آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟

دسته بندی:

آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟

آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟ سوال خیلی از شماها این مورد می باشد. در این مقاله تفاوت آجر فشاری و ماشینی را بررسی کرده و سپس به مقایسه آجر ماشینی و فشاری می پردازیم. تمامی خصوصیات آجرهای فشاری و ماشینی را توصیف نموده و شما را به صورت کامل با این دو نوع آجر بسیار پر کاربرد آشنا می نماییم.

کارخانه آجرسازی خوارزم سازه بدون واسطه و به صورت مستقیم به فروش انواع آجرهای موجود در بازار می پردازد. خرید از این مجموعه به لحاظ صرف هزینه بسیار مقرون به صرفه است.

آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟

تعريف كلي از آجر

آجر به خشت هايي گفته مي شود، كه از خاك رس درست شده اند و در دماي متفاوت پخته می شوند. آجر ها از پر مصرف ترين نوع مصالح ساختماني بوده، كه در ديوار كشي و قالب بندي پی و  نما و طاق ضربی و … استفاده مي شوند. آجر ها انواع گوناگونی دارند:

 • آجر فشاري
 • آجر ماشينی
 • آجر لعابي
 • آجر ماسه آهكي

آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟

آجر فشاری

آجري است كه از قديم الايام ساخته مي شود. نام هاي ديگر آن آجر گري ، آجر دستي و آجر خشتي است. اين نوع آجر با قرار دادن خاك رس در قالب با فشار بسيار زياد و سپس داخل كوره آجر پزي پخت مي شود و آماده است . به اين نوع توليد آجر ،  آجر دستي  هم مي گويند ، چون با دست در قالب قرار داده مي شود. بسته به نوع خاك رسي كه استفاده مي شود و مواد اوليه و مقدار فشار و مقدار حرارت در داخل كوره شرايط متفاوتي براي توليد دارد. در آجر دستي چون با دست انجام مي شود سرعت كار پايين بوده و كار دير تر پيش مي رود و همچنين قيمتش بستگي به هزينه نيروي كار و مواد استفاده شده در اين نوع آجر دارد، قيمتش در نوسان است.

نوع ديگر آجر فشاری، آجر فشاري ماشينی است، از برش بلوك هاي بزرگ ساخته شده از خاك رس توليد مي شود.

در ساخت اين محصول بلوك هاي بزرگي با بكار گيري مخلوط خاك هاي رس و با استفاده از فشار دستگاه پرس توليد شده، سپس توسط دستگاه هاي برش سيمي به قطعه هاي كوچك به سايز ٥.٥، ١٠، ٢٠ سانتي متر تقسيم مي شوند و در كوره پخته مي شوند . ابعاد آجر فشاري ماشيني دقيق تر و منظم تر است به دليل اينكه توسط دستگاه برش داده مي شود . لبه هاي اين آجر تيز و سطح هايش مرتب تر بوده ولي استحكام كمتري نسبت به آجر فشاري دستي با كيفيت دارد . به دليل اين كه روند كار با دستگاه پيش مي رود از اين رو سرعت توليد بالا بوده و در نتيجه قيمت پايين تري نسبت به آجر فشاري دستي دارد. از انواع ديگر آن آجر فشاري قرمز و آجر فشاری كوره اي است

رنگ آجر فشاری

آجر فشاري با توجه به نوع خاك رسي كه در آن بكار برده مي شود و همچنين حرارتي كه آجر ها در آن  پخته مي شوند ،رنگ هاي مختلفي دارند : زرد ، كرم ، گلبهي ، صورتي و نارنجي.  همچنين این آجر می تواند تركيبي از اين رنگ ها را داشته باشد. به دليل اين كه آجر فشاري در كوره هاي قديمي پخت مي شود كه تنظيمشان دستي بوده ، در نتيجه شرايط پخت براي همه آجر ها يكسان نبوده از اين رو آجر ها به رنگ هاي ابلق ، و به صورت تيره و روشن و تركيبي از رنگهاي زرد  و نارنجي توليد مي شوند. نكته قابل توجه اين است كه هر چه آجر در دماي بالاتري پخته شود استحكام و مقاومت بالاتري خواهد داشت و رنگش روشن تر است .

كاربرد آجر فشاری

در كرسي چيني ، ديوار چيني زير طبقات همكف و ديوار هاي باربر استفاده مي شود . نوع خوب اين آجر داراي عمر طولاني و قابليت بازيابي بوده . به دليل قابلیت بازيابي آجر فشاري را دوست دار محيط معرفي مي كنند كه محاسبه آن به صورت تن بوده و در هر تن ٤٥٠ تا ٥٠٠ عدد آجر فشاري وجود دارد .

مشخصات آجر فشاری

وزن آجر فشاري ١٧٠٠ كيلوگرم بر متر مربع است

 

آجر قزاقی

در قديم الايام آجر قزاقخانه ها را از آجر خشتي درست مي كردند و به دليل استفاده از خاك رس سفيد عموما رنگ اين آجر ها سفيد بود. با گذشت زمان اين آجر هاي خشتي سفيد رنگ به آجر هاي قزاقي معروف شد. امروزه اين آجر در رنگهاي قرمز و قهوه ای نيز ساخته مي شود. روش توليد آجر قزاقي بسيار شبيه آجر فشاری دستي بوده و تنها تفاوتشان اين است كه در ساخت آجر قزاقي از خاك رس مرغوبتر و با استحكام بالاتر و بهتر بعد از پخت استفاده مي شود. در توليد رنگ هاي مختلف آجر قزاقي از رنگدانه هاي طبيعي مثل اخري استفاده مي شود . آجر هاي قزاقي در قالب هايي از جنس چوب با استفاده از دست توسط كارگران قالب گيري مي شود در نتيجه سرعت توليد اين آجر بسيار پايين است .

این آجر ها قيمت بسيار بالاتري نسبت به آجر فشاری دارد . ولي ابعاد دقيق تري دارند در برخي از توليدي ها با استفاده از دستگاه اكسترود اين آجر توليد مي شود. كه در اين روش از استحكام كمتر نسبت به روش قالبگيري  دستي برخوردار است .و قيمتش پايين تر از روش قالب گيري دستي است و سطح آجر ها تا حدي صاف و صيقلي بوده و از نماي زيباي و زبره و سنتي فاصله مي گيرد . اين آجر ها را به صورت قالبي و در ابعاد ٥، ١٠ ، ٢٠ توليد ميكنند كه امروزه آجر هاي پلاك نما نيز با همين روش توليد و ساخته مي شوند كه به آنها آجر پلاك  قزاقي در بازار گفته مي شود

این آجر ها به شكل هاي مختلف با توجه به شكل و سطح ظاهريشان، ساده و روستيك و… در بازار وجود دارد . و استفاده آنها در طراحي فضاهاي داخلي ساختمان هاي مسكوني و اداري بوده است.

آجر ماشينی

یكي از پر كاربرد ترين نوع آجر، آجر ماشينی يا لفتون است كه داراي ٨ يا ١٠ سوراخ در سطح بزرگ است .

روش ساخت آجر ماشيني

آجر ماشینی كه به سه روش توليد و ساخته مي شوند:

 • گل نرم
 • گل سفت
 • گل خشك

در كشور ما غالبا از روش گل نرم استفاده مي كنند. تفاوت در دو روش اول در مقدار آب اضافه شده به خاك رس است .

تفاوت آجر فشاری و ماشینی
روش گل نرم

در اين روش ابتدا خاك رس را داخل گودال مخصوصي با آب خيس ميكنند كه به مدت ٢٤ ساعت بايد در گودال بماند تا كاملا تبديل به گل شود ، عمق اين گودال ها ٢ متر بوده و قطر انها ٢.٥ يا ٣.٥ متر است . بعد از اينكه به گل تبديل شد آن را براي قالب گيري به دستگاه انتقال مي دهند و بعد از خشك شدن قالب ها آنها را داخل كوره براي پخت مي گذارند. كه معمولا در كارگاه ها سه گودال وجود دارد يكي در حال پر شدن ، يكي در حال خيساندن ، و يكي در حال خالي شدن براي قالب زدن است .

روش گل سفت

در اين روش خاك رس را با مقدار بسيار كم آب مخلوط ميكنند اندازه آب در حدي است كه گل سفت درست شود ، و سپس گل براي قالب زدن آماده مي شود، و بعد فرصت داده تا خشك شوند و سپس داخل كوره براي پخته شدن قرار مي دهند و اين عمليات شبيه گل نرم بوده .

روش رس خشك

اين روش مدرن تر و به روز تر براي توليد آجر ماشينی سوراخدار بوده است. در اين روش مقدار رطوبت خاك رس بين ٧ تا ١٠ درصد است . براي تهيه رس خشك ، با استفاده از دستگاه مخصوصي به خاك رس بخار داده مي شود تا قدرت چسبندگي بهتر بين ذرات خاك رس صورت بگيرد و در قالب ها فشرده مي شوند و در آخر خاك قالب گيري شده را به داخل كوره براي پخت انتقال مي دهند . و از نظر كيفيت بسيار بالا بوده.

ويژگي و كاربرد آجر ماشيني

همانطور كه گفته شد اين آجر ها داراي ٨ يا ١٠ سوراخ هستند . كه اين سوراخ ها باعث شده است وزن آنها كاهش پيدا كند. و موجب نفوذ بهتر و بيشتر ملات در داخلش و در نتيجه استحكام بيشتري خواهد داشت و اين امكان را فراهم ميكند تا بتوان ميلگرد از بين سوراخ هاي آجر براي ديوار چيني عبود داده شود و باعث شده تا ديواري مقاوم تر داشته باشيم.

از آجر هاي ماشيني در ديوار چيني و نماي ساختمان نيز استفاده مي شود . در طاق ضربي سقف نمي توان از اين آجر استفاده كرد، چون خاصيت مكندگي پاييني نسبت به آجر فشاری دارند . و همچنين مقاومت آجر ماشيني در برابر زلزله بسيار بالا بوده. و در رنگ هاي متنوع أي توليد مي شوند كه پر كاربرد ترين رنگ آجر ماشيني زرد و قرمز بوده است. سايز پر كاربرد آجر ماشيني ٥.٥، ١٠، ٢١.٥ است . و سايز هاي ديگري نيز دارد . در ادامه به مقایسه آجر ماشینی و فشاری می پردازیم.

حالا بعد از مطالعه خصوصیات اجر فشاری و ماشینی، آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟

آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟

تفاوت آجر ماشینی و فشاری در روش قالب گيري آنهاست . تمام مراحل در آجر ماشيني با دستگاه و ماشين آلات انجام مي شود. در روش فشاري كارگران با دست كناره هاي قالب را پر گل مي كنند تصور اشتباه است بلكه هر دو در كارگاه توليدي با استفاده از دستگاه ها و پرس صورت ميگيرد تفاوت آنها به دليل  اين بوده كه آجر فشاري در برابر گرما و فشار مقاومت بالايي داشته به اين دليل است كه اينگونه نام گذاري شده است . تفاوت آجر ماشيني با آجر فشاري در شكل ، كاربرد ، قيمت ، مواد اوليه و مقاومت و … است . كه در زير بيشتر مورد بررسي قرار مي دهيم .

مقایسه آجر ماشینی و فشاری

مقایسه آجر ماشینی و فشاری

تفاوت آجر فشاری و  ماشینی در شكل آنها

آجر فشاري سطحي يك دست و زبره دارد كه به اين دليل نام ديگرش آجر زبره است . ولي آجر ماشينی سطحي صاف و صيقلي داشته و  داراي ٨ تا ١٠ سوراخ روي آن وجود دارد .

مقایسه آجر ماشینی و فشاری از لحاظ مقاومت

آجر هاي ماشيني ترد و شكننده هستند و خاصيت مكندگي آنها پايين است و قابليت تيشه كاري را ندارند به دليل ترد بودنشان ، و به دليل پايين بودن خاصيت مكندگي ملات به خوبي به آجر نميچسبد . و از آجر ماشينی براي طاق ضربي استفاده نمي شود .ولي آجر فشاري داراي مقاومت بالا بوده و خاصيت مكندگي بالايي دارند .

تفاوت آجر ماشینی و فشاری در كاربرد

آجر فشاري داراي مقاومت  و طول عمر بالايي دارد و كاربردش در ساختمان سازي براي گري چيني ، مانند زير كاري ، سفت كاري ، ديوار باربر، طاق ضربي ، تيغه چيني و …. است. بر روي آجر فشاري سوراخ هايي وجود دارد كه اگر با ملات پر شوند باعث استحكام و مقاومت بيشتر ديوار مي شوند. براي ساختن ديواري ضد زلزله آجر ماشيني بهترين انتخاب است . به دليل مقاومت بالاي آجر فشاري از آن در ساخت ديوار باربر استفاده مي شود.

مقایسه آجر ماشینی و فشاری از لحاظ قیمت

فروش آجر ماشيني به صورت تكي بوده چون در واحد شمارش نيز به تعداد شمرده مي شوند . ولي آجر فشاري چون محاسبه آن بر مبناي تن بوده بر همان مبناي تن نيز به فروش مي رسد . كه هر تن تقريبا ٤٥٠ تا ٥٠٠ عدد است . قدمت آجر فشاری از آجر ماشيني بيشتر است . و نام ديگر آجر فشاري ، آجر گري و يا آجر زبره است.

 

سخن آخر

هر دو اين آجر ها كاربرد هاي متفاوتي دارد ، و در زمان خريد بايد به كيفيت و استاندارد بودنشان دقت شود . در نتيجه بايد از كارخانه أي تهيه شود كه معتبر است و پيشنهاد ما توليدي خوارزم سازه بوده چون تمام مصالح ساختمانيش با كيفيت بالا و داراي استاندارهاي تاييد شده است . براي استعلام قيمت و خريد با كارشناسان خوارزم سازه در ارتباط باشيد تا راهنمايي هاي لازمه انجام شود . و خيالتان بابت قيمت و كيفيت راحت باشد.

برای مقایسه آجر ماشینی و فشاری، اطلاع از تفاوت آجر فشاری و ماشینی و رسیدن به پاسخ سوال آجر فشاری بهتره یا ماشینی؟ بعد از مطالعه مقاله به صورت کامل با شماره 09308424173 تماس بگیرید.

 

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس