آجر ماشيني چيست؟

دسته بندی:

آجر ماشینی چیست؟

 

آجر یک فراورده ساختمانی می باشد که در انواع مختلف رسی و ماسه آهکی و بتنی و … در شکل های گوناگون به تولید می رسد. از این محصول غالبا در چینش دیوار، نماسازی و کف سازی استفاده می نمایند. یکی از انواع پرکاربرد آجرها، آجر ماشینی می باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آجر ماشینی چیست؟ آجر سوراخ دار چیست؟ کاربرد و مزایای آجر سوراخ دار چه می باشد؟ از این آجر ها در چه عملیاتی استفاده می شود؟ در انتهای مطالعه این مقاله در صورت وجود هر گونه سوال در رابطه با کاربرد و مزایای آجر سوراخ دار با شماره 09308424173 تماس بگیرید. کارشناسان خوارزم سازه شما را برای خرید بهترین انواع آجر متناسب با کاربریتان راهنمایی می کنند.

آجر ماشينی یا آجر سوراخ دار چيست؟

آجر يكي از پرمصرف ترين و پر كاربرد ترين نوع مصالح ساختماني بوده كه در ديوار چيني و قالب بندي پي و حتي از آن در نما نيز استفاده مي شود. این محصول در انواع مختلفي دسته بندی مي شود. يكي از پر كاربرد ترين آنها آجر ماشينی است كه به آن آجر لفتون نيز مي گويند.

آجر ماشيني به آجري گفته مي شود كه روي سطح آن ٨ يا ١٠ سوراخ داشته باشد. ابعاد آن ٥.٥ در ١١ در ٢٢ سانت يمتر است. طبق استاندار تعيين شده توسط اداره استاندار براي آجر ماشيني، سوارخ هاي آن بايد ١.٥ تا ٢ سانتيمتر قطر داشته باشند. سوراخ ها نبايد از ٢٥ درصد كل آجر بيشتر باشند. فاصله سوراخي از سوراخ ديگر و همچنين از لبه ي آجر نبايد كمتر از ٣٠ درصد طول آجر باشد. يكي از بهترين و مرغوب ترين آجرهای ماشينی موجود در صنعت ساختمان سازی، آجر سوراخ دار کارخانه تولید آجر خوارزم سازه است .

 

دلیل سوراخ دار بودن آجر ماشینی

سوراخ هاي موجود روي آجر به نحوه توليد و ساخت آن مربوط است، به دليل نفوذ سيمان و ملات درون آن اين سوراخ ها ايجاد شده است. از این طریق استحكام بالايي در سازه با استفاده از آجر سوراخ دار ايجاد شود . شاید تا همین لحظه متوجه شده باشید که سوال آجر ماشینی چیست؟ و آجر سوراخ دار چیست؟ هر دو یک جواب واحد دارند زیرا این دو آجر یکی هستند.

کاربرد آجر سوراخ دار

دسته بندی آجر ماشینی از لحاظ كيفيت و استاندارد 

 • ممتاز : از اسم آن مشخص بوده كه از كيفيت بالايي برخوردار است ، به صورت تمام اتوماتيك توليد مي شود.
 • درجه يك: به صورت نيمه اتوماتيك توليد مي شود .
 • درجه دو : به صورت آفتاب خشك توليد مي شود، يعني خشت ها با آفتاب خشك مي شوند.

برای بهره گیری از مزایای بهترین آجر سوراخ دار، این محصولات را از کارخانه تولیدی خوارزم سازه در تهران سفارش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با کاربرد آجر سوراخ دار همین حالا با ما تماس بگیرید. 

رنگ آجر ماشینی چیست؟

رنگ هاي آجر ماشينی ، زرد ، قرمز ، گلبهي و قهوه ای است . از پركاربردترين اين رنگ ها زرد و قرمز بوده، كه از همه رنگ ها مناسب تر بوده و به دو صورت ساخته مي شود:

 • اكسترودي يا واير كات : محصول توليد شده توسط اين روش سه طرفه نما است.
 • پرسي: محصول توليد شده توسط اين روش چهار طرف نما است . براي انتخاب آجر درست و مناسب و اطلاع از مزایای آجر سوراخ دار و کاربرد آن با كارشناسان خوارزم سازه در ارتباط باشيد .

مزاياي آجر سوراخ دار چیست؟

 • به دليل وجود سوراخ بر روي آجر ماشينی قدرت نگه داري ملات آن زياد بوده و در نتيجه ديوار يا سازه ساخته شده با آجر ماشيني از استحكام بالايي برخوردار بوده است.
 • به دليل داشتن اين سوراخ ها بر روي خود از وزن آن نيز كاسته مي شود و وزن كمتري نسبت به آجر فشاري دارد .
 • اين آجر ضد اسيدي بوده و قدرت جذب آب آن كمتر از آجر فشاري است .
 • آجر ماشينی در مقابل زلزله مقاومت بيشتري نسبت به آجر فشاري دارد به اين دليل از اين آجر بيشتر استفاده مي شود .

برای رسیدن به پاسخ سوال آجر ماشینی و آجر سوراخ دار چیست؟ می توانید بعد از مطالعه این مقاله با کارشناسان خوارزم سازه با پشتیبانی 24 ساعته این مجموعه تماس بگیرید.

مزایای آجر سوراخ دار

نحوه ساخت و توليد آجر ماشینی

نحوه توليد آجر ماشيني در جاهاي مختلف متفاوت است . در ايران به روش سنتي يا گل نرم و در آمريكا به روش گل سفت بوده و در كشور هاي صنعتي به روش رس خشك ساخته و توليد مي شود .

روش سنتي يا گل نرم

در روش سنتي خاك رس را داخل گودال هايي به عمق ٢ متر و قطر ٢.٥ تا ٣.٥ متر با آب مخلوط مي كنند . اين فرايند خيس كردن خاك رس ٢٤ ساعت طول مي كشد. معمولا در كارگاه هاي توليدي سه گودال وجود دارد ، يك گودال در حال پر شدن ، يك گودال در حال فرايند خيس خوردن و گودال آخر براي برداشت گل رس آماده شده است . از اين فرايند براي توليد آجر ماشينی در نقاط مختلف دنيا كمتراستفاده مي شود .

روش گل سفت

تفاوت اين روش با روش قبلي در آن است كه در اين روش به خاك رس مقدار محدودي آب اضافه مي كنند و در نتيجه اين امر گل به دست آمده سفت است ، و بعد اين گل وارد دستگاهي مي شود كه داراي يك داس به شكل قالب آجر بوده تا گل را به شكل مورد نظر برش دهد و بعد از اين مرحله آجرهاي خيس را براي خشك شدن به محل ديگر انتقال داده مي شوند.

روش رس خشك

اين روش براي توليد ، بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد و كاربرد بيشتري دارد. خاك رس با رطوبت ٧ تا ١٠ درصد از آن استفاده مي كنند . كه مانند رس خشك است . در روش رس خشك ، خاك رس در داخل قالب ها فشرده مي شوند تا شكل يك آجر شوند . از هر روشي كه براي فشرده كردن خاك رس و تبديل آن به آجر استفاده كنيد ،به آن روش رس خشك گويند. ولي در اكثر ماشين آلات توليد كننده يك جت بخار تعبیه شده براي اينكه كمي رطوبت به داخل خاك رس دهد تا چسبندگي بين ذرات خاك رس إيجاد كند ، تا آجر هاي با كيفيت بالا توليد و ساخته شود ، و در آخر روش خاك رس خشك ، آجر ها براي خشك شدن به كوره انتقال داده مي شوند.

 

كاربرد آجر سوراخ دار

از آجر ماشيني در ساخت ديوار هاي مختلف استفاده مي شود. ديوار هايي كه از آجر ماشيني درست مي شوند، استحكام بيشتري نسبت به آجر فشاري دارند . و همچنين وزن كمتري هم دارند، در ساخت انواع سازه ها استفاده مي شود به غير از طاق ضربي كه در اين طاق اصلا استفاده نمي شود .يكي از جاهايي كه از آجر ماشيني بيشتر استفاده مي شود در نماي ساختمان است. رنگ هاي زرد و قرمز  آجر ماشيني كه در بازار ديده مي شود.

کاربرد آجر سوراخ دار برای نما

نما ساختمان با آجر يكي از انواع نما ها بوده ، كه در بسياري از مناطق ايران با استقبال زيادي مواجه است.از آجر ماشيني نيز بعضي مواقع در نما استفاده مي شود . آجری که در نما استفاده مي شود بايد داراي كيفيت بسيار بالايي باشد.

آجر سوراخ دار چیست؟

تفاوت آجر ماشینی با آجر فشاري 

تفاوت اين دو در مواد اوليه تشكيل دهنده آنها

جنس آجر ماشيني نسبت به آجرفشاري ترد تر و شكننده تر است. خاصيت مكندگيآجر ماشینی كمتر از آجر فشاري می باشد. اين آجر ها به علت ترد بودن قابل استفاده در تيشه كاري نمی باشند. به دلیل اینکه خاصيت مكندگي پاييني دارد ملات سيمان به خوبي به آجر نمي چسبد. از اين رو نمي توان در طاق ضربي از آجر ماشيني استفاده كرد به اين دليل روي آن سوراخ قرار داده اند .

تفاوت در وزن اندازه اين دو آجر

آجر فشاري در اندازه ٢٠*١٠*٥ و ٢٢* ١١* ٥ ساخته مي شود. آجر فشاري باعث شده كه ابعاد آجر ماشيني نزديك ابعاد آن باشد. به همين علت سايز آجر ماشيني در ايران ٢٢* ١٠* ٥.٥ و اضلاع آن حالت گونيايي مي باشد . و سطح آجر ماشيني صاف تر از آجر فشاري بوده است. آجر ماشينی در ظاهر داراي ٨ تا ١٠سوراخ بوده ولي آجر فشاري صاف و يك دست است

تفاوت در كاربرد اين دو

آجر فشاري داراي طول عمر و مقاومت بالاي آن دربرابر فشار و گرما ،كه از اين رو از آن براي زير كاري و سفت كاري و ديوار باربر ، تيغه چيني و طاق ضربي كه در حالت كلي در گره چيني استفاده مي كنند . وجود سوراخ روي آجر ماشيني باعث شده كه در هنگام ديوار چيني ملات به داخل آجر نفوذ كرده كه اين امر باعث استحكام بيشتر آجر ماشينی مي شود . همچنين براي ساخت ديوار هاي حمال كه ميخواهند ضد زلزله باشند از آجر ماشينی استفاده مي كنند ، به اين دليل ضد زلزله است چون با وجود سوراخ در روي آن ميتوان ميلگرد را از داخل سوراخ ها عبور داد و اين امكان را فراهم ميكند تا در داخل ديوار ميلگرد بارگذاري شود . از اين رو باعث شده تا ديوار استحكام و مقاومت بالايي داشته باشد.

تفاوت در قيمت

قيمت براي آجر ماشيني به صورت تكي يا عددي محاسبه مي شود، ولي محاسبه قيمت در آجر فشاري بر حسب تن بوده ، كه معمولا هر تن آجر فشاري داراي ٤٥٠ تا ٥٠٠ عدد است. آجر فشاري به عنوان قديمي ترين مصالح ساختماني بوده كه در بازار برند هاي مختلفي چون آجر گري و آجر زبره دارد كه اين دو نام هاي ديگر آجر فشاري بوده اند . و ماده اوليه جهت ساخت آجر خاك رس است.

قيمت آجر ماشينی

قيمت آجر ماشيني به ابعاد و رنگ درخواستي مشتري بستگي دارد . قيمت آجر ماشيني چون در فصل زمستان توليدش كمتر مي شود در نتيجه اين امر قيمتش افزايش ميابد . به دليل اين كه در بازار در حال حاضر نوسانات قيمتي وجود دارد شما براي كسب اطلاعات درباره آخرين وضيعت قيمت آجر ماشيني ميتواني با خوارزم سازه كه يكي از توليد كنندگان معتبر بوده در ارتباط باشيد . با مطالعه این مقاله به پاسخ سوال خود در رابطه با اینکه آجر ماشینی یا سوراخ دار چیست؟ کاربرد و مزایای آجر سوراخ دار چه می باشد ؟ خواهید رسید.

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس