علت ترک خوردگی سیمان سفید

دسته بندی:

ترک خوردگی سیمان سفید

سیمان انواع مختلفی داشته و در رنگ های متنوعی به تولید می رسد. سیمان سفید یکی از انواع سیمان های تولید شده در مجموعه خوارزم سازه می باشد که غالبا در نما از آن استفاده می نماییم. یکی از مشکلات غالب ایجاد شده برای سیمان سفید ترک خوردگی آن می باشد، در این مقاله راه حل ترک نخوردن سیمان و رفع ترک خوردگی سیمان سفید را بیان نموده و به شما اموزش می دهیم که چکار کنیم سیمان ترک نخورد.

ترک خوردگی سیمان سفید

سیمان کاری یکی از راه حل های مقرون به صرفه برای پوشش می باشد. که استفاده از سیمان برای نما ساختمان می تواند منجر به پایین آمدن قیمت ها و هزینه ها شود زیرا اجرای نما با استفاده از سنگ بسیار قیمت بالا خواهد داشت. برای رفع ترک سیمان 

 

نحوه ساخت سیمان سفید

ساخت و تولید سیمان سفید نسبت به سیمان های دیگر متفاوت و پر هزینه تر می باشد. در ساخت سیمان سیاه از سنگ آهک و خاک رس استفاده می شود. وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم درون خاک رس و دود ناشی از سوخت برای تشکیل سیمان باعث به وجود آمدن رنگ تیره و خاکستری این سیمان شده است.

برای تولید سیمان سفید باید از خاک رسی استفاده شود که میزان سولفات آهن و منیزیم آن کمتر از ۸ درصد باشد. همچنین پخت آن باید توسط سوختی انجام شود که دود نداشته باشد میتوان از گاز به عنوان سوخت استفاده شود.

خط تولید سیمان سفید نسبت به بقیه سیمان ها دارای پیچیدگی هایی می باشد. برای سفید کردن رنگ این سیمان به مواد بسیار زیادی نیاز می باشد. سیمان در حالت کلی از اهک و خاک رس تولید می شود که وجود این دو در سیمان سفید متفاوت می باشد. برای سفید تر شدن رنگ این سیمان از سنگ گچ نیز استفاده می شود.

 

زیر سازی نمای سیمان سفید

اگر اجرای نما سیمانی رومی نباشد دیگر نیازی به اجرای طرح اولیه و خاصی مانند نبش کشی و رابیتس کاری نیست. به منظور نما کاری با سیمان سفید فقط باید سطح زیرین را صاف و یکدست کرد. و باید کروم بندی های افقی و عمودی با دقت بالا انجام شود. اگر می خواهید که نمای سیمانی خوبی داشته باشید و دچار ترک خوردگی و ساییدگی نشود باید در ساخت ملات آن دقت بسیار زیادی کنید. در زمان تهیه ملات اگر مقدار سیمان کم و یا سیمان های بی کیفیت و یا از ماسه هایی با دانه های درشت استفاده شود. احتمال ترک خوردن بعد از اتمام کار و جدا شدن نما از دیوار وجود دارد از این رو باید از سیمان با کیفیت با دانه های ریز استفاده شود.

باید حد فاصله بین کروم ها با ملات پر شود، تا زیر کاری آن برای اجرای نما ساختمان انجام شود. توصیه می شود برای جایی که قبلا سیمان کاری شده و دوباره رویش می خواهید ملات سیمان استفاده کنید ،قبل از اجرای کار کمی مرطوب کنید. و همچنین بعد از سیمان کاری باید به خوبی محافظت شود تا خوب به عمل آید و به صورتی که سطح سیمان را باید سه تا چهار بار در روز تا ۴ تا ۷ روز آبیاری کنید و مرطوب نگه دارید. تا سیمان دچار ترک خوردگی نشود و تبلور آن کامل انجام شود.

راه حل ترک نخوردن سیمان

انواع نمای سیمانی

نمای سیمانی به دلیل اینکه کارش آسان تر و زود تر پیش می رود و هزینه آن در مقایسه با نماهای دیگر کمتر می باشد مورد استفاده قرار میگیرد. نمای سیمانی انواع مختلفی دارد، نمای رومی ، نمای چکشی، نمای شیشه ای، نمای کمچه ای و نمای تگری از انواع نما با سیمان می باشد. روش اجرای تمام این نما ها با هم فرق دارد. برای خرید بهترین سیمان سفید می توانید با کارشناسان کارخانه خوارزم سازه تماس بگیرید.

 

مزایای استفاده از نمای سیمان سفید

 • ارزان بودن
 • هزینه پایین نگه داری
 • قابل رنگ کردن در زمان بهره برداری
 • ظاهری یکدست
 • ثبات رنگ در برابر نور خورشید
 • بدون خطر فرو ریزی در زمان بهره برداری

 

ترک خوردن سنگ نما ساختمان

علت ترک خوردن سنگ نما می تواند دلایل زیادی داشته باشد، که یکی از عوامل مهم برای ایجاد ترک را بررسی می کنیم، استفاده از مجری غیر ماهر برای نما کاری ساختمان، اینگونه افراد تجربه کاری در نما ساختمان را نداشته و موجب خسارت هایی بعد از انجام کار خواهد شد. دلایل دیگری نیز وجود دارد مانند خشک کردن سریع سیمان ، و عدم مخلوط درست ملات سیمان برای نما کاری می تواند باعث ایجاد ترک در نما شود. در این قسمت می خواهیم بدانیم که چکار کنیم سیمان ترک نخورد و راه حل ترک نخوردن سیمان چیست. در ادامه به این موضوع نیز می پردازیم.

 

ترک خوردن سنگ نما باعث چه مشکلاتی می شود

ترک خوردن سنگ نما می تواند مشکلات زیادی در بر داشته باشد از جمله مشکلات مالی و جانی می باشد. زمانی که دیدید ترک در نما ایجاد شده بلافاصله باید سنگ ها را پیچ و رولپلاک کنید. شاید در این قسمت برای شما سوال شود که چکار کنیم سیمان ترک نخورد و راه حل ترک نخوردن سیمان چیست، برای رسیدن به پاسخ سوال خود با ما تماس بگیرید.

 

خشک کردن سریع سیمان

یکی از عوامل مهم در ایجاد ترک در نمای سنگی می باشد، هنگام درست کردن ملات سیمان آب خود را خیلی زود از دست بدهد، و خشک شود. این ملات باید به مرور زمان آب و رطوبت خود را از دست بدهد، تا ملات یکدست و هماهنگ شود. اما اگر باد و دمای هوا و دیگر عوامل باعث خشک شدن زودتر ملات شوند، موجب جدایی لایه های زیرین از لایه های رویی می شود. برای اینکه این اتفاق نیوفتد باید لایه های رویی ملات را به وسیله اب پاشی مرطوب نگه داشت.

 

عدم مخلوط کردن درست و صحیح مصالح

یکی از مهم ترین موارد برای درست ملات آب می باشد. که در هنگام درست کردن ملات باید به مقدار آن دقت شود و اگر دقت زیاد نشود موجب ایجاد ترک می شود. و مقاومت لازم را نخواهد داشت. اگر مصرف آب بیش اندازه باشد، باعث می شود تا ملات خیلی زود آب خود را از دست بدهد و در نتیجه مقاومتش را به شدت از دست می دهد. در صورتی که آب در ملات کمتر استفاده شود، باعث ایجاد مشکلات جدی خواهد شد.

 

استفاده از ماسه خاکی

یکی دیگر از عوامل مهم در ترکیب ملات خاک می باشد، برخی از نماکاران غیر حرفه ای به جای خاک از ماسه خاکی استفاده می کنند. ماسه خاکی می تواند به شدت در قدرت و چسبندگی ملات تاثیر گذار باشد. و مقاومت ملات را به حد زیادی کاهش دهد. استفاده از این ماده باعث می شود که فقط لایه اولی به خوبی بچسبد. یک روش خوب برای ایجاد چسبندگی بیشتر و بهتر وجود دارد آن هم استفاده از چسب بتن به جای خاک و ماسه می باشد.

 

نماکاری بر روی سطح مناسب

ملات سیمان ممکن است بر روی برخی سطوح چسبندگی پایینی داشته باشد. در صورتی که بر روی فلز و پلاستیک استفاده شود نتیجه خوبی نخواهد داشت. نماکاران حرفه ای برای اینکه ملات به خوبی به سطح فلزی بچسبد از رابیتس استفاده می کنند. که این کار باعث می شود ملات به خوبی روی سطح فلزی بچسبد.

 

مجری غیر حرفه ای

اغلب نما کاران با کارکردن سالها تجربیات زیادی کسب کرده اند، و می توانید با خیال راحت کار نمای ساختمانتان را به آنها بسپارید. ولی نباید کار خود را به افراد غیر حرفه ای واگذار کنید، چون باعث می شود نمای ساختمانی شما اصولی برپا نشود و خود می تواند منجر به ترک خوردن سنگ نما شود. زیرا این گونه اجرا کنندگان حتما اشتباه هایی که در بالا ذکر شده را انجام می دهند.

 

پر کردن ترک خوردگی سیمان سفید

ترک خوردن سنگ نما خطرات زیادی را می تواند در بر داشته باشد. مانند ریزش و سقوط سنگ نما. توصیه می شود هنگام مشاهده این امر سریعا اقدام به پیچ و مهره کردن سنگ ها کنید. همچنین می توانید نمای خود را هنگام‌ اجرا با پیچ های گالوانیزه پیچ کنید و استحکام نمای خود را چند برابر کنید. که با استفاده این روش نما تا ۳۰ سال دچار مشکل نمی شود. مشکلاتی مانند ریزش سنگ ها و ترک خوردن را نمیبینید.

 

دلایل ترک خوردگی نما سیمان سفید 

عواملی هستند که باعث ایجاد ترک در سیمان نما می شوند که شامل نشست ساختمان، انقباض و انبساط همه اینها بعد از مدتی باعث ایجاد ترک بر روی سیمان و دیوار می شوند. ترک ها در سطوحی که بزرگ تر هستند بیشتر دیده می شوند. برای رفع این مشکل راه حل هایی وجود دارد.

میتوان خطوط هایی را با فاصله ۱ تا ۲ متری در جهت عمودی و افقی با ضخامت دلخواه روی سطح دیوار ایجاد کنید. به این منظور می توانید دیوار نما را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید تا ترک های دیوار کمتر به چشم آید. همچنین می توانید با ایجاد طرح‌ های نامنظم مانند چوب و سنگ از ترک خوردن بیشتر دیوار جلوگیری کنید. راه دیگر استفاده از رنگ های نانوی می باشد. که بعد از نما کاری می توان از انها استفاده کرد که از ترک خوردن دیوار جلو گیری کنند.

 

انواع ترک های ایجاد شده در ساختمان

انواع ترک های ایجاد شده بر اساس جهت به سه نوع تقسیم بندی می شوند. افقی ، عمودی و مورب می باشند.

ترک های افقی به دو علت ایجاد می شوند. این ترک ها به علت اجرای دو مرتبه یا دو مرحله دیوار ایجاد می شوند به طوری که خاک و گرد و غبار در محل اتصال دو مرحله میشیند، که باید تمیز شود و اگر نشود ممکن ترک خوردن دیوار می شود.

ترک بعدی در صورتی که یک مرحله ای اجرا شود به دلیل استفاده از مصالح بی کیفیت مانند سیمان نامرغوب که موجب ایجاد شکم در دیوار شده که این مورد نیز موجب ترک های افقی می شود. ترک های عمودی خیلی مهم بوده و نشان دهنده مشکل جدی در ساختمان می باشد. توجه زیادی نسبت به ترک های عمودی باید کرد و اگر این ترک ها عمیق و عرض بیشتری داشته باشد بیشتر باید توجه بیشتر شود . در این مقاله راه حل ترک نخوردن سیمان و رفع ترک خوردگی سیمان سفید را بیان نموده و به شما اموزش می دهیم که چکار کنیم سیمان ترک نخورد.

علت ایجاد این نوع ترک ها:

 • حرکت پی در زیر زمین
 • نشست پی دیوار ساختمان
 • فاصله زیاد بین شناژ ها

یکی از خطرناک ترین نوع ترک ها در ساختمان ترک های مورب که زاویه ۴۵ درجه داشته باشند می باشد، که علت ایجاد این ترک ها نشست دیوار می باشد. و دیگر ترک هایی که باید به رفع ترک سیمان در انها دقت زیادی داشت ترک روی نمای ساختمان می باشد که به مرور زمان موجب سقوط سنگ های نما می شود. زمانی که این ترک ها را دیدین باید اقدام کنید و ترک ها را پر کنید و یا سنگ ها را پیچ و رولپلاک کنید.

رفع ترک سیمان

پر کردن ترک های نمای ساختمان

در صورت نیاز به اطلاع از نحوه ترک خوردگی سیمان سفید و علت آن می توانید با کارشناسان مجموعه خوارزم سازه تماس بگیرید. از جمله عواملی که موجب ترک در دیوار های ساختمان های نوساز می شود شامل :

 • نشست پی ساختمان در اثر عواملی مانند نفوذ رطوبت، وزن و بار ناشی از فشار های وارده بر سازه از طبقات بالا، کم بودن مقدار ظرفیت باربری خاک و عدم توجه به این موضوع مهم
 • استفاده از مصالح بی کیفیت و نا مناسب و غیر استاندارد مانند سیمان های غیر استاندارد و ارزان
 • کم یا زیاد بودن نسبت ماسه به سیمان برای درست کردن ملات در هنگام سنگ کاری و یا نمای سیمان ساختمان
 • نفوذ آب به داخل و یا پشت نمای ساختمان و در سرما منجمد شده و حجم آب بالا رفته و موجب  شکستگی و ایجاد ترک در نمای سنگ می شود.
 • نفوذ و ورود سولفات ها به داخل بتن
 • خوردگی بیش از اندازه آرماتور و میلگرد در داخل بتن که این اتفاق در اثر کربناته شدن می افتد. که باعث‌ می شو‌د حجم فولاد در بتن افزایش یابد. از این رو فشار های داخلی به بتن وارد شود و در نتیجه موجب ایجاد ترک خوردن در بتن می شود.
 • طراحی نامناسب و نادرست سازه بتن و اشتباهات اجرایی

 

روش هایی برای ترک گیری و پوشاندن ترک خوردگی سیمان سفید

در اکثر اوقات برای درز گیری و پوشاندن ترک های نمای ساختمان از سیمان سفید استفاده می شود. اما تجربه ثابت کرده است که با استفاده از سیمان سفید این پوشش ترک ها فقط به مدت دو ماه دوام دارد و بر اثر بارش باران و… مقاومتش را از دست می دهد. برای اینکه بخواهیم موادی که برای پوشش دیوار استفاده می کنیم مقاومت بالایی داشته باشد باید از چسب های بتن به پودر سنگ و سیمان سفید اضافه کرد. در این مقاله راه حل ترک نخوردن سیمان و رفع ترک خوردگی سیمان سفید را بیان نموده و به شما اموزش می دهیم که چکار کنیم سیمان ترک نخورد.

 

ابزار های مورد استفاده برای رفع ترک خوردگی سیمان سفید

برای رفع ترک های دیوار باید ابزار هایی وجود داشته باشد:

 • عینک های محافظ
 • برس سیمی
 • شیلنگ باغ
 • مخلوط کردن سطل
 • ماله
 • سطل برای مخلوط کردن
 • قیف بزرگ
 • قلم مو
 • لوله پلاستیکی برای قرار دادن قبل از قیف
 • صفحه گسترده ای برای پوشاندن شکاف

همچنین موادی که برای رفع ترک دیوار به کار برده می شوند:

 • مخلوط ملات
 • سیمان‌
 • آهک هیدراته
 • شن
 • رنگ آمیزی ملات
 • حلال برای رنگ
 • رنگ نمای بیرونی  یا سیمان

 

دستورالعمل هایی برای چگونگی رفع ترک در دیوار

 • ناهمواری ها باید برداشته و جدا شوند. اگر قسمتی از نمای ساختمانی فرو ریخته باشد باید سنگ ها و مصالح ریخته شده را جمع کرد و از محل جدا کرد. تا نما را برای مرحله ترمیم آماده کرد.
 • با پر کننده پر کنید. بعد از تمیز کردن سطح ،ملات را اماده می کنید و کمی گچ اضافه کرده و دیوار خود را یکدست و هموار کنید.
 • تنظیم پروفیل گچ با ملات

 

کاربرد های زمین های عمیق

نمای قدیمی ممکن است بستر مناسبی برای سیمان جدید را نداشته باشد و نتوان تعمیر کرد و قدرت چسبندگی ملات به این قسمت بسیار پایین باشد. توصیه می شود زمین عمیق را برای سطحی که می خواهید تعمیر کنید ایجاد کنید. که باعث می شود قسمت متراکم تر شده و تحمل بار بیشتر را داشته باشد. این سطح به گونه ای باشد که سیمان قدیمی بتواند سیمان جدید را قبول کند. در این مقاله راه حل ترک نخوردن سیمان و رفع ترک خوردگی سیمان سفید را بیان نموده و به شما اموزش می دهیم که چکار کنیم سیمان ترک نخورد.

موارد بعدی شامل :

 • روی صفحه نصب شده استفاده کنید.
 • استفاده از روکش بالا
 • استفاده از رنگ

چکار کنیم سیمان ترک نخورد

چگونگی ترمیم و رفع ترک سیمان نما

 • کرک و اندازه مشخصات پر کننده مشترک را اندازه گیری کنید
 • ترک ها را صاف و تمیز و در صورت لزوم گسترده کنید
 • استفاده از چسب و اسپری کردن
 • در ۱۰ دقیقه پروفیل را پر کنید
 • نوار بالای ترک در نمای سیمانی
 • پرایمر را ایجاد کنید
 • اتصالات را محکم ببندید
 • نقاشی کردن

 

نتیجه گیری کلی

می توانیم بگوییم که تمام سازه ها و ساختمان ها در زمان های مختلف ممکن است حرکت کنند. این حرکت ممکن است به دلیل نشست زمین باشد. اگر پی ساختمان به خوبی طراحی و اجرا شود می تواند به حد قابل توجهی در مقابل نشست ها مقاوم باشد. این حرکات نشست زمین به قدری آرام و کوچک هستند که به چشم نمیایند. ولی گاهی اوقات باعث ایجاد ترک هایی بر روی دیوار های ساختمان ها و نما آنها  می شوند. که این موضوع نشانگر همین نشست زمین می باشد. ولی نمی توان گفت ایجاد ترک فقط برای نشست زمین می باشد، ممکن است بر اثر زمین زلزله نیز ایجاد شود.

به طور کلی اگر سازه نتواند این حرکات را در خود جا دهد باعث ایجاد ترک می شود. که شایع ترین راهکار برای رفع ترک ها پر کننده ها می باشند. که ماده اصلی این پر کننده ها سیمان سفید می باشد. برای خرید سیمان سفید با شماره تماس درج شده در سایت تماس بگیرید و با کارشناسان مجموعه تولیدی سیمان سفید در تهران، خوارزم سازه، در تماس باشید. در صورت نیاز به اطلاع از نحوه ترک خوردگی سیمان سفید و علت آن می توانید از کارشناسان این مجموعه سوال کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس