ بری، قالب سازی، ساخت رنگ لعابی و … کاربرد دارد.

مزیت استفاده از گچ

زود گیر بودن

گچ نسبت به دیگر مصالح ساختمانی مانند سیمان و غیره بسیار زودگیر تر می باشد، برای تثبیت کار در اول کار از آن استفاده می کنند مانند زمانی که می خواهند در سقف های طاق ضربی آجر ها را در کنار هم نگه دارند، دوغاب گچ درست کرده و روی آنها میکشند، این دوغاب باعث می شود برای مدتی آجر ها کنار هم قرار گیرند.

قابلیت حجیم شدن

گچ در زمان گیرش حجمش افزایش پیدا می کند، اگر چه افزایش حجم گچ بسیار کم می باشد ولی باعث پوشش منافذ و خلل در گچ می شود. و با پر شدن منافذ باعث می شود سطحی یکدست و یک پارچه درست شود، این ویژگی از لحاظ بهداشتی نیز مفید می باشد زیرا که باعث می شود از ورود جانوران ریز در دیوار جلوگیری شود.

مقاومت بالا در برابر آتش سوزی

گچ در مقابل سوانح آتش سوزی بسیار مقاومت بالا دارد، می تواند به عنوان لایه ای عایق در برابر آتش سوزی باشد، علت این که در مقابل آتش سوزی مقاوم است ، در ساختارش دو مولکول آب وجود دارد. که در زمان آتش سوزی این دو مولکول آب از هم جدا شده و به عنوان یک لایه نازک در برابر آتش قرار می گیرند. و می توانند در مقابل آتش چند ساعت مقاومت داشته باشند.

ارزانی گچ

گچ به دلیل ارزان بودن و آسانی یافت جزوی از مصالح ساختمانی است که همگان از آن در ساخت و ساز استفاده می کنند. کسانی که مهارت زیادی هم ندارند با استفاده از گچ می توانند مشکلات کوچک خود را حل کنند.

شکل پذیری بالا

گچ خاصیت شکل پذیری بالایی دارد و به هر شکلی در می آید. و در بسیاری از صنایع می توانید استفاده کنید، گچ در بسیاری از موارد به عنوان قالب استفاده می شود. به دلیل شکل پذیری بالا می توانید در دکوراسیون داخلی منزل از آن استفاده کنید.

سفید بودن گچ

رنگ زیبای آن باعث می شود که در فضای داخلی ساختمان حرف اول را بزند، زیرا که استفاده از رنگ سفید در داخل ساختمان زیبایی خاصی دارد. باعث می شود در ساختمان هایی که نورگیری خوبی ندارند روشنایی خوبی داشته باشد.

قیمت گچ

فراوانی مواد اولیه گچ در طبیعت باعث شده است که این ماده قیمت مقرون به صرفه ای داشته باشد. برای استعلام قیمت گچ با کیفیت می توانید با کارخانه گچ و سیمان سفید خوارزم سازه در ارتباط باشید.

 

نکات مهم در استفاده از گچ 

 • توجه به نوع گچی که خریداری می کنید. باید حتما از کارخانه معتبر که گچ با کیفیت بالا تولید می کند خریداری کنید تا مزایای آن حفظ شود. شما می توانید گچ با کیفیت بالا را از خوارزم سازه با قیمت درب کارخانه خریداری کنید.
 • دقت استفاده از آب در هنگام ساخت ملات گچ : میزان آب استفاده شده در گچ بسیار مهم در مقاومت گچ می باشد و از این سو باید دقت بسیار زیادی در هنگام درست کردن گچ داشت
 • دما و حرارت محیط : باید در هنگام گچ کشی دیوار به حرارت و رطوبت محل دقت کنید. شاید تا به حال برایتان پیش آمده است که گچ دیواری که روی لوله بخاری می باشد گرم شده است و در اثر انبساط و انقباض باعث ایجاد ترک بر روی دیوار شده است. باید در هنگام استفاده از گچ به این موارد دقت لازم را داشته باشید.

 

ضعف استفاده از گچ

 • گچ می تواند کثیفی را زود جذب کند و رنگ دیوار گچی کدر و کثیف شود.
 • در مقابل رطوبت بسیار ضعیف می باشد در صورتی که آب روی آن بریزد و ادامه داشته باشد ضایعه بدی روی دیوار گچی به وجود می آید.
 • در مناطقی که در مجاورت رطوبت زیاد می باشند مانند مناطق شمالی استفاده از گچ توصیه نمی شود.
 • در این مناطق برای سفید کاری  باید از آهک و سیمان سفید استفاده شودن
 • نکته دیگر این است که گچ باعث خوردگی در فلزات می شود از این سو باید در مواردی که گچ با فلز در دیوار بر خورد دارد بینشان با یک لایه رنگ فاصله ایجاد کرد و فلز را قبل از گچ کشی دیوار رنگ کنید.
به این پست امتیاز دهید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس