آشنایی با تیرچه کرومیت و اجزای تشکیل دهنده آن

دسته بندی:

اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد

تیرچه کرومیت یکی از پراستفاده ترین انواع تیرچه های موجود در صنعت ساختمان می باشد که غالبا در ساخت سقف با توجه به صلاحدید طراحی مورد استفاده قرار می گیرد. ما میخواهیم در این مقاله به بررسی تیرچه ی کرومیت و اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد بپردازیم. یکی از تولیدکنندگان مستقیم محصولات مرتبط با صنایع ساختمان سازی خوارزم سازه می باشد که بهترین و باکیفیت ترین انواع تیرچه های کرومیت را برای متقاضیان عرضه می دارد.

تیرچه فلزی و اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد

تیرچه های فلزی با نام دیگری تحت عنوان تیرچه های کرومیت نیز شناخته شده اند. این تیرچه ها از پیش ساخته بوده و در قیمت بال تحتانی خود یک تسمه دارند. برای قسمت بال فوقانی این نوع از تیرچه ها از یک تسمه یا دو میلگرد استفاده شده است. در فاصله بین تیرچه ها از مقاطعی چون بلوک های پیش ساخته بتنی و طاق ضربی استفاده می شود.

تیرچه های مذکور نیازی به شمع نداشته و قادر خواهند بود بارهای اجرایی را به صورت مستقیم تحمل نمایند بعبارت دیگر این تیرچه ها خود ایستا می باشند. استفاده از این محصول در ساختمان هایی که طبقات ارتفاع زیادی دارند بیشتر به چشم می خورد.

کاربرد تیرچه کرومیت

در ساختمان هایی با سقف های سبک که دهانه ای بلند داشته باشند غالبا از تیرچه فلزی استفاده می شود. تیرچه های فلزی کرومیت نیز در ساختار اسکلت های فلزی کاربرد دارند. سقف هایی که از تیرچه های فلزی در ساختارشان استفاده شده است زیرمجموعه ای از سقف های حفره دار و شبکه ای محسوب می شوند.

تیرچه فلزی

اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد

بال تحتانی

این قسمت از یک ورق از جنس فولاد به منظور ایجاد یک پاشنه با احتساب منحنی لنگر خمشی تشکیل شده است و قادر است با کمک میلگرد و ورز عمودی دو نبشی متقارن تقویت گردد. این قسمت علاوه بر ایجاد عرضی متناسب برای قسمت پاشنه ی تعبیه شده می تواند به عنوان عضوی کششی با توانایی تحمل نیروی کششی ایجاد شده در فاصله بین دو تکیه گاه اصلی و موقت عملکرد داشته باشد. در مرحله ای تحت عنوان بهره برداری که به عنوان مرحله دوم می باشد، این قسمت می تواند تنش های کششی را که حاصل خمش کل بارهای مرده و زنده می باشد متحمل شود.

بعبارت دیگر اولین جز یک تیرچه فلزی بال تحتانی می باشد که در ساختار خود ورق برش خورده دارد و به عنوان عضو کششی خرپا عمل کرده و بارهای وارده را تحمل می کند.

این بارها در سه مرحله به تیرچه وارد می شوند که عبارتند از :

مرحله اول : بال تحتانی می بایست نیروی کششی که لنگر خمشی ناشی از وزن تیرچه در زمان حمل و نقل وارد می نماید را تحمل کند.

مرحله دوم : بال تحتانی می بایست نیروی کششی که وزن مرده سقف در فاصله های محورهای تیرچه های فلزی وارد می نماید را تحمل کند.

مرحله سوم : بال تحتانی می بایست بتواند عضوی کششی در قسمت تحتانی لنگر که بارهای وارده عمل می نمایند، کاربری داشته باشد.

اعضای قطری

دومین بخش از اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد ، اعضای قطری می باشد که از میلگرد ساخته شده است. عملکرد این قسمت به عنوان خرپا بوده و با کمک اعضای کششی و فشاری بارهای وارد شده بر تیرچه فلزی را در سه مرحله تحمل می نماید.

مرحله اول : این عضو ایستایی مورد نیاز را به کمک اعضای کششی بالا و پایین، در زمان حمل و نقل تامین می نماید.

مرحله دوم : این عضو ایستایی مورد نیاز در فاصله تکیه گاه را که به صورت موقت بوده و بار مرده سقف به آن ها وارد می شود را تحمل می نماید.

مرحله سوم : قسمتی از نیروی برشی وارده را این قسمت در مرحله بارگذاری متحمل می شود.

قیمت تیرچه کرومیت

بال فوقانی

تیرچه های کرومیت از قطعه ای فشاری تحت عنوان بال فوقانی تشکیل می شوند که این مورد دارای شعاعی متناسب به خصوص در جهت عمودی بوده و به منظور مقابله با کمانش جانبی مورد استفاده قرار می گیرد. این قسمت می تواند در انواع یک نبشی، دو نبشی و

یا یک نبشی و میلگرد تقویتی به تولید برسد. در مرحله اول از باربری این قسمت می تواند وزن تیرچه را به عنوان کمک نمودن به عضوهایی چون خرپا و وزن سقف مرده و بارهایی که بین دو تکیه گاه قرار دارند را تا حدود 75 درصد تحمل نماید.

در مرحله اول و دوم بارگذاری این قسمت وزن تیرچه را در حین بتن ریزی قبل از اینکه مقاومت بتن پوششی ایجاد گردد، در زمان جابجایی تحمل می نماید. در مرحله سوم بارگذاری نیز بارهای مرده و زنده را متحمل می شود که در زمان استفاده از سازه وارد می گردند.

میلگردهای عرضی

در حالت کلی گفته می شود که جان یک تیرچه از میلگرد تشکیل شده است که به صورت زیگزاگ خرپایی می باشد. در مرحله اول که به مرحله باربری معروف است این قسمت به سان عضو مورب خرپا عملکرد داشته و با کمک قسمتی تحت عنوان بال فوقانی می تواند ایستادگی لازمه در مقابل بارهای اضافی اجرایی و وزن خود تیرچه در فاصله بین دو تکیه گاه ایجاد نماید. در مرحله دوم نیز این میلگرد ها می توانند تامین کننده پیوستگی لازمه برای دو بال فوقانی و تحتانی و بتن پوششی باشند. بعلاوه قسمتی از تنش های برشی ایجاد شده از بارهای قائم را نیز متحمل شوند.

قطعه های تقویتی

مقاومت برشی تکیه گاه ها و هرگونه فشاری که احتمال ایجاد شدن آن وجود دارد را قطعه ای تحت عنوان برشگیر در تیرچه ها تامین می نماید. ورق های برشگیر می توانند عمود بر بال تحتانی تعبیه شده و با استفاده از آن ها می توان استفاده از میلگردهای مورب را منتفی نمود.

 

مزایای اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد

 • عدم نیاز به شمع بندی
 • سرعت اجرایی بسیار بالا
 • قابل اجرا در انواع ساختمان های فولادی، بتنی و …
 • مقرون به صرفه بودن
 • باربری بیشتر و یکپارچگی سقف
 • قابلیت بتن ریزی همزمان و یک مرحله ای چند سقف
 • صرف تیرچه و بتن کمتر به دلیل فاصله بیشتر تیرچه ها از هم
 • سبکی سازه در نتیجه ی استفاده کمتر از تیرچه و بتن ریزی
 • سهولت در اجرای داکت
 • قابل اجرا برای تمامی طبقات ساختمان

 

خرید تیرچه کرومیت

مشخصات مکانیکی سقف تیرچه کرومیت

 • میلگردهایی که از جنس فولاد بوده و مورد استفاده قرار می گیرند باید مدل ارتجاعی داشته و جوش پذیر و شکل پذیر باشند. این میلگردها باید قابلیت تغییر طول نسبی در مرحله گسیختگی را داشته باشند. غالبا این میلگردها را از نوع ساده یا عاج دار انتخاب نموده و در ساختارشان از فولاد نرم و یا نیمه سخت استفاده می شود.
 • فولادهای استفاده شده در این مورد باید مطابق با استاندارد های روز دنیا باشند.
 • در میلگردهایی تحت عنوان افت حرارت بهتر است از فولاد سخت استفاده شود.
 • برای فولاد کلاف عرضی باید از نوع نرم استفاده نمود تا امکان جوشکاری به تیرچه ها فراهم شود.
 • برای جنس بلوک های از مصالحی چون سفال، بتن و هر نوع مصالح سبک دیگر بهره برده و موادی که از آن تشکیل شده اند نباید اثرهای مخرب شیمیایی بر روی بتن و فولاد داشته باشند.

جمع بندی و نکات پایانی

در این مقاله در رابطه با اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت استاندارد توضیحاتی داده شده و به هر آنچه در رابطه با یک تیرچه کرومیت باید دانست پرداخته شده است. دانستیم که عمده ترین تفاوت این تیرچه با انواع مشابه خود عدم نیاز آن به شمع می باشد. خدمات ساختمانی خوارزم سازه، یکی از تولیدکنندگان بی رقیب در این عرصه آماده عرضه انواع تیرچه های کرومیت خدمت متقاضیان می باشد. این مجموعه بدون واسطه و به صورت مستقیم تولیدات خود را در اختیار کاربران قرار می دهد و تهیه مصالح ساختمانی از این تولید کننده بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس