آجر فشاری چیست؟

دسته بندی:

آجر فشاری چیست؟

آجر در انواع مختلف به تولید می رسد و هر نوع مصارف گوناگونی دارد. آجر فشاری یکی از انواع آجر های بسیار پرکاربرد می باشد. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که آجر فشاری چیست؟ مشخصات، کاربرد و مزایای آجر فشاری چه می باشد و معایب آجر فشاری در صورت استفاده از آن چیست، می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آجرهای فشاری با شماره 09308424173 تماس بگیرید.

دانستن معایب استفاده از آجر فشاری شما را از اشتباهات بسیار زیادی در ساخت و ساز محفوظ می نماید.

مراحل آماده سازی آجر

 • تهیه خاک رس
 • به عمل آوردن خاک رس
 • ساختن گل
 • قالب گیری و یا خشت زنی
 • مرحله آخر پخت در کوره های آجر پزی

 

انواع کوره آجر پزی

 • کوره آجر پزی با آجر ثابت و آتش ثابت
 • کوره آجر پزی با آجر ثابت و آتش روند
 • کوره آجر پزی با آتش ثابت و کوره روند

معایب استفاده از آجر فشاری

مراحل ساخت آجر فشاری چیست؟

ماده اصلی تشکیل دهنده آجر فشاری خاک رس است که ابتدا باید از طبیعت خاک رس را جمع کنند و به تولیدی و یا کارخانه برای ادامه روند تولید انتقال دهند. در آنجا خاک رس را با مقدار تعیین شده آب مخلوط می کنند تا گل رس بدست بیاید.  سپس درون قالب میریزند و خشت ها را می برند، بعد از اینکه خشت ها کمی خشک شد داخل کوره برای پخته شدن انتقال می دهند.  در آخر آجر آماده می شود.

آجر فشاری از قدیمی ترین انوع آجر ها می باشد. آجر فشاری نام های دیگری از جمله آجرگری و آجر زبره نیز دارد که معمولا ابعادش ۲۲*۱۰*۵.۵ بوده و در دو ضخامت ۴و۳ سانتی متر تولید می شود. به دلیل اینکه هنگام خشت زدن گوشه های آن را با دست صاف می کنند آجر فشاری می گویند. در گری چینی از این آجر استفاده می کنند . در ادامه به بررسی مشخصات آجر فشاری می پردازیم.

مشخصات و کاربردهای عمده آجر فشاری چیست؟

قبلا از آجر فشاری در دیوار های باربر ساختمان ، طاق ضربی، دیوارهای حمال، جدا کننده استفاده می شد. اما امروزه به دلیل وزن زیاد آجر فشاری و مرتفع و بلند شدن ساختمان ها از کاربرد در دیوار چینی به کاربرد در فنداسیون چینی تغییر کاربری ماهیتی داده است. در راستای این امر میزان استفاده از آجر فشاری نسبت به گذشته کمتر شده است و امروزه شما ساختمانی را نمی توانید ببینید که از آجر فشاری در دیوار چینی استفاده کند. هرچند که مقاومت فشاری این آجر ها از سفال بیشتر است. ولی این نکته زمانی مورد توجه بود که در دیوار باربر استفاده می شد.

مقاومت بالا ، در دسترس بودن ، استفاده آسان ، قیمت ارزان از جمله مواردی است که باعث میشود از آجر فشاری استفاده شود. و عواملی که باعث شده است کمتر از آجر فشاری استفاده شود ، وزن زیاد و عدم توانایی عایق بودن است. این آجر هم مانند همه آجر ها از خاک رس و آب ساخته میشود، و کمتر کسی هست که این آجر را نشناسد. با اینکه امروزه کمتر از آجر فشاری استفاده میشود ولی باز هم جز مصالح پر مصرف است،  که در قالب بندی فنداسیون بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها و مشخصات آجر فشاری

آجر فشاری دارای مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی است. همچنین از مقاومت فیزیکی بسیار بالایی نیز برخوردار است. وزن تقریبی آجر فشاری ۱۶۰۰ کیلو گرم بر متر مربع است. به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد توانایی استفاده در دیوار باربر را دارد. به دلیل عدم عایق بودن آجر فشاری باعث شده است. امروزه کمتر در ساخت خانه های مسکونی در مجاورت آب و هوای سرد استفاده شود. شاخص هدایت حرارتیش برابر و کمتر از ۴۳/۰ می باشد. آجر فشاری قادر به حفظ هوای گرم داخل خانه نیست و به راحتی آن را خارج می کند. مقاومت آجر فشاری در برایر یخ زدگی بسیار زیاد است به گونه ای که میتوان از این آجر برای ساخت تاسیسات در مناطق سرد سیر استفاده کرد. آجر فشاری خود به تنهایی به آجر قرمز ، ماشینی ، کوره ای تقسیم می شود.

نمونه ای از این آجر با استفاده از برش بلوک های بزرگ و با استفاده از دستگاه پرس ساخته می شود که به آن آجر فشاری ماشینی می گویند. از جمله مواردی که هنگام خرید این آجر باید دقت کنیم وزن هر قالب آجر و ابعاد و استحکام فشاری آجر است. از آنجایی که ظاهر طبیعی و نچرال دارد می توان در نمای ساختمان از آجر فشاری استفاده کرد. میزان جذب آب این آجر بین ۳ تا ۷ در صد است . که این ویژگی جذب خوب آجر فشاری باعث شده است که در نما ساختمانهای مناطق مرطوب استفاده شود. رنگ آجر فشاری، زرد و قرمز و با رنگی ما بین این دو است. تغییر رنگ در آجر فشاری بستگی به عواملی مانند حرارت ، مواد اولیه و فرمول مورد استفاده برای ساخت بستگی دارد. هرچه دمای پخت آجر بالاتر باشد آجر روشن تر میشود و کیفیتش افزایش پیدا می کند.

کاربرد آجر فشاری چیست؟

مهم ترین کاربرد آجر فشاری در دیوار چینی و کرسی چینی پی ساختمان می باشد. از این آجر برای ساخت دیوار های باربر نیز استفاده می شود. به دلیل اینکه قدرت جذب ملات  آجر فشاری و مقاومت در برابر فشارهای وارده بسیار بالا است، برای قالب بندی فنداسیون بسیار مناسب است. در گذشته از این آجر برای ساخت طاق ضربی استفاده می شد که امروزه به دلیل وزن بالای آن دیگر صلاح نیست استفاده شود . امروزه برای ساخت دیوار های دورتا دور ویلاها و یا دیوارهای خانه های حیاط دار از این آجرزیاد استفاده می شود. آجر فشاری قابلیت بازیابی دارد و به این دلیل است که به این نوع مصالح دوست دار محیط زیست می گویند.

 

اهمیت استفاده از آجر فشاری چیست؟

درست است که امروزه به اندازه گذشته از این آجر استفاده نمی شود ولی عظمت خود را به طور کامل در ساختمان سازی از دست نداده است. اهمیت استفاده از آجر فشاری به دلیل ویژگی هایش همچنان پا برجاست. صنعت ساختمان سازی بسیار پیشرفت کرده است به این دلیل مصالح ساختمانی نیز پیشرفته تر شده اند. برای کم کردن هزینه های ساخت، افزایش مقاومت سازه در برابر بارهای مرده و زنده و نیروی زلزله و کاهش وزن ساختمان و… باید مصالح قدیمی کنار رود تا از  مصالح جدیدتر و دارای مقاومت بالاتر استفاده شود ، دلیلش ساختمان ها بلند تر و تعداد طبقات در یک ساختمان افزایش پیدا کرده است.

کاربرد آجر فشاری

مزایای آجر فشاری چیست؟

 • به دلیل اینکه مواد اولیه اش به وفور یافت می شود و تولیدش آسان است ، دسترسی به این آجر در همه مناطق امکان پذیر است، به راحتی می توان آجر فشاری را خریداری کرد و مورد استفاده قرار داد.
 • آجر فشاری نسبت به بقیه آجر ها قیمت پایین تری دارد.
 • این آجر قدرت چسبندگی بالایی دارد. به این دلیل ملات سیمان به خوبی رویش قرار میگیرد.
 • آجر فشاری با توان حفظ خواص فیزیکی و شیمیایی و عملکرد خود، طول عمر بالایی دارد.
 • آجر فشاری نمونه از مصالح بسیار مقاوم در برابر ضربه است.
 • مقاومت بالای آجر فشاری در برابر رطوبت باعث شده که بدون محدودیتی بتوان از این آجر استفاده کرد.

 

معایب استفاده از آجر فشاری چیست؟

در کنار مزایای زیادی که دارد معایبی نیز دارد. معایب استفاده از آجر فشاری :

 • آجر فشاری دارای وزن بسیار زیادی بوده  به این دلیل باعث افزایش وزن ساختمان نیز می شود که امروزه کمتراز این آجر استفاده می شود.
 • این آجر قادر به حفظ گرمای خانه نبوده به این دلیل عایق حرارتی خوبی نیست و باعث به هدر رفتن انرژی و در نتیجه این امر باعث افزایش هزینه های ناشی از آن می شود.
 • امکان تغییر شکل در این آجر به دلیل انبساط حرارتی وجود دارد، ممکن است با گذشت زمان ترک در رویش ایجاد شود.

 

محاسبه تعداد آجر فشاری

آجر فشاری را با تن اندازه گیری می کنند که معمولا هر تنش ۴۵۰ تا ۵۰۰ آجر است . برای محاسبه آجر فشاری باید به مقطع و نمای دیوار و درک صحیح از چیدمان آجرها باید دقت لازمه را کرد. همچنین باید به نوع چیدمان دیوار نیز دقت کرد. به طور مثال که آیا از چیدمان معمولی برای ساخت دیوار استفاده کرده اند یا خیر. چون نوع چیدمان میتواند در ضریب محاسبه تغییراتی ایجاد کند.

اگر قصد خرید آجر فشاری را دارید می توانید از تولیدی خوارزم سازه خریدتان را انجام دهید، تا قیمت نهایی و تمام شده برایتان کمتر باشد، چون واسطه از میان برداشته می شود و شما از تولید کننده خرید میکنید برایتان باصرفه تر خواهد بود.

انواع دیگر آجر ها

 • آجر قزاقی
 • آجر ماشینی

در این قسمت به توضیح مختصر در رابطه با این آجر ها می پردازیم تا تفاوت ها و شباهت هایش را با آجر فشاری متوجه شوید.

آجر قزاقی

در قدیم الیام قزاقخانه ها را با استفاده از آجر خشتی می ساختند ، و به دلیل استفاده از خاک رس سفید آجر های سفید رنگ تولید میشد. و در ساخت قزاقخانه ها از این آجر ها استفاده می کردند. رفته رفته این اجرهای سفید به آجرهای قزاقی معروف شدند. امروزه آجر های قزاقی در رنگ های قهوه ای و قرمز نیز تولید می شود. روش تولید و ویژگی های آجر های قزاقی عمدتا مانند آجر فشاری است با این تفاوت که انواع رس مرغوبتر و با استحکام بعد پخت بالاتر استفاده می شود. برای ایجاد تنوع رنگی در این نوع آجر ها از رنگدانه های طبیعی نظیر اخری استفاده می شود.

آجر های قزاقی در قالب های چوبی از پیش ساخته شده به صورت دستی قالبگیری می شوند و چون کار دست است سرعت تولیدش بسیار پایین است، لذا قیمت آجر قزاقی در مقایسه با آجر فشاری بسیار بالاتر است. ابعاد آجر قزاقی دقیق است. در برخی از کارخانه ها با استفاده از روش اکسترود آجر قزاقی تولید می کنند، محصول تولید شده در این روش از استحکام کمتری نسبت به روش قالبگیری برخوردار است و قیمتشان هم پایین تر است. آجر تولید شده با استفاده از این روش تاحدی صاف و صیقلی تراست که از نمونه سنتی زبره اش فاصله گرفته است.

آجر ماشینی

آجر ماشینی و یا آجر سوداخدار روی سطح بزرگش دارای ۸ و یا ۱۰ سوراخ وجود دارد. قطراین سوراخ ها ۱.۵ تا۲ سانتی متر هستند. این آجر ها در بازار به آجر ۸ سوراخه ماشینی معروف هستند. علت وجود این سوراخ ها این است که چون آجر ماشینی قدرت چسبندگی پایینی دارد این سوراخ ها امکانی را فراهم میکنند که ملات داخل آنها نفوذ کند تا باعث استحکام بیشتر دیوار شود.

همین طور امکان عبور دادن میلگرد نیز از این سوراخ ها وجود دارد از رو ساختمانی که اینگونه ساخته شود ضد زلزله است. جنس آجر ماشینی نسبت به آجر فشاری شکننده  و ترد تر است.همچنین خاصیت مکندگی آجر ماشینی کمتر از آجر فشاری می باشد. آجرهای ماشینی به دلیل شکننده بودن قابلیت تیشه کاری ندارند و نمیتوان در طاق ضربی از آجر ماشینی استفاده کرد.

 

تفاوت مشخصات و کاربرد آجر فشاری با آجر ماشینی

 • به دلیل دخالت داشتن دست در ساختش آجر فشاری نام گذاری کرده اند. امروزه تمام این مراحل به صورت اتوماسیون با دستگاه های پیشرفته قالب گیری و پرس صورت می گیرد.
 • آجر فشاری که نام دیگرش آجر زبره است. آجر فشاری دارای ظاهری یکدست و سطح زبره می باشد. در مقابل آجر های ماشینی سوراخ دار سطحش صاف تر از آجر فشاری است.
 • مواد اولیه برای ساخت این دو متفاوت است از این رو بعضی از ویژگی هایشان با هم فرق دارد. و آجر ماشینی نسبت به آجر فشاری  شکننده تر می باشد.
 • قدرت چسبندگی به ملات در آجر ماشینی نسبت به آجر فشاری پایین تر می باشد، به این دلیل نمیتوان از آجر ماشینی در طاق ضربی استفاده کرد.
 • آجر فشاری و آجر ماشینی از نظر وزن هم با یکدیگر فرق دارند، اندازه آجر فشاری معمولا ۲۰*۱۰ *۵ و یا ۲۳*۱۱*۵ می باشد و ابعاد  آجر ماشینی ۲۲*۱۰*۵.۵ است، و سطوح آجر ماشینی صاف تر از آجر فشاری می باشد.
 • تفاوت دیگر این دو آجر با هم در قیمتشان است. قیمت آجر ماشینی با تعداد و قیمت آجر فشاری با تن محاسبه می شود، که تعداد آجر فشاری در هر تن ۴۵۰ تا ۵۰۰ عدد می باشد.

مشخصات آجر فشاری

تفاوت در کاربرد آجر فشاری و ماشینی

آجر فشاری با آجر ماشینی در نوع کاربرد نیز با هم متفاوت هستند. آجر فشاری از مقاومت فشاری و طول عمر بالایی برخوردار است به این دلیل در ساخت دیوار باربر میتوان از آجر فشاری استفاده کرد. در روی آجر ماشینی سوراخ هایی وجود دارد و فواید وجود این سوراخ ها ، باعث کم شدن وزن آجر می شود و چون آجر ماشینی قدرت چسبندگی ملات پایینی دارد، ملات از این سوراخ ها به داخل نفوذ می کند.

این امر باعث محکم شدن دیوار ساخته شده با این آجر می شود. همچنین امکان عبور دادن میلگرد از بین این سوراخ ها وجود دارد و به دلیل اینکه از میلگرد در ساخت این دیوار استفاده میشود، دیواری با مقاومت خیلی بالا خواهید داشت.

 

قیمت و خرید عمده آجر فشاری

آجر فشاری دارای رنگ های متنوع است، از این سو می توان در قسمت بیرون و قسمت داخلی و نما و… استفاده کرد. یکی از روش های بسیار مهمی که با استفاده از آن میتوانید آجر فشاری را مناسب تهیه کنید، خرید از کارخانه و یا عمده فروشان است، شرکت تولیدی خوارزم سازه خودش آجر فشاری را تولید می کند و به این دلیل قیمت نهایی در خوارزم سازه بسیار پایین تر از بازار است.

برای اطلاع از کاربرد و مشخصات و معایب استفاده آجر فشاری با کارشناسان مجموعه تولیدی آجرهای فشاری خوارزم سازه تماس بگیرید.

 

نکته پایانی

به طور کلی آجر فشاری نمونه ای از قدیمی ترین نوع مصالح ساختمانی است که استفاده آن نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است. اما هنوز هم در ساختمان سازی از این آجر استفاده می شود. امروزه به دلیل پیشرفت در مصالح ساختمانی و تعیین استاندارذ های ساختمانی کاربرد این نوع آجر ها کمتر شده است و جایگاه خود را به مصالح جدید ترو با کیفیت تر داده اند.

برای کسب اطلاعات در مورد مزایا، کاربرد و مشخصات و معایب استفاده از آجر فشاری با کارشناسان مجموعه تولیدی آجرهای فشاری خوارزم سازه تماس بگیرید.

 

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس تلفنی
مشاوره و تماس تلفنی

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

تماس با کارشناس
لیست قیمت
ارسال لیست اقلام

برای مشاوره و استعلام قیمت جهت تخفیف ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید

ارسال لیست در واتس آپ
f

مزیتهای ما برای مشتریان

 • قیمت بهتر و مطمئن اطمینان شما افتخار ماست

 • ارسال به موقع سریعتر و ارزانتر

 • خرید مستقیم از کارخانه تضمین کیفیت متریال

 • تنوع محصول و برند هر آنچه شما میخواهید

مزیتهای ما برای تامین کنندگان

 • عرضه مستقیم به مصرف کننده

 • دیده شدن کنار رقبا باما بهتر دیده شوید

 • امکان سفارش 24 ساعته هر زمان که شما میخواهید

 • بازاریابی و ثبت نام تولید محتوای رایگان

تماس با کارشناس