حداکثر طول قابل پوشش با انواع تیرچه ها

دسته بندی:

طول قابل پوشش انواع تیرچه

تیرچه ها در انواع  مختلف به تولید می رسند. هر کدام از این انواع کارایی متفاوتی دارند. ما قصد داریم شما را برای خرید انواع تیرچه ها با توجه به متراژ راهنمایی نماییم. در این مقاله به توضیح طول قابل پوشش انواع تیرچه و حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی پرداخته و تیرچه مناسب دهانه 8 متری را اعلام می نماییم.

حداکثر طول قابل پوشش انواع تیرچه ها و تیرچه کرومیت

یکی از ابهامات که دراستفاده تیرچه صنعتی در پوشش سقف ساختمان برای مهندسان طراح و یا ناظرین عمرانی مطرح می شود، محدودیت استفاده از انواع تیرچه ها در پوشش طول های مختلف دهانه ها می باشد. در رابطه با حداکثر طول قابل پوشش انواع تیرچه محدودیت هایی وجود دارد. برای کسب اطلاعات در رابطه با طول قابل پوشش انواع تیرچه و حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی پرداخته و تیرچه مناسب دهانه 8 متری این متن را تا اخر بخوانید.

تیرچه بتنی یا همان پیش ساخته خرپایی

دستور العمل طراحی و اجرا و ساخت سقف های تیرچه بلوک ، حداکثر دهانه ای که میتوان با این تیرچه های پیش ساخته خرپایی منفرد  پوشش داد ۸ متر می باشد. ولی توصیه می شود برای پوشش با این تیرچه ها تا طول ۷ متر استفاده شوند. در صورتی که پوشش بیشتر از ۷ متر دهانه، با این تیرچه ها نیاز بود باید از تیرچه ها به صورت دوبل استفاده شود. آیین نامه و استاندارد محدودیتی برای طول تیرچه در حالت دوبل مشخص نکرده است. و اگر محدودیت خیز برای تیرچه را در نظر بگیریم . حداکثر طول قابل پوشش با این تیرچه های بتنی ۲۸ برابر ضخامت سقف خواهد بود.

در خوش بین ترین حالت ممکنه برای سقف با ضخامت مفید ۳۵ سانتی متر حداکثر طول مجاز برای تیرچه ۱۰ متر است. در صورتی که تیرچه های بتنی دارای اتصال گیر دار در دو تکیه گاه خود باشند. زمانی لازم است از یک یا چند کلاف میانی همان تیرچه عرضی در جهت عمود بر تیرچه ها استفاده شود که طول دهانه بیش از ۴ متر باشد و همچنین بار زنده کف کمتر از ۳۵۰ کیلوگرم بر متر مربع باشد، که اکثر ساختمان ها این چنین می باشند.

 

تیرچه های فلزی و یا همان تیرچه کرومیت

در قیمت محدودیت های عمومی دستورالعمل های طراحی و اجرا و ساخت سقف های تیرچه و بلوک، برای تیرچه های فلزی و بتنی نیز محدودیت های یکسانی از نظر طول تیرچه در نظر گرفته شده است. و صرفا فقط در بخش طراحی و اجرایی این دو نوع تیرچه متفاوت می باشند. در صورتی که محدودیت خیز برای تیرچه فلزی در نظر بگیرید، حداکثر طول قابل پوشش با تیرچه فلزی ۲۵ برابر ضخامت سقف می شود. که در بهترین حالت ممکنه برای سقفی با ضخامت مفید ۳۵ سانتی متر حداکثر طول مجاز برای تیرچه ۷ متر است، ( در صورتی که تیرچه های فلزی دارای اتصال مفصلی در دو تکیه گاه خود باشند).

حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی

تیرچه بتنی پیش تنیده

آیین نامه و استاندارد طرح و محاسبات قطعات بتنی پیش تنیده برای استفاده از سقف های پیش تنیده در ساختمان ها محدودیتی در نظر نگرفته است. از انجایی که تریلی نمیتواند تیرچه ای با طول ۱۲ متر به بالا را حمل کند به این دلیل اکثرا از تیرچه هایی با طول حداکثر ۱۲ متر می توان استفاده کرد ،و همچنین برای دهانه های بزرگتر باید سراغ بتن ریزی درجا رفت. شرکت های تولیدی تیرچه پیش تنیده استفاده از تیرچه های منفرد را تا دهانه های  ۹.۵ متر قابل اجرا میدانند. و برای دهانه های بیش از ۹.۵ متر پیشنهاد استفاده از تیرچه های دوبل را دارند.

 

پوشش دهانه های بیش از ۱۲ متر

امروزه اقتصادی ترین روش برای پوشش دهانه های بیشتر از ۱۲ متر تیرچه های بتنی پیش تنیده می باشند. برای پوشش دهانه های بیش از ۱۲ متر از سقف های پیش تنیده درجا، سیستم دال دو طرفه ، سقف های وافل ، کوبیاکس و… استفاده می شود. که نیازمند ترتیب هایی برای آرماتور گذاری و بتن ریزی درجا می باشند.  قطعا هر کدام از این روش ها پر هزینه تر ازسیستم تیرچه های پیش تنیده هستند. تجربیات نشان می دهد که برای ساختمان و سازه هایی با دهانه های بزرگتر که محدود به یک طبقه هستند، در حال حاضر با وضیعت اقتصادی و گرونی بهترین روش بهره برداری از سقف های شیبدار و یا پیش ساخته می باشد. و گزینه قابل رقابت با آن سقف های پیش تنیده درجا است.

در حالت کلی تیرچه بتنی را میتوان به صورت دوبل حداکثر برای دهانه هایی تا ۱۰ متر استفاده کرد.

تیرچه فلزی معمولا برای دهانه های حداکثر تا ۷ متر استفاده می شود.

تیرچه های پیش تنیده را میتوان به صورت تکی تا دهانه ۹.۵ متری ، و به صورت دوبل تا دهانه ۱۲ متری بکار برد.

 

مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک

 • عملکرد صلب و یک پارچه
 • به دلیل وجود فضای خالی داخل بلوک به صورت عایق صوتی و حرارتی عمل میکند.
 • صرفه جویی در مصرف بتن
 • نیاز به قالب کمتر نسبت به دال بتنی
 • کاهش نیروی انسانی به دلیل اینکه فرایند تولید در کارخانه صورت می گیرد.

 

معایب سقف تیرچه بلوک

 • صلبیت کمتر نسبت به دال بتنی و کامپوزیت
 • در سقف های مثلثی و قوسی شکل با محدودیت اجرایی روبه رو می باشد
 • احتمال شکسته شدن پاشنه تیرچه تحت ضربات وارده

 

مزایای سقف تیرچه کرومیت

 • سرعت اجرای بالاتر نسبت به تیرچه بلوک
 • اجرای چند سقف به صورت هم زمان
 • عدم نیاز به شمع بندی
 • اجرای سقف با دهانه و باربری ویژه
 • کاهش وزن سقف نسبت به تیرچه بلوک

 

معایت تیرچه کرومیت

 • نیاز به نیروی بسیار ماهر
 • بعد از مدتی تیرچه از سقف قابل رویت است

 

مزایای استفاده از کامپوزیت

 • سرعت اجرای بسیار بالا
 • امکان بتن ریزی چندین سقف به طور هم زمان
 • عدم نیاز به شمع بندی
 • از مقامت بالایی برخوردار است
 • کاهش مصرف بتن و فولاد

 

معایب استفاده از کامپوزیت

 • ارتعاش سقف به دلیل عدم استفاده از شمع بندی
 • هزینه اجرای بالا
 • زمان اجرای پروژه در حالت کلی افزایش می یابد

 

تیرچه  کرومیت تیرچه مناسب دهانه 8 متری

تیرچه مناسب دهانه 8 متری ، کرومیت می باشد.

در گذشته برای اصلاح سیستم طاق ضربی مورد استفاده قرار میگرفت. و بعد از دریافت مجوز رسمی از وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع شروع به تولید انبوه  تیرچه های کرومیت کرد. که تا کنون میلیون ها متر مربع از سقف های کرومیت در سازه های بتنی، فلزی و بنایی مورد استفاده قرار گرفته است.

تیرچه مناسب دهانه 8 متری

مزایای استفاده از تیرچه کرومیت 

کاهش هزینه ها با استفاده از تیرچه کرومیت

در صورتی که در ساخت ساختمان ها و یا پروژه ها از سقف های کرومیت استفاده شود به میزان ۴۰ درصد در هزینه ها نسبت به سقف های سنتی تیرچه بتنی با بلوک های پلی استایرن صرفه جویی می شود. در صورتی که محاسبات بر حسب تیرچه بتنی و بلوک پلی استایرن در طرح ساختمان محاسبه شود، ولی در هنگام اجرا از سقف کرومیت به جای سقف های سنتی استفاده شده باشد، به میزان ۲۰ درصد در هزینه های سازه ساختمان نسبت به سقف های سنتی تیرچه بتی و بلوک پلی استایرن صرفه جویی می شود. لازم است در ابتدا به حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی واقف باشید.

عدم نیاز به شمع بندی

طراحی سقف های کرومیت به این شکل هستند که تیرچه ها به تنهایی تحمل وزن خود، بلوک ، بتن خیس و عامل اجرایی را دارند. بنابر طراحی سقف های کرومیت دیگر نیازی به شمع بندی در هیچ یک از مراحل اجرایی نمی باشد.

سرعت و سهولت اجرا تیرچه کرومیت

سیستم اجرای سقف های کرومیت نسبت به بقیه سقف ها راحت تر می باشد. و همچنین سرعت اجرای سقف های کرومیت بالا تر از بقیه است. به طوری که ۴۸ ساعت بعد از بتن ریزی روی سقف قابل رفت و امد و بارگذاری سبک می باشد. و میتوان عملیات ساختمانی را ادامه داد. که این عامل موجب سرعت بخشیدن به فرایند کاری و اجرایی می شود.

امکان اجرای چندین سقف به طور هم زمان

با توجه به این که در سیستم سقف های کرومیت احتیاجی به شمع بندی نیست، از این سو در سازه های فلزی میتوان چندین سقف را برای بتن ریزی آماده کرد، و هم زمان عملیات بتن ریزی سقف ها را با هم انجام داد. این کار برای ساختمان با طبقات زیاد و یا زیر بنای کم مناسب و مقرون به صرفه تر می باشد.

یکپارچه گی سقف و اسکلت تیرچه کرومیت

به علت اینکه تیرچه ها به اسکلت جوش می شوند، در سازه های فلزی و جوش میلگرد های حرارتی به بال فوقانی در اسکلت های بتنی ، پس از دریافت بتن ، سقف و اسکلت یک پارچه و یک دست می شود. و قابلیت عمل دیافراگم صلب را خواهد داشت. در اسکلت های بتنی با در نظر گرفتن قلاب های مخصوصی ، امکان یکپارچگی بیشتری ایجاد خواهد شد.

امکان حذف کش ها در تیرچه کرومیت

با توجه به یکپارچگی و یک دست بودن سقف های کرومیت و اسکلت می توان کش ها را حذف کرد. حذف کش ها باعث صرفه جویی در مصرف فولاد می شود و همچنین باعث یکپارچگی بیشتر در زیر سقف شده و عملیات نازک کاری را خیلی کاهش می دهد.

پایین بودن تنش در بتن تیرچه کرومیت

به علت مقاومت و ایستایی تیرچه های کرومیت که میتوانند وزن بلوک ، بتن خیس و دیگر عوامل اجرایی را به تنهایی تحمل کند. به این علت تنش های ایجاد شده در بتن به حداقل می رسد. با توجه به آزمایش هایی که روی سقف های کرومیت که مقاومت نهایی بتن آنها کمتر است مقداری که باید باشد صورت گرفته است ، بتن با مقاومت پایین تاثیری در ظرفیت باربری سقف ندارد.

امکان طراحی و اجرای سقف با دهانه ها و باربری های خاص

در سیستم اجرایی سقف کرومیت امکان طراحی و اجرا ی سقف با دهانه های بلند و بار های سنگین امکان پذیر است. سقف با دهانه ۱۲.۵ متر و همچنین با شدت بار ۷ تن بر متر مربع اجرا شده که در هر بار آزمایش های بارگذاری ایمنی سقف تایید شده است.

حذف رد فولاد زیر سقف در تیرچه کرومیت

تاثیر داغ بودن آهن در سقف های ضربی به صورت خطی تیره روی گچ قابل مشاهده است. ولی در سقف های کرومیت به دلیل پایین بودن سطح بلوک ها از تیرچه ها ، پوشش گچ خاک در زیر تیرچه ها نسبت به نقاط دیگر سقف بیشتر است. و این امر باعث کاهش جذب ذرات معلق خواهد شد. بنابراین سایه فولاد بال تحتانی تیرچه ها قابل رویت نیست.

اسان بودن اجرای داکت ها یا همان بازشوها تیرچه کرومیت

به دلیل فاصله زیاد تیرچه ها ایجاد بازشو در سقف جهت عبور لوله های تاسیساتی نصب دودکش،  موتور خانه و شومینه،  نصب توالت ایرانی و یا عبور کانال کولر به راحتی امکان پذیر می باشد. و نیازی به قطع تیرها نمی باشد.

طول قابل پوشش انواع تیرچه

نظارت بر اجرای سقف در طول اجرا تیرچه کرومیت

گروه های خاصی جهت نظارت بر این سقف ها آموزش های لازمه را دیده اند، تا در صورت درخواست مشتری در طی فرایند اجرای سقف ها برای نظارت بر روی عملکرد مجریان حاضر شوند. تا سلامت اجرای سقف چه از نظر زیبایی و چه از نظر فنی را تایید کنند.

ارائه ضمانت نامه تیرچه کرومیت

شرکت باربری سقف های کرومیت که مطابق با ضوابط و قوانین اجرایی تحت نظارت مهندسین شرکت اجرا شده اند را با ارائه ضمانت نامه تضمین می کند.

کاهش مصرف بتن و وزن کمتر سقف در تیرچه کرومیت

به دلیل فاصله زیاد تیرچه ها مصرف بتن حدود ۲۰ درصد نسبت به بقیه تیرچه و بلوک های معمولی کاهش پیدا می کند. و در نهایت باعث سبکتر شدن وزن ساختمان می شود. استفاده از بلوک های پوکه و‌بلوک های پلی استایرن کرومیت و یا سیستم کامپوزیت نیز میتوانند در کم شدن وزن موثر باشند. سقف کرومیت با بلوک پلی استایرن در مقایسه با تیرچه بتنی با بلوک پلی استایرن سبک تر می باشد. سقف کرومیت می تواند جایگزین اجرا بر روی هر نوع سقف دیگری باشد. حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی یکی از مهم ترین موارد در ساخت سقف ها می باشد.

مقاومت نهایی و شکل پذیری بالا تیرچه کرومیت

محاسبات و آزمایش هایی که بر روی سقف انجام شده است نشان می دهد، گسیختگی این سیستم بعد از تغییر شکل های بسیار زیاد اتفاق می افتد. گسیختگی نرم و این رفتار های سقف از نظر ایمنی مورد تایید میباشد.

 

سخن آخر

امیدواریم مطالب نوشته شده برای شما آموزنده باشد و شما را  برای انتخاب بهتر راهنمایی کرده باشد. چنانچه تصمیم به استفاده از تیرچه های کرومیت و پیش تنیده کردید،  میتوانید از تولیدی خوارزم سازه تهیه کنید، با خرید از خوارزم سازه تمام واسطه ها را حذف کرده و با قیمت مقول می توانید تیرچه مورد نظر خود را خریداری کنید. این تولیدی در ساخت تیرچه هایش از مواد اولیه استاندارد و با کیفیت لازمه استفاده می کند. جهت راهنمایی های لازم می توانید با کارشناسای مجرب ما در ارتباط باشید.

در این مقاله شما را برای تفهمیم حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی و تیرچه مناسب دهانه 8 متری راهنمایی نمودیم و این موضوع برای تفهیم میزان طول قابل پوشش انواع تیرچه ها بود. در صورت وجود هر گونه سوال در این رابطه می توانید با شماره 09308424173 تماس بگیرید.

3.7/5 - (17 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس