دو روش ساده برای محاسبه پمپ استخر

دسته بندی:

محاسبه پمپ استخر

پمپ استخر یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در آن می باشد. محاسبه پمپ استخر روش های مختلفی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محاسبه پمپ استخر با شماره کارشناسان خوارزم سازه تماس بگیرید.

محاسبه پمپ استخر

پمپ استخری یکی از مهم ترین اجزای و تجهیزات استخر های شنا می باشد. این پمپ ها دو وظیفه دارند، اولی به جریان در آوردن آب و جلوگیری از راکد ماندنش، دوم تصفیه آب استخر است. برای انتخاب یک پمپ مناسب برای استخر باید عوامل بسیار زیادی را در نظر بگیرید.

 

پمپ استخری چیست و چه کاربردی دارد

پمپ استخر مهم ترین بخش تصفیه آب استخر است، وظیفه پمپ تصفیه هدایت آب به سمت فیلتر تصفیه است و اگر این دستگاه وجود نداشت عاملی نبود تا آب را به سمت فیلتر هدایت کند، و همچنین آب در استخر جریان پیدا نمی کرد و تصفیه نمی شد. هر استخر شنایی باید این پمپ تصفیه را داشته باشد. پمپ استخر باید توانایی این را داشته باشد تا در مدت زمان مشخصی تمام آب استخر را تعویض کرده و آن را به سمت فیلتر برای تصفیه آب هدایت کند و دوباره آب را به استخر برگرداند. وظیفه فیلتر تصفیه، این است که تمام ذرات ریز و آلاینده ها و مو را از آب تمیز کند.

پمپ استخر دارای تنوع بسیار بالا و مدل های متنوع می باشد ولی همه آنها در یکسری ویژگی مشترک می باشند. این تجهیزات دارای اجزای متعدد است که هر کدام وظیفه خاصی دارد.

پمپ تصفیه استخر از سه قسمت تشکیل می شود:

 • استرینر و با سبد موگیر
 • پروانه پمپ
 • موتور

استرینر

در قسمت پشت پمپ سبد پلاستیکی وجود دارد، که ابتدا آب وارد سطل و سپس وارد آن می شود که این سبد می تواند ذرات ریز را از آب جدا کند و باید طول هفته چندین بار چک شود تا سوراخ هایش نگرفته باشد و بتواند کار خود را ادامه دهد در صورتی که سوراخ هایش گرفته شده باشد باعث می شود به فیلتر آسیب وارد شود.

پروانه پمپ

وظیفه پروانه در پمپ های تصفیه مکش آب و فرستادن آن به سمت صافی است.

 

 

کاربران گرامی، برای کسب اطلاع از نصب ایزوگام تهران وارد لینک شوید.

 

 

موتور

موتور مهم ترین قسمت پمپ می باشد و باید در جایی نصب شود که در آنجا هوا وجود داشته باشد چون موتور احتیاج به تبادل هوا با اطراف را برای خنک کردن خود دارد. از این رو نباید در محیط بسته و یا محفظه قرار داده شود. باید در جایی باشد که آب به داخلش ورود نکند، وظیفه موتور، پروانه پمپ را با سرعت بالا به چرخش در آوردن است  تا عمل مکش انجام شود.

تفاوت پمپ های استخری با بقیه پمپ ها در موگیر می باشد که وظیفه این قطعه جدا سازی ضایعات و ذرات ریز و مو و دیگر آلاینده ها از آب استخر است. در برخی مواقع امکان دارد این قطعه روی پمپ وجود نداشته باشد و بعدا اضافه شده باشد.

قیمت پمپ استخر

کارکرد پمپ استخری چگونه است

گریل های پمپ استخر وظیفه دارند آب را از دریچه های کف استخر به سمت فیلترهای تصفیه آب هدایت کند. در این مرحله آب با فشار زیادی از صافی ها و تجهیزات تصفیه عبور می کند، و در آخر آب تصفیه شده دوباره به استخر پمپاژ می شود.

از مهم ترین نکاتی که باید هنگام خرید پمپ تصفیه استخری دقت کرد توانایی آن پمپ در تصفیه آب استخر با سرعت کافی و امکان تصفیه آب به صورتی که متناسب با حجم آب باشد. برای اندازگیری توانایی پمپ تصفیه باید دو عامل را در نظر داشته باشید، اولی توان پمپ، دومی هد و دبی متناسب هستند.

 

بهترین نوع پمپ استخری کدام است

پمپ های استخری تنوع های زیادی دارد، و برند های زیاد و مختلفی پمپ های تصفیه را تولید می کنند. از بهترین پمپ های استخری می توان، هایوارد، داب، کریپسول، ایماکس و… می باشد. برای انتخاب پمپ مناسب استخر باید عوامل زیادی را مد نظر داشته باشید، یکی از عوامل مهم میزان مصرف برق می باشد که باید بسیار توجه شود. چون در استخر های پر استفاده باید پمپ در مدت زمان طولانی روشن باشد و به همین دلیل میزان مصرف برق پمپ استخری بسیار مهم می باشد.

عامل دیگری که باید دقت شود صدای پمپ است که هرچه صدای کمتری داسته باشد فضای دلنشینی را برای استفاده کنندگان فراهم می کند. شما می توانید انواع پمپ های با کیفیت را از تولیدی خوارزم سازه با قیمت مناسب خریداری کنید در صورت نیاز به راهنمایی این مجموعه شما را یاری می کنند.

پمپ ها از لحاظ سرعت به سه دسته تقسیم می شوند:

 • تک سرعته
 • دو سرعته
 • چند سرعته

تا به امروز پمپ های تک سرعته استفاده می شود و رایج ترین پمپ بودند،  ولی امروزه این پمپ های دوسرعته و چندسرعته باعث شده اند تا مصرف برق تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

پمپ های تصفیه استخری تک سرعته

این پمپ ها همان طور که از نامشان مشخص می باشد موتورشان با یک سرعت ثابت پروانه را به چرخش در می آورد به طوری که زمانی روشن شدن با یک سرعت شروع به کار می کند. و امکان تغییر سرعت در این پمپ ها وجود ندارد. در قدیم رواج بسیار داشت ولی امروزه پمپ های دیگر جای آنها را گرفته اند.

پمپ های دو سرعته

این پمپ ها دوسرعته می باشند و می توانند با سرعت کم و زیاد کار کنند. کارکرد این پمپ ها مانند پمپ های تک سرعته می باشد. با تنظیم می توان در هنگام روشن کردن با یک سرعت ثابت روشن شوند. شما می تونید موقع تمیز کردن استخر و یا اضافه کردن مواد شیمیایی خاص، می توانید سرعت پمپ را افزایش دهید. برای تصفیه عادی استخر از سرعت کم استفاده می شود. این پمپ نسبت به پمپ تک سرعته مصرف کمتری دارد.

پمپ های چند سرعته و با سرعت متغییر

این پمپ ها سرعت قابل تغییر و متغییر دارند. با توجه به ویژگی های خاص و امتیازات بالایی که دارند گران تر هستند. پمپ های چند سرعته اصطحلاک کمتر و طول عمر بیشتری دارند. برای پیدا کردن پمپ مناسب به غیر از سرعت باید عوامل دیگری را هم مد نظر بگیرید:

 • خروجی پمپ : پمپ های تصفیه استخری معمولا دو نوع خروجی دارند، یا خروج از کنار و دیگری خروج آب از بالا می باشد، که با توجه به محل ورود آب باید انتخاب شود. زمانی که محل ورودی آب فیلتر بالا تر از پمپ باشد، پمپ با خروجی از بالا باید باشد و زمانی که ورودی آب فیلتر هم سطح پمپ باشد توصیه می شود از پمپ با خروجی از کنار استفاده شود، همچنین برای استخر های روی زمین و داخل زمین پمپ های مختلفی طراحی می شود.
 • مورد بعدی که باید دقت شود ولتاژ موتور الکتریکی می باشد، که باید بر حسب نوع برق ساختمان انتخاب شود. چون ممکن است ولتاژ پمپ های تصفیه مختلف باشند. البته قابل ذکر است که اکثر پمپ ها دارای ولتاژ ۲۲۰ ولت هستند.
 • گزینه بعدی، توان الکتریکی پمپ می باشد که باید به این مورد هم دقت بسیاری شود. این مورد را باید مطابق با حجم و سیستم تصفیه استخر انتخاب کنید.

پمپ استخر یکی از مهم ترین تجهیزات است که باید در هر استخری موجود باشد. برای انتخاب پمپ تصفیه استخری باید عوامل متعددی را مورد بررسی قرار دهید. و باید به کیفیت آن هم دقت کنید که باید از برند معتبر تولید کننده تهیه کنید.

باید بر اساس توان الکتریکی، نوع موتور از لحاظ سرعت و با توجه به طراحی و ظرفیت استخر، بهترین پمپ تصفیه مورد نظرتان را برای استخرتان تهیه کنید.

آسان ترین راه برای محاسبه پمپ مناسب استخر

برای تکمیل فرایند ساخت استخر باید پمپ تصفیه مناسبی برای استخر تهیه شود تا با شرایط استخر و سیستم فیلتراسیون مطابقت داشته باشد تا بازدهی بالاتر همراه با مصرف کمتر انرژی باشد. به این منظور باید در محاسبه پمپ مناسب برای استخر به پارامتر های زیادی دقت شود تا بتوانید بهترین پمپ را برای استخرتان تهیه و خریداری کنید.

امروزه استخر ها به شکل های متنوعی ساخته می شوند، مانند بیضی، دایره ، لوبیایی، راحترین شکل استخری که می توانید مساحت و حجم آن را محاسبه کنید مربع و مستطیل است، کافیست طول و عرض و عمق متوسط آن را اندازه بگیرید،

محاسبه دبی پمپ استخر

 • برای انتخاب پمپ مناسب استخر باید اول حجم استخر محاسبه شود.
 • اول مساحت استخر را محاسبه کرده
 • دوم مساحت ضرب در عمق استخر شده تا حجم استخر به دست آید.
 • اگر بخواهیم حجم کل را بر حسب گالن محاسبه کنیم باید این نکته را بدانیم که حجم هر ۱ متر مربع آب برابر ۲۶۴.۲ گالن است.
 • محاسبه بر حسب گالن حجم به دست آمده ضرب در ۲۶۴.۲ می شود.
 • باید پمپی را برای استخر انتخاب کنید که بتواند در هر ۱۲ ساعت ۱ بار کل حجم از آب استخر را تصفیه و سپس دوباره به استخر برگرداند.
 • برای محاسبه دبی استخر باید ، حجم کل استخر را تقسیم بر ۶۰ و ضرب در ۱۲ کنید: دبی = حجم کل۶۰ *۱۲
 • محاسبه دبی مورد نظر باید برحسب میزان گالن بر دقیقه باشد که طبق این فرمول محاسبه می شود. باید در نظر داشته باشید که هر چرخه که ۱۲ ساعت است برابر با ۷۲۰ دقیقه می باشد : دبی خروجی پمپ = حجم کل استخر تقسیم بر ۷۲۰
 • با روش های ذکر شده می توانید حجم دبی پمپ را بر حسب گالن بر دقیقه محاسبه کنید.

 

محاسبه هد پمپ

برای محاسبه هد باید فاصله بین موتور خانه تا استخر که با L   نشان داده می شود را مشخص کنید.

افت مسیر را می توانید اینگونه محاسبه کنید : افت مسیر =L * 0.075 . روش دوم برای محاسبه پمپ مناسب استخر : مرحله اول، به دست آوردن حجم آب استخر. اولین نکته ای که هنگام خرید پمپ تصفیه استخر باید به آن دقت شود محاسبه حجم آب استخر است. که این کار را می توان با محاسبات ساده هندسی با توجه به شکل و عمق استخر انجام داد. در صورتی که عمق در مناطق مختلف استخر با هم فرق داشت میانگین در نظر گرفته می شود.

مرحله دوم، بدست آوردن میزان گردش آب: برای بدست آوردن میزان گردش آب باید به نوع استخر به صورت زیر عمل کنید.

تعدات دفعات تعویض آب در استخر های مختلف

 • انواع استخر عمومی و خانگی، هر شش ساعت یکبار
 • استخر های آموزشی و تمرینی، هر چهار ساعت یکبار
 • انواع استخر عمومی کودکان، هر دو ساعت یکبار
 • استخر های درمانی، هر نیم ساعت یکیار
 • جکوزی، هر بیست دقیقه تا نیم ساعت یکبار

مرحله سوم، محاسبه هد مورد نیاز پمپ :  مهم ترین مرحله برای خرید پمپ مناسب استخر محاسبه درست و دقیق هد می باشد. برای این کار باید فشار دینامیکی پمپ اول مشخص شود. در اینجا منظور از فشار دینامیکی این می باشد که، پمپ مایع مورد نظر که آب است را تا چه ارتفاعی با در نظر گرفتن تمام اتلافات انرژی اصحلاک موجود در لوله ها می تواند پمپاز کند. معنی دیگر فشار دینامیکی مقاومت که در مسیر آب از زمان خروجش از استخر تا ورود دوباره آن به استخر بعد از عبور از تمام تجهیزات و سیستم های لوله کشی قرار گرفته در مسیر تصفیه استخر می باشد.

عواملی که باعث این مقاومت می شوند، تمام زانوها و لوله ها و در کل تمام تجهیزات به کار رفته در مسیر تصفیه استخر هستند. هر چه مقدار این مقاومت بالاتر باشد باید فشار دینامیکی پمپ هم باید افزایش پیدا کند. در پی این موضوع نیاز به پمپ قوی تر دارید که افزایش توان پمپ باعث افزایش سایز لوله ها در مسیر تصفیه ام می شود.

محاسبه پمپ استخر

محاسبه فشار دینامیکی

برای محاسبه فشار دینامیکی باید چهار مرحله را انجام دهید

محاسبه ی طول کل لوله های موجود در مسیر تصفیه آب استخر

طول لوله های استفاده شده در مسیر تصفیه را باید مشخص و اندازگیری شود، سپس با توجه به جداول موجود باید افت فشار در طول کل مسیر محاسبه شود.

محاسبه فشار مکش استاتیک پمپ

اگر پمپ در محلی قرار داشته باشد که مرکز نازل مکش آن از سطح استخر بالاتر باشند، فاصله ارتفاعی بین سطح آب استخر تا نازل مکش پمپ را هم باید در محاسبه ی هد مورد نیاز پمپ اضافه کنید.

محاسبه ی افت فشار اتصالات سیستم لوله کشی

در مسیر تصفیه آب از استخر علاوه بر لوله ها اتصالات دیگری هم در مسیر وجود دارند که هر کدام می توانند در افت فشار دخیل باشند. مقدار افت هد وابسته به دبی جریان و نوع اتصال مربوطه است. که برای محاسبه ی افت فشار ناشی از اتصالات جداویلی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. که این نمودار و جدول ها توسط شرکت های تولید کننده اتصالات تهیه شده است.

محاسبه افت فشار ناشی از تجهیزات

تجهیزات مختلف و بسیاری از زمان مکش آب استخر تا برگشت دوباره آن به استخر قرار دارند. که هر کدام از این تجهیزات می توانند در افت فشار در مسیر دخیل باشند.  

مرحله چهارم، انتخاب پمپ مناسب استخر

در حال حاضر که توانستید هد و دبی استخر را محاسبه کنید اطلاعات کاملی درباره انتخاب پمپ مناسب استخر در دست دارید تمام پمپ های ساخته شده توسط شرکت های معتبر دارای جداول و منحنی هایی در کاتولوگشان می باشند، که توان پمپ جهت تامین فشار و دبی مورد نظر آن پمپ را یادداشت کرده است.

شما می توانید برای مشاوره انتخاب پمپ مناسب جهت تصفیه استخرتان با تولیدی خوارزم سازه در تماس باشید این تولیدی انواع پمپ های تصفیه استخری با کیفیت و معتبر را با بهترین قیمت عرضه می کند، چون دست واسطه در میان نمی باشد قیمت ها در این تولیدی بسیار ‌پایین است همچنین به دلیل داشتن کارشناسان مجرب شما می توانید جهت راهنمایی برای انتخاب پمپ مناسب و خرید با این مجموعه در ارتباط باشید تا از انتخابتان راضی بوده و بازدهی کامل را نسبت به تصفیه استخرتان مشاهده کنید.

مرحله پنجم، انتخاب فیلتر مناسب

سایز فیلتر برای استخر مستقیما به سایز پمپ بستگی دارد، زمانی که فیلتر انتخاب شده کوچک تر از پمپ باشد، فشار بیشتری به پمپ وارد خواهد شد. در اینجا فیلتر کوچک به معنی وجود مقاومت بالا در جریان خروجی پمپ می باشد، که منجر به صدمه رسانی به موتور پمپ و خود فیلتر خواهد شد، توصیه می شود که دبی فیلتر به صورتی انتخاب شود که به راحتی بتواند دبی خروجی پمپ را از خود عبور دهد.

مرحله ششم، در نظر گرفتن سایر ملاحظات

اگر در هنگام محاسبه پمپ مناسب استخر عواملی مانند، جکوزی، آبنماها، فواره ها و… هم وجود داشته باشند، باید تمام موارد به دبی مورد نیاز پمپ اضافه شوند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس